Môžu za nárast srdcových ochorení, cukrovky a črevných porúch prehliadané každodenné návyky? Objavte tiché hrozby, ktoré narúšajú zdravie, a zistite, ako proti nim bojovať. Diskusia s Dr. Vincentom Pedrem.
Strojový preklad rozhovoru, link zanikne po 100 stiahnutiach
https://upload.nolog.cz/download/ccc8c954688359a6/#uI7N4Mlc2chD-t3nuBB8Ww
Zdravie čriev zohráva kľúčovú úlohu vo vašej celkovej pohode – túto tému som podrobne rozoberal v rozhovore s Dr. Vincentom Pedremm, internistom so zameraním na funkčnú medicínu a zdravie čriev. Náš rozhovor sa týkal zložitých súvislostí medzi črevným mikrobiómom, stravou, antibiotikami a chronickými ochoreniami a odhalil, prečo sú črevá často základom chronických zdravotných problémov.
Zdravie čriev nie je len o trávení; je to základ, na ktorom stojí váš imunitný systém, duševné zdravie a dokonca aj zdravie vašej pokožky. Spolu s Pedrem sme skúmali, ako moderný životný štýl, ktorý sa vyznačuje spracovanými potravinami a nadmerným užívaním antibiotík, narušil črevný mikrobióm celej populácie, čo viedlo k prudkému nárastu chronických ochorení.
Pedre vyrastal ako dieťa kubánskych prisťahovalcov a jeho stravovanie v ranom veku bolo silne ovplyvnené spracovanými potravinami 70. a 80. rokov – sladkými cereáliami, rafinovaným chlebom a cestovinami. Táto nevyvážená strava spolu s častým užívaním antibiotík na opakujúce sa infekcie hrdla a dutín mala hlboký vplyv na zdravie jeho čriev.
Do svojich 19 rokov absolvoval viac ako 20 dávok antibiotík vrátane Cipra, fluorochinolónu známeho svojimi ničivými účinkami na črevný mikrobióm. Táto rozsiahla expozícia antibiotikám zničila jeho prospešné črevné baktérie a viedla k citlivosti na pšenicu a mliečne výrobky, čo nakoniec formovalo jeho vášeň pre zdravie čriev.
Vaše črevá ako základ zdravia
Vaše črevá zohrávajú mnohostrannú úlohu vo viacerých zdanlivo nesúvisiacich telesných systémoch. Napríklad os črevo-mozog ilustruje, ako zdravie čriev priamo ovplyvňuje duševnú čistotu a emocionálnu pohodu. Podobne spojenie čreva a kože poukazuje na to, ako zdravie tráviaceho traktu ovplyvňuje dermatologické stavy.
Vzájomné pôsobenie medzi črevami a imunitným systémom je obzvlášť dôležité, pretože zdravý črevný mikrobióm je nevyhnutný pre silné imunitné reakcie. Okrem toho vzťah vášho čreva s metabolickým zdravím ovplyvňuje stavy, ako je cukrovka a obezita.
Napriek svojej dôležitosti hlavný prúd medicíny často prehliada ústrednú úlohu čriev, a to najmä v dôsledku obmedzeného zamerania konvenčného lekárskeho vzdelávania na princípy funkčnej medicíny. Táto medzera viedla k podceneniu vplyvu čriev, pričom mnohí lekári si plne neuvedomujú, ako hlboko je zdravie čriev prepojené s celkovým zdravím.
Lekári funkčnej medicíny, ako je Pedre, uplatňujú holistický prístup a vnímajú telo ako vzájomne prepojený systém, ktorého kľúčovou súčasťou je zdravie čriev. Táto perspektíva umožňuje komplexnejšie pochopenie chronických ochorení a uľahčuje cielené zásahy, ktoré sa zaoberajú základnými príčinami, a nie iba zmierňovaním príznakov.
Pochopenie rozmanitosti mikrobiómu
Počas rozhovoru sme skúmali koncept rozmanitosti mikrobiómu a to, čo predstavuje zdravý mikrobióm. Pedre upozornil na štúdie o Hadzoch, jednej z posledných skupín lovcov a zberačov na Zemi, ktorých črevné mikrobiómy sú pozoruhodne rozmanité a odolné.
Kmeň Hadza v Afrike patrí k najlepším dodnes žijúcim reprezentantom spôsobu, akým ľudia žili desiatky tisíc rokov. Na rozdiel od západných populácií Hadzovia netrpia bežnými chronickými ochoreniami, ako sú cukrovka, srdcové choroby alebo obezita. Ich strava sa sústreďuje na lesné plody, hľuzy a chudé mäso.
Ich rozmanité črevné mikrobiómy sa pripisujú ich prirodzenému životnému štýlu vrátane vystavenia sa nečistotám a environmentálnym mikróbom, čo podporuje robustný a prispôsobivý črevný mikrobióm. Strava Hadzov, hoci nie je pestrá v západnom zmysle slova, je bohatá na vlákninu a neobsahuje spracované potraviny a oleje zo semien, čo podporuje rast prospešných baktérií, ktoré účinne bojujú proti zápalom a chorobám.
