Mnoho ľudí sa zaoberá zdravím mozgu, ale len málo z nich vie, ako ho chrániť. Repkový olej, ktorý sa dlho odporúčal ako zdravý, môže zničiť vaše kognitívne schopnosti.
Poznámka: Tento článok je reprint. Pôvodne bol uverejnený 27. decembra 2017.
Tento článok som napísal dávno pred mojím hlbokým poznaním, že všetky oleje zo semien sú najškodlivejším a najrozšírenejším metabolickým jedom v našej strave. Pre zhrnutie môjho súčasného chápania si prečítajte môj komplexný článok o nebezpečenstve LA.
Podľa štúdie AARP (1) sa 93% Američanov zaoberá zdravím svojho mozgu, ale len málo z nich rozumie niektorým prírodným stratégiám, ktoré by mohli použiť na jeho zlepšenie. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa funkcia vášho mozgu a kognitívny výkon nemusia s vekom znižovať. Existujú kroky, ktoré môžete podniknúť a ktoré ovplyvňujú vašu pamäť, spracovanie dát, výkonné funkcie a ďalšie.
Aj keď ste už v "zlatých rokoch", jednoduché zmeny môžu podnietiť zlepšenie zdravia mozgu. Napríklad tam, kde sa kedysi verilo, že neuróny vznikajú len na začiatku života, vedci dnes vedia, že neurogenéza (tvorba nových neurónov) pokračuje aj v dospelosti (2). Čo presne ovplyvňuje rýchlosť rastu nových neurónov, sa stále skúma, rovnako ako ďalšie faktory, ktoré zohrávajú úlohu v zdraví mozgu.
Výskum napríklad odhalil poškodenia, ktoré konzumácia repkového oleja vyvoláva v mozgu, a ich vplyv na pamäť a schopnosť učiť sa (3). Štúdia publikovaná v časopise Nature tiež zistila, že konzumácia repkového oleja zvyšuje prírastok hmotnosti.
Repkový olej negatívne ovplyvňuje zdravie mozgu a reguláciu hmotnosti
Štúdiu viedol výskumník Dr. Domenico Praticò z Lewis Katz School of Medicine na Temple University vo Filadelfii v Pensylvánii. Praticò sa pre Los Angeles Times vyjadril, že mnohí ľudia považujú repkový olej za zdravý – čo je rozšírený omyl (4):
"Repkový olej je atraktívny, pretože je lacnejší ako iné rastlinné oleje a je propagovaný ako zdravý. Veľmi málo štúdií však toto tvrdenie skúmalo, najmä pokiaľ ide o mozog."
Výskumníci použili zvierací model na vyhodnotenie vplyvu repkového oleja na mozog myší, ktoré boli geneticky upravené tak, aby sa u nich vyvinula Alzheimerova choroba (5). Reputaciu zdravého repkového oleja si repka získala, keď lekári začali upozorňovať ľudí, aby znížili príjem nasýtených tukov a namiesto nich konzumovali rastlinné oleje. Canola má najnižšie percento nasýtených tukov zo všetkých bežne používaných rastlinných olejov a je relatívne lacná, ale v skutočnosti je jedným z najhorších olejov pre vaše zdravie.
Olej z repky olejnej sa často používa v domácnostiach a reštauráciách na pečenie, smaženie, vyprážanie a iné formy varenia, pričom spotrebiteľov klamú, že je pre nich lepší ako nasýtené tuky. Myši boli rozdelené do dvoch skupín; jedna skupina bola kŕmená bežnou stravou a druhá skupina bola kŕmená stravou s ľudským ekvivalentom dvoch čajových lyžičiek repkového oleja denne.
Na konci experimentálneho polroka vedci pozorovali, že myši, ktoré jedli žrádlo s prídavkom repkového oleja, boli výrazne ťažšie ako myši, ktoré repkový olej nejedli. Okrem toho myši, ktoré jedli repkový olej, vykazovali výrazný pokles pracovnej pamäte spolu so zníženou hladinou postsynaptickej hustoty proteínu-94, čo je marker synaptickej integrity. Vedci zistili, že repkový olej má negatívny vplyv na zdravie, a dospeli k záveru (6):
"Celkovo naše zistenia nepotvrdzujú priaznivý účinok chronickej konzumácie repkové-ho oleja na dva dôležité aspekty patofyziológie AD [Alzheimerovej choroby], ktoré zahŕňajú poruchy pamäti, ako aj synaptickej integrity."
