Údaje ukazujú, že typ bielkovín ovplyvňuje biologickú dostupnosť esenciálnych aminokyselín potrebných pre optimálne zdravie. Ukazuje sa, že živočíšne bielkoviny sú lepšie ako rastlinné.
Udržiavanie svalovej hmoty s pribúdajúcim vekom je neoddeliteľnou súčasťou zachovania zdravia a nezávislosti. Štúdia z roku 2023 (1) hodnotila príjem bielkovín u mladých a starších dospelých, dve skupiny obyvateľstva, ktoré v minulosti mali problémy s konzumáciou bielkovinových potravín. Údaje naznačili, že nie všetky zdroje bielkovín poskytujú rovnaký zdravotný prínos.
Po dosiahnutí štyridsiatky môžete každý rok stratiť približne 1% svalovej hmoty, čo zodpovedá 1% až 3% zníženiu sily (2). Strata svalovej hmoty sa spája so stratou nezávislosti u starších ľudí a zhoršovaním zdravotného stavu vrátane rizika predčasnej smrti.
Budovanie svalov je komplexný proces, ktorý si vyžaduje dva dôležité základné faktory. Prvým je tréning odporu alebo cvičenia na posilnenie svalov, ktoré pomáhajú posilňovať a budovať svaly. Druhým sú bielkoviny, ktoré vaše telo využíva na budovanie týchto svalov. Ukazuje sa, že diskusia o rastlinnej verzus mäsovej strave musí zahŕňať aj to, či obidve diéty dokážu primerane živiť rozvoj svalov.
Svoj ideálny príjem bielkovín môžete určiť tak, že vynásobíte svoju beztukovú telesnú hmotnosť v kilogramoch číslom 0,6, čím určíte dolnú hranicu a 0,8, čím určíte hornú hranicu. Vaša chudá telesná hmotnosť je to, čo vám zostane po odpočítaní telesného tuku. Takže ak máte 20% telesného tuku, vaša chudá telesná hmotnosť bude vaša hmotnosť krát 0,8.
Všetky bielkoviny nie sú rovnaké
Vedci z Purdue University (3) dokončili štúdiu (4), v ktorej porovnávali dvojuncové (60g) ekvivalenty potravín živočíšneho pôvodu s rastlinnými zdrojmi. Vo Výživových odporúčaniach pre Američanov sa na porovnanie výživového obsahu používa uncový ekvivalent (oz-eq) porcie.
Napríklad 1 (30g) oz-eq bielkovín sa rovná jednému celému vajcu, 1 (30g) unci mäsa, štvrtine šálky fazule alebo pol unce (15g) orechov. Doktor Wayne Campbell bol hlavným výskumníkom a je profesorom na katedre vedy o výžive na Purdue University.
Predpokladá, že základ pre zrovnoprávnenie rastlinných a mäsových zdrojov bielkovín ako rovnocenných znamená, že majú podobný obsah živín, ktoré sa v tele využívajú podobne, a napriek tomu to nie je jasné (5). Okrem rozdielneho obsahu živín vrátane kvality a množstva bielkovín sú obmedzené aj informácie o tom, ako telo spracúva rôzne typy bielkovinových potravín v zmiešanom jedle.
Výskumníci sa zaujímali o analýzu tejto otázky v dvoch populáciách. Prvou boli mladší dospelí, ktorým v minulosti chýbala pestrosť stravy, a druhou boli starší dospelí, ktorých strava môže obsahovať nekvalitné zdroje bielkovín napriek ich nutričným potrebám.
Výskumníci zhromaždili 30 mladých dospelých a 25 starších dospelých na randomizovanú krížovú štúdiu zaslepenú výskumníkom. Každý účastník absolvoval štyri sedenia, počas ktorých zjedol jedlo s 2 oz-eq buď celých vajec, nespracovaného bravčového mäsa, čiernej fazule alebo plátkov mandlí.
Výskumníci merali esenciálne aminokyseliny v plazme na začiatku, 30, 60, 120, 180, 240 a 300 minút po jedle. Údaje ukázali, že vek účastníka nemal vplyv na biologickú dostupnosť esenciálnych aminokyselín vo všetkých štyroch testovaných skupinách bielkovinových potravín. V oboch vekových skupinách bravčové mäso prinieslo vyššiu biologickú dostupnosť esenciálnych aminokyselín a bravčové mäso a vajcia priniesli vyššiu biologickú dostupnosť ako čierna fazuľa a mandle.