Naproti tomu moderný životný štýl, ktorý sa vyznačuje spracovanými potravinami bohatými na kyselinu linolovú (LA), nadmerným užívaním antibiotík, environmentálnymi toxínmi a obmedzeným vystavením prirodzenému prostrediu, výrazne narušil rozmanitosť mikrobiómu. Toto narušenie prispieva k rozšíreniu chronických ochorení v západných spoločnostiach, čo zdôrazňuje potrebu stratégií, ktoré obnovujú a udržiavajú rozmanitý a vyvážený črevný mikrobióm.
Rozlišovanie prospešných a patogénnych baktérií – úloha kyslíka a mitochondrií
Jeden z najdôležitejších poznatkov z našej diskusie sa točí okolo krehkej rovnováhy medzi prospešnými a patogénnymi baktériami v črevách. Antibiotiká túto rovnováhu katastrofálne vychýlia, ale rovnako aj vystavenie mitochondriálnym jedom, ako je LA, chemikálie narúšajúce endokrinný systém v mikroplastoch, estrogény a elektromagnetické polia (EMP).
Odhaduje sa, že 99% črevných baktérií sa nachádza v hrubom čreve – koncovej časti tráviaceho traktu, kde sa tvorí stolica – a zohrávajú tam odlišné úlohy. V tenkom čreve sa nachádza relatívne málo druhov baktérií kvôli vysokej hladine kyslíka.
Fakultatívne anaeróby (patogénne baktérie) tolerujú kyslík, zatiaľ čo obligátne anaeróby (prospešné baktérie) prosperujú len v prostredí hrubého čreva bez kyslíka. Tento rozdiel je zásadný, pretože kyslík je pre prospešné črevné baktérie z podstaty toxický.
Za normálnych podmienok sa v hrubom čreve udržiava menej ako 0,1% kyslíka, čo je v príkrom rozpore s 20% až 21% kyslíka v atmosfére. Toto prostredie s nízkym obsahom kyslíka je nevyhnutné pre prežitie prospešných baktérií, ktoré sú pozostatkom z prapôvodnej Zeme, keď bolo kyslíka málo.
Keď je funkcia vašich mitochondrií narušená a produkcia bunkovej energie je nízka, tesné spojenia v hrubom čreve začnú zlyhávať, čo umožní únik kyslíka do hrubého čreva. Vniknutie kyslíka vytvára nepriateľské prostredie pre prospešné baktérie a umožňuje patogénnym baktériám prevziať moc. Zavedenie antibiotík, ktoré zabíjajú prospešné aj patogénne baktérie, spôsobuje ešte väčší rozvrat.
Konečným výsledkom tejto reťazovej reakcie, ktorá začala nedostatočnou produkciou energie, je stav nazývaný dysbióza.
Tejto téme sa podrobne venujem vo svojej najnovšej knihe "Váš sprievodca bunkovým zdravím: Odhaľte vedu o dlhovekosti a radosti." Zdravie mitochondrií je kľúčom k celkovému zdraviu, pretože vaše mitochondrie sú zodpovedné za produkciu energie potrebnej pre všetky telesné funkcie vrátane energie potrebnej na udržanie tesných spojov medzi bunkami v hrubom čreve.
Keď sa patogénne baktérie množia, produkujú endotoxíny, ktoré poškodzujú sliznicu čreva a vytvárajú malé otvory, ktorými sa do krvného obehu dostávajú cudzie bielkoviny a do hrubého čreva kyslík. Tento prílev kyslíka ďalej narúša črevné prostredie a posilňuje cyklus dysbiózy.
Bez robustného a vyváženého mikrobiómu je obnova zdravia čriev takmer nemožná, čo jednotlivcov uväzní v neustálom stave úpadku. Riešenie tejto zložitej súhry si vyžaduje viac než len doplnenie probiotík. Aj tie najlepšie probiotiká často neprežijú cestu tenkým črevom.
Ak sa kapsula v tenkom čreve rozpadne, probiotiká budú zdecimované prítomným kyslíkom a do svojho konečného cieľa, vášho hrubého čreva, sa nedostanú živé.
Preto, aby ste získali späť svoje zdravie, musí sa vaša liečebná stratégia zamerať na obnovenie zdravia kolonocytov – buniek vystieľajúcich vaše hrubé črevo – odstránením mitochondriálnych jedov, ktoré oslabujú produkciu bunkovej energie. Až potom sa opäť presadia prospešné baktérie, ktoré netolerujú kyslík, a obnoví sa prirodzená rovnováha vášho čreva.
Vytvorením optimálneho prostredia pre tieto prospešné baktérie môžete prerušiť cyklus dysbiózy a pripraviť pôdu pre trvalú obnovu zdravia čriev.
Stravovacie stratégie na obnovu čriev
Strava zohráva dôležitú úlohu pri obnove a udržiavaní zdravia čriev. Jedným z najdôležitejších stravovacích opatrení je radikálne zníženie spotreby spracovaných potravín. Tým sa zníži príjem polynenasýtených tukov (PUFA), ako je napríklad LA, ktoré sú zápalové a škodlivé pre váš mikrobióm.