Váš mozog potrebuje zdravé tuky
Tí istí vedci použili podobný model na vyhodnotenie účinkov olivového oleja na funkciu mozgu myší (7). V tejto štúdii (8,9) nebola ani jedna skupina ťažšia ako druhá a myši kŕmené žrádlom obohateným o extra panenský olivový olej dosahovali výrazne lepšie výsledky v testoch, ktoré hodnotili pracovnú pamäť, priestorovú pamäť a schop-nosť zvierat učiť sa.
Mozgové tkanivo týchto myší, ktoré boli geneticky upravené tak, aby sa u nich s pribúdajúcim vekom vyvinula Alzheimerova choroba, podobne ako u myší v uvedenej štúdii, tiež odhalilo dramatické rozdiely. U myší kŕmených olivovým olejom bola zachovaná synaptická integrita a zvýšila sa autofágia nervových buniek, čo v konečnom dôsledku spôsobilo zníženie množstva amyloidných plakov, ktoré sú bežné v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou (10).
Zdravý tuk je základnou zložkou štruktúry mozgu, ktorý sa skladá z takmer 60% tuku (11). Nemalo by vás prekvapiť, že váš mozog potrebuje kvalitný tuk, aby optimálne fungoval. Hoci mozog tvorí len malú časť vašej celkovej telesnej hmotnosti, spotrebu-je 20% metabolickej energie. Potrebné sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa však vo vašom tele nedajú syntetizovať, a preto musia pochádzať zo stravy.
Väčšina ľudí prijíma oveľa viac ako je potrebné omega-6 tukov, ktoré sa nachádzajú vo väčšine rastlinných olejov, a ani zďaleka nie dostatok omega-3 tukov. Jeden z tukov omega-3, DHA, sa spája s rastom sietnice a zrakovej kôry počas vývoja (12), ostrosťou zraku a znížením depresie. Výskumom sa zistilo, že osoby trpiace poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) majú nižšie hladiny DHA a DHA môže zohrávať úlohu v neuroprotekcii.
Na rozdiel od vysoko poškodených tukov v rastlinnom oleji sú nasýtené tuky optimálnym "čistým" palivom pre mozog a sú jednou z hlavných zložiek mozgových buniek. Ako taký je vynikajúci pre zdravie mozgu, pričom jedna štúdia preukázala, že u tých, ktorí jedli viac nasýtených tukov, sa znížilo riziko vzniku demencie, zatiaľ čo u tých, ktorí uprednostňovali sacharidy, sa riziko výrazne zvýšilo (13).
Na udržanie optimálnej funkcie mozgu potrebujete kvalitné, nepoškodené omega-3 a omega-6 spolu s antioxidantmi, ktoré ich chránia pred oxidáciou – nie spracované rastlinné oleje, ako je repkový olej. Súhrnne povedané, spracované rastlinné oleje sú pre zdravie vášho mozgu škodlivé z viacerých dôvodov vrátane nasledujúcich:
sú plné poškodených omega-6 mastných kyselín bez ochranných antioxidantov
zbavujú vašu pečeň glutatiónu, ktorý produkuje antioxidačné enzýmy, čo ďalej zni-žuje vašu antioxidačnú obranyschopnosť
Väčšina rastlinných olejov sa vyrába z geneticky modifikovaných (GE) plodín, ktoré sú navrhnuté tak, aby odolávali herbicídom, ako je glyfosát. Preto môžu byť viac kontaminované glyfosátom ako plodiny, ktoré nie sú geneticky modifikované, a ukázalo sa, že glyfosát narúša tesné spojenia v črevách a zvyšuje prenikanie cudzích votrelcov, najmä zahriatych bielkovín, čo môže spôsobiť alergie.
Znevažovanie zdravých tukov prispelo k nárastu počtu ochorení
Znevažovanie zdravých tukov v posledných desaťročiach prispelo k nárastu počtu ochorení. Hoci zdravé tuky slúžia ako palivo a zanechávajú pocit sýtosti, mnohí sa po odradení od tukov začali stravovať sacharidmi. Sacharidy sa metabolizujú a spaľujú rýchlo, pričom sa na ich prívod glukózy do krvi do bunky používa inzulín.
Sacharidy však časom vyvolávajú inzulínovú rezistenciu a zvyšujú možnosť poklesu hladiny cukru v krvi dve až tri hodiny po jedle, čo spôsobuje, že ste opäť hladní a zvyšujete príjem potravy. Tento jediný mechanizmus zvyšuje riziko obezity, čo zasa zvyšuje potenciálne riziko inzulínovej rezistencie, cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej príhody.