Výskumníci na základe údajov dospeli k záveru, že oz-eq, ktoré sa používajú v Smerniciach pre výživu Američanov, neposkytujú ekvivalentné množstvo biologicky dostupných esenciálnych aminokyselín u mladších a starších dospelých.
Doktor Gavin Connolly bol vedúcim projektu klinických skúšok a je výskumným pracovníkom na katedre vedy o výžive a gerontológie na Purdue University. Konštatuje, že biologicky dostupné esenciálne aminokyseliny súvisia so schopnosťou budovať telesné bielkoviny alebo svaly, a navrhuje: "Je to dôležitý faktor pre zdravie svalov a celého tela a fyzické funkcie v priebehu života. (6)"
Autori tiež naznačujú, že tieto zistenia majú vplyv na výživové usmernenia pre verejné zdravie, a Campbell ide až tak ďaleko, že hovorí: "Tieto výsledky sú relevantné aj pre odporúčanie DGA konzumovať viac potravín rastlinného pôvodu. (7)"
Tlak na zelenú stravu nie je udržateľný
Údaje z tejto štúdie sú ďalším dôkazom toho, že rastlinné a laboratórne vyrábané náhrady mäsa nie sú udržateľnou voľbou. Deti už v ranom veku potrebujú bielkoviny. Spočiatku sa dodávajú prostredníctvom materského mlieka, ale keď deti prejdú na stolové jedlo, je pre ich zdravie významným prínosom pridať do ich stravy plnohodnotné potraviny, ale neobmedzovať ich na rastlinnú stravu.
Hoci sa náhrady mäsa snažia vyzerať a chutiť ako mäso, nie sú ním. V jednej štúdii (8) na poľských deťoch vo veku 5 až 10 rokov sa analyzovalo zloženie tela, kardiovaskulárne riziko a stav mikroživín u detí, ktoré boli vegetariánmi a vegánmi v porovnaní s všežravcami.
V štúdii sa tvrdilo, že vegánska strava bola spojená so zdravším profilom kardiovaskulárneho rizika založeným najmä na nižších hladinách LDL cholesterolu, ktorý nie je dobrým ukazovateľom kardiovaskulárneho zdravia.
Tie isté deti však mali zvýšené riziko nedostatočnej výživy, nižší obsah minerálov v kostiach a boli nižšie približne o 3,15 cm. Výskumníci to označili za "znepokojujúce" a napísali (9):
"Naše údaje naznačujú, že obmedzenie potravín živočíšneho pôvodu by mohlo zabrániť deťom dosiahnuť optimálnu výšku alebo stav kostných minerálov a mohlo by viesť k vybraným nutričným nedostatkom. Kratšia výška detí konzumujúcich PBD [rastlinnú stravu] môže mať zmiešané dôsledky na dlhodobé zdravie."
Falošné mäsové výrobky sú metabolicky nebezpečné, pretože používajú rastlinné tuky, ktoré nahrádzajú živočíšne tuky, ktoré sú zbavené dôležitých vitamínov a plné nebezpečného omega-6 tuku, kyseliny linolovej. Aj keď je snaha o konzumáciu falošných potravín údajne zameraná na zníženie emisií skleníkových plynov a ochranu životného prostredia, je to len recept na katastrofu.
Štúdia z roku 2022 (10) ukázala, že ultra spracované potraviny už spôsobujú 36% až 45% celkovej straty biodiverzity súvisiacej so stravou a až tretinu celkových emisií skleníkových plynov súvisiacich so stravou. Zvýšenie množstva spracovaných falošných potravín by tieto percentá len zvýšilo.
Napriek všetkým slovám o "spravodlivosti" sa zvyšovaním spotreby spracovaných potravín, ako je falošné mäso a laboratórne vyrobené mäsové výrobky, zhoršuje hospodárska nerovnosť, pretože sa peniaze presmerujú od malých poľnohospodárov a nezávislých chovateľov k nadnárodným korporáciám, ktoré sa spoliehajú na nedostatočne platených pracovníkov.