V čase, keď boli zdravé nasýtené tuky a cholesterol v potrave verejne ohovárané, Kanada vyvinula alternatívny olej, ktorý sa stretol so súhlasom Americkej asociácie srdca (AHA) – repkový olej (14), sa teraz nachádza na prvom mieste odporúčaných olejov pre zdravé varenie na webovej stránke AHA. Dr. Domenico Praticò sa o výs-ledkoch svojej štúdie o repkovom oleji vyjadril takto (15):
"Amyloid-beta 1-40 neutralizuje pôsobenie amyloidu 1-42, čo znamená, že pokles 1-40, aký sme pozorovali v našej štúdii, ponecháva 1-42 bez kontroly. V našom modeli mala táto zmena pomeru za následok značné poškodenie neurónov, zníženie nervových kontaktov a poruchy pamäti."
Inými slovami, konzumácia repkového oleja môže zvýšiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby, pretože olej znižuje produkciu proteínu, ktorý chráni mozog pred poškode-ním neurónov a zhoršením kognitívnych funkcií.
Toxicita repkového oleja môže pochádzať zo semien, zdroja alebo spracovania
Toto krátke video vám ukáže podmienky, za ktorých sa repkový olej vyrába a produkuje, vrátane žalostného množstva chemikálií a bielidiel, ktoré sa do výrobku pridávajú, aby sa dosiahla číra tekutina, ktorú vidíte na pultoch obchodov s potravinami. Už len spôsob spracovania oleja by mal stačiť na to, aby ste sa vyhli konzumácii tohto výrobku. Riziko spojené s repkovým olejom sa však nekončí spracovaním.
Rastlina canola bola vyšľachtená z repky olejnej Kanadskou poľnohospodárskou a pot-ravinárskou spoločnosťou a Univerzitou v Manitobe pomocou techník šľachtenia rastlín. Kanadská rada pre repku olejnú tento vývoj nazýva "najväčším úspechom kanadského poľnohospodárstva" (16). Repkový olej sa pôvodne používal ako motorové mazivo počas druhej svetovej vojny (17). Po skončení vojny dopyt prudko klesol a Kanada začala intenzívny program na výrobu jedlého produktu.
Pred tým, než mohla byť rastlina skonzumovaná, museli z nej šľachtením odstrániť kyselinu erukovú a glukosinoláty, keďže sú nebezpečné pre ľudské zdravie (18). Koncom 70. rokov 20. storočia obidve chemikálie znížili na nižšie hodnoty a rastlina bola oficiálne prijatá ako konzumovateľná. V 80. rokoch 20. storočia sa výskum zameral na skladovateľnosť oleja, výživu zvierat a získanie širšej akceptácie zo strany spotrebiteľov.
Do roku 2012 boli takmer všetky rastliny repky olejnej s nízkym obsahom kyseliny erukovej geneticky upravené s cieľom zvýšiť výnos. To, čo sa začalo ako motorové mazivo, je dnes jednou z najziskovejších kanadských plodín.
V prezentovanej štúdii sa hodnotil vplyv repkového oleja na funkciu mozgu bez toho, aby sa určilo, ktorá vlastnosť výrobku vyvoláva problémy. Keďže sa však väčšina repkového oleja vyrába z GE semien, pričom sa používajú rastliny pôvodne nevhodné na ľudskú spotrebu a prechádzajú procesom, pri ktorom sa do nich vstrekuje množstvo chemikálií a bielidiel, nie je prekvapujúce, že štúdia bola taká presvedčivá.
Genetické inžinierstvo zvyšuje zdravotné riziko s každou skonzumovanou GE potravinou
Tento dokument podrobne opisuje, čo sa deje, keď používame geneticky modifikované potraviny. Vedci ešte len začínajú odhaľovať dlhodobé účinky spájania génov jedného živého tvora do druhého alebo vývoja rastliny odolnej voči účinkom herbicídov.
Niektoré spoločnosti však nepresvedčil nezávisle financovaný výskum a spoliehajú sa na informácie organizácií, ako je Americká lekárska asociácia (AMA) a Svetová zdravot-nícka organizácia (WHO), ktoré tvrdia, že neexistujú žiadne dôveryhodné dôkazy o tom, že GE potraviny sú nebezpečné. Avšak aj WHO pripúšťa (19):
"Rôzne GM [geneticky modifikované] organizmy obsahujú rôzne gény vložené rôznymi spôsobmi. To znamená, že jednotlivé GM potraviny a ich bezpečnosť by sa mali posudzovať individuálne a že nie je možné robiť všeobecné vyhlásenia o bezpečnosti všetkých GM potravín."
V roku 2015 Európska komisia rozhodla, že je v najlepšom záujme ich občanov povedať "nie" geneticky modifikovaným organizmom (GMO) v rámci ich hraníc, a všetkých 28 krajín vyžadovalo označovanie potravín obsahujúcich GMO produkty (20). To je v ostrom kontraste s USA, kde je väčšina pestovanej repky olejnej GE (21) a výrobky z nej vytvorené nie sú ako také označené.
Možnosti zdravého varenia
Varenie s takmer všetkými rastlinnými olejmi je problematické, pretože neznášajú vysokú teplotu. Medzi zdravšie možnosti varenia patrí maslo z kráv pasených na pasienkoch, organické maslo, panenský kokosový olej, ghí (prečistené maslo) a bravčová masť. Olivový olej a sezamový olej dodajú jedlám skvelú chuť a zdravé tuky, ale majú veľmi nízky bod zadymenia a mali by sa používať nezahriate v šalátových dresingoch alebo na dochutenie mäsa či zeleniny.
Prirodzená podpora zdravia mozgu
Nikdy nie je neskoro podporiť svoje neurologické zdravie. Pamätajte, že aj malé zmeny, ktoré urobíte každý deň, prinášajú časom veľké ovocie. Snažte sa dôsledne a vytrvalo meniť svoje návyky, aby ste podporili svoju pamäť, kognitívne funkcie a napokon aj radosť z každodenného života. Tu je niekoľko stratégií, ktoré môžete použiť na zlepšenie zdravia svojho mozgu:
Vitamín D – existujú silné súvislosti medzi nízkou hladinou vitamínu D u pacientov s Alzheimerovou chorobou a zlými výsledkami kognitívnych testov. Optimálna hladina vitamínu D môže chrániť mozgové bunky tým, že zvyšuje účinnosť gliových buniek pri obnove poškodených neurónov. Okrem toho má vitamín D protizápalové vlastnosti.
Karotenoidy – tieto antioxidačné zlúčeniny sa najčastejšie nachádzajú v oranžovo sfarbenej zelenine, ako sú sladké zemiaky a mrkva. Niektoré karotenoidy, napríklad luteín a zeaxantín, sa nachádzajú v tmavozelenej zelenine, konkrétne v kapuste a špenáte (ako aj vo vaječných žĺtkoch). Luteín a zeaxantín sú najznámejšie vďaka svojej úlohe v oblasti zdravia zraku, ale čoraz viac dôkazov naznačuje, že zohrávajú úlohu aj v oblasti kognitívneho zdravia, pretože zvyšujú nervovú výkonnosť (22).
Probiotiká – pravdepodobne poznáte význam probiotík pre zdravie čriev, ale možno neviete, akú úlohu zohrávajú v kognitívnom zdraví. Niektoré prospešné bakteriálne kmene, napríklad tie, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách, majú pozitívny vplyv na funkciu vášho mozgu. V štúdii Kalifornskej univerzity v Los Angeles vedci zistili, že u žien, ktoré pravidelne konzumovali prospešné baktérie prostredníctvom jogurtu, sa prejavili zmeny vo viacerých oblastiach mozgu vrátane tých, ktoré súvisia so spracovaním zmyslov, poznávaním a emóciami (23).
Cvičenie – fyzická aktivita spôsobuje biochemické zmeny, ktoré posilňujú a obnovujú nielen vaše telo, ale aj mozog – najmä oblasti spojené s pamäťou a učením.
Strava – zníženie celkovej spotreby kalórií a sacharidov a zároveň zvýšenie spotreby zdravých tukov má silný vplyv na zdravie vášho mozgu. Medzi prospešné zdroje zdravých tukov, ktoré vaše telo – a najmä mozog – potrebuje na optimálne fungovanie, patria napríklad organické surové maslo z trávy, olivy, organický panenský olivový olej a kokosový olej, orechy, ako sú pekanové orechy a makadamové orechy, vajcia z voľného chovu, divoký aljašský losos a avokádo. Zvýšenie príjmu omega-3 tukov a zníženie spotreby poškodených omega-6 tukov (t.j. spracovaných rastlinných olejov) s cieľom vyrovnať pomer omega-3 a omega-6 tukov má tiež významný prínos pre váš mozog.
Spánok je nevyhnutný nielen na regeneráciu vášho fyzického tela, ale je nevyhnutný aj na dosiahnutie nových duševných poznatkov a schopnosť vidieť nové tvorivé riešenia starých problémov. Spánok odstraňuje klapky z očí a pomáha "resetovať" váš mozog, aby sa na problémy pozrel z inej perspektívy.