Alternatívy laboratórne vyrábaného mäsa sú nezdravé potraviny
Okrem toho sú falošné mäsové výrobky samotnou definíciou ultra-spracovaných potravín, čo sú "receptúry zložiek, väčšinou výlučne priemyselného využitia, ktoré sú výsledkom série priemyselných procesov – preto 'ultra-spracované' (11)". Podľa tejto štúdie z roku 2019 tvoria ultra-spracované potraviny už viac ako polovicu energie spotrebovanej v krajinách s vysokými príjmami, ako sú napr. Veľká Británia, Kanada a USA.
Naproti tomu v krajinách so strednými príjmami pochádza z ultra-spracovaných potravín len jedna pätina až jedna tretina celkového kalorického príjmu. Ak sa globalistom podarí presadiť stravu z falošných potravín, toto percento sa rapídne zvýši.
V snahe zaujať vás falošným mäsom sa tieto výrobky predávajú ako zdravšie a šetrnejšie k životnému prostrediu. K tomu treba dodať, že Impossible Burger a Beyond Burger majú takmer rovnaké množstvo tuku a kalórií ako skutočné hovädzie hamburgery. Majú tiež viac spracovaného sodíka a ako výstižne zdôraznil reportér NBC News (12):
"Ak by pri konzumácii realistickejších falošných mäsových výrobkov išlo o zdravie, ponuky by mali oveľa nižší obsah soli, obsahovali by menej kalórií a mali by o niečo menej tukov. Žiadna z nich to nerobí, pretože zmyslom nikdy nebolo splniť marketingové požiadavky na zdravšie stravovanie. Malo jednoducho pôsobiť ako plynulá náhrada mäsa, ktorého konzumácie sme sa obávali v každodennom živote."
Ak zdravie nie je základným dôvodom pre vývoj falošného mäsa a rastlinných výrobkov, tak čo ním je? Stačí sa zamyslieť nad tým, ako ľahko sa dá zmanipulovať spoločnosť, ktorá je závislá od laboratórne vyrábaných a produkovaných potravín.
Hoci je konzumácia červeného mäsa už desaťročia hanobená ako nezdravá, podporujúca rakovinu a upchávajúca tepny, údaje (13) z Inštitútu pre meranie a hodnotenie zdravia Washingtonskej univerzity ukázali slabé dôkazy o akejkoľvek súvislosti medzi nespracovaným červeným mäsom a viacerými zdravotnými stavmi vrátane hemoragickej a ischemickej mŕtvice.
V dokumente z roku 2019 (14) sa preukázalo, že ak by konzumácia menšieho množstva hovädzieho mäsa aj priniesla zdravotné výhody, boli by minimálne. Výskumníci dospeli k záveru, že existujú "nízke až veľmi nízke" dôkazy o tom, že červené mäso vyvoláva zdravotné problémy. Keď si vyberáte mäso na večeru, chcete hovädzie mäso z dobytka kŕmeného trávou, ktoré je bohaté na vitamíny a zdravé tuky, alebo falošný mäsový výrobok s viac ako 263 globálnymi patentmi (15)?
Mäso z dobytka kŕmeného trávou je oveľa lepšia voľba
Niektorí považujú laboratórne vytvorené alebo rastlinné náhrady mäsa za menšie zlo v porovnaní s mäsom z CAFO. Ako však ukazuje prezentovaná štúdia, nie všetky bielkoviny sú rovnaké a zmena prirodzeného poriadku životného cyklu nie je riešením.
Ako som už v minulosti písal, spoločnosť White Oak Pastures v Blufftone v Georgii prostredníctvom objednanej analýzy preukázala, že regeneračne pestované hovädzie mäso môže produkovať čisté celkové emisie uhlíka v záporných číslach v porovnaní s potravinami CAFO a mäsom, ktoré majú viacero patentov a sú kvantitatívne nezdravými potravinami.
Za zmienku stojí aj to, že výrobky, v ktorých sa používa sója, ako napríklad Impossible Burger, sa vyrábajú z GMO sóje, ktorá obsahuje glyfosát. Zdravšou a udržateľnejšou voľbou je hovädzie mäso z dobytka kŕmeného trávou, ktoré má tiež zdravší pomer tukov v strave a podporuje zdravie životného prostredia.
Keď si môžeme vybrať, a my dúfame, že si vždy budeme môcť vybrať, vynechajte alternatívu falošného mäsa, ktorá sa snaží maskovať ako zdravá potravina, a namiesto toho si vyberte skutočné potraviny, ktoré sú chované správnym spôsobom.