Výskum z Harvardu naznačuje, že ľudia majú po spánku o 33% väčšiu pravde-podobnosť, že si vyvodia súvislosti medzi vzdialene príbuznými myšlienkami, (24) ale len málokto si uvedomuje, že sa ich výkonnosť skutočne zlepšila. Je tiež známe, že spánok zlepšuje vaše spomienky a pomáha vám "trénovať" a zlepšovať výkon náročných zručností. V skutočnosti môže jediná noc, počas kto-rej ste spali len štyri až šesť hodín, ovplyvniť vašu schopnosť jasne myslieť nasle-dujúci deň.
preklad: Kisutumo Midonotaka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Guillermou
Transgénne tuky s obsahom omega 6 sú jedom pre vaše zdravie. Obezita a cukrovka sú strašné dôsledky súčasnej stravy zaťaženej kyselinou linolovou. Hladina BDNF v krvi je u ľudí s obezitou a cukrovkou 2. typu nižšia. BDNF reguluje metabolizmus glukózy a energie a zabraňuje vyčerpaniu β-buniek. Znížené hladiny BDNF sa spájajú s neurode-generatívnymi ochoreniami s úbytkom neurónov, ako je Parkinsonova choroba, Alzhei-merova choroba a skleróza multiplex. BDNF môže byť užitočný pri prevencii a liečbe viacerých ochorení vrátane cukrovky. V tomto prehľade sú zhrnuté súčasné poznatky o úlohe BDNF pri viacerých neurodegeneratívnych ochoreniach, ako aj o základnom molekulárnom mechanizme. Dôkazy preskúmané v tomto článku naznačujú, že nedo-statok signalizácie BDNF môže zohrávať úlohu v patofyziológii Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4697050/
https://www.mdpi.com/1422-0067/23/12/6827
Neurotrofický faktor odvodený od mozgu (BDNF) sa spája s emocionálnymi a kogni-tívnymi funkciami a považuje sa za transdiagnostický biomarker duševných porúch. Najnižšia hodnota BDNF u osôb s nespavosťou.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1087079222001514
Probiotiká môžu byť účinné pri zvyšovaní hladiny BDNF u pacientov s depresiou a ne-urologickými poruchami a zdá sa, že kombinácia Lactobacillus a Bifidobacterium vyka-zuje väčšiu účinnosť ako ktorýkoľvek z doplnkov samostatne. Vedci skúmajú, či nasle-dujúce faktory stravy môžu zvýšiť alebo znížiť hladinu BDNF:
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/1028415X.2022.2110664
Kurkumín tiež zvýšil syntézu BDNF v hipokampe u hypotyreóznych potkanov. Kurku-mín je prírodná polyfenolická zlúčenina, ktorá má veľký potenciál na prevenciu a lieč-bu porúch súvisiacich s vekom tým, že reguluje a aktivuje expresiu neuronálnych och-ranných proteínov, ako je BDNF.
https://www.ingentaconnect.com/content/wk/bepha/2022/00000033/00000007/art00004
https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cmc/pre-prints/content-37278037
Mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ako je butyrát, prispievajú k regulácii neurotro-fického faktora odvodeného od mozgu (BDNF) a črevná dysbióza má za následok zní-ženie hladiny BDNF, čo by mohlo ovplyvniť vývoj neurónov a synaptickú plasticitu. Zvýšená črevná priepustnosť spôsobuje prílev zložiek črevnej mikroflóry, ako sú lipo-polysacharidy, a výsledný systémový zápal môže viesť k neurozápalu v centrálnom nervovom systéme.
https://www.mdpi.com/1422-0067/23/3/1172
Neurozápal vyvolaný polarizáciou mikroglií a astrocytov môže prispievať k neurodege-nerácii a kognitívnym poruchám. Polynenasýtená mastná kyselina DHA zlepšila kogni-tívny pokles spojený so starnutím reguláciou gliovej polarizácie v korelácii so zmenami v astrocytoch, ktoré sú prekurzorom neurotrofického faktora odvodeného od mozgu.
https://www.mdpi.com/1660-3397/21/7/398
17 Small Footprint Family, The Inconvenient Truth About Canola Oil
20 Library of Congress, Restrictions on genetically modified organisms
21 Agricultural Marketing Resource Center, Canola Profile February 2022
22 Journal of International Neuropsychological Society, 2016; 23(1):11