Ako upozorňuje Pedre, aj zdanlivo zdravá strava, napríklad vegánska, je problematická, ak obsahuje veľa semien a orechov bohatých na omega-6, pretože podporujú zápal a nerovnováhu mikrobiómu.
Okrem toho Pedre obhajuje nízkosacharidové a mäsožravcom podobné diéty ako prvý krok na zníženie počtu patogénnych baktérií obmedzením ich zdrojov paliva. Tieto diéty sa zameriavajú na vylúčenie zeleniny a potravín bohatých na lektíny, ktoré sú drsné pre narušené črevá, a poskytujú dočasný oddych, ktorý umožňuje črevám začať sa liečiť.
Varujem však pred dlhodobým používaním takýchto reštriktívnych diét kvôli metabolickým dôsledkom vrátane zvýšenej hladiny kortizolu a úbytku svalovej hmoty. Opätovné zavedenie sacharidov je nevyhnutné pre zdravie mitochondrií, pretože glukóza je preferovaným palivom pre produkciu bunkovej energie.
Vo svojej novej knihe navrhujem, že dextrózová voda môže slúžiť ako mostík pre ťažko chorých pacientov, ktorí nie sú schopní tolerovať väčšinu sacharidov bez závažných vedľajších účinkov. Na rozdiel od komplexných sacharidov sa dextróza vstrebáva v tenkom čreve. Tým, že sa ňou nekŕmia baktérie v hrubom čreve, pomáha predchádzať tvorbe endotoxínov. Tento prístup umožňuje postupné obnovenie zdravia čriev bez zhoršenia dysbiózy.
Pre mnohých však tento radikálny prístup nebude potrebný. Je skutočne určený len pre tých, ktorí majú vážne narušené zdravie čriev. Väčšina ľudí so zlým zdravotným stavom čriev bude môcť začať obnovu čriev pomocou bielej ryže a celého ovocia. Keď sa zdravie vašich čriev zlepší, budete potom môcť do svojho jedálnička zaradiť viac zeleniny bohatej na vlákninu a škrobov bez zlých účinkov.
Cielená suplementácia a terapeutické prístupy
Suplementácia významne pomáha pri obnove čriev za predpokladu, že je cielená a vychádza z individuálnych potrieb. Butyrát, mastná kyselina s krátkym reťazcom produkovaná prospešnými črevnými baktériami, je dôležitý pre zdravie kolonocytov a integritu črevnej bariéry. Pedre používa perorálnu aj klyzmatickú formu butyrátu na rýchle zníženie zápalových markerov, ako je kalprotektín, u pacientov s ťažkými črevnými stavmi, ako je ulcerózna kolitída.
V rozhovore som hovoril aj o svojom úsilí inovovať lepšie systémy podávania butyrátu, aby sa zabezpečilo, že sa dostane do hrubého čreva neporušený bez toho, aby sa rozptýlil v tenkom čreve. Extrakt z granátového jablka a citrusové bioflavonoidy sú tiež účinnými prostriedkami na obnovu vrstvy hlienu v čreve. Tieto polyfenolové prebiotiká podporujú rast prospešných baktérií bez toho, aby na rozdiel od mnohých prebiotiká spôsobovali plynatosť a nadúvanie.
Hovorili sme aj o dôležitosti výberu najúčinnejších probiotických kmeňov, ako je Akkermansia, kľúčový črevný mikrób, a ďalších baktérií netolerujúcich kyslík, ako sú klostridie, ktoré produkujú butyrát a podporujú zdravú rovnováhu mikrobiómu. Bohužiaľ, väčšina probiotických prípravkov na trhu je nepoužiteľná, pretože baktérie neprežijú cestu do vášho hrubého čreva.
Na riešenie týchto problémov sa vyvíjajú inovácie v oblasti enkapsulácie, ako sú systémy s oneskoreným uvoľňovaním. Tým sa zabezpečí, že prospešné baktérie sa dostanú na miesto určenia živé. Ak všetky zomrú počas prepravy, nebudú vám nijako užitočné, pretože mŕtve baktérie sa nemôžu replikovať a znovu osídliť vaše hrubé črevo.
Riešenie bakteriálneho a plesňového prerastania tenkého čreva
Nadmerný rast baktérií v tenkom čreve (SIBO) a nadmerný rast húb v tenkom čreve (SIFO) predstavujú významné výzvy pri manažmente zdravia čriev. Pedre poznamenal, že mnohí západní lekári nesprávne diagnostikujú SIBO a liečia ju antibiotikami, ako je rifaximín, čo neúmyselne vyvoláva premnoženie kvasiniek, čím sa črevná dysbióza zhoršuje.
Táto dvojitá nerovnováha ďalej komplikuje liečbu a vyžaduje si komplexné prístupy, ktoré riešia bakteriálne aj plesňové patogény súčasne.
Podľa Pedreho účinnejšie stratégie liečby zahŕňajú použitie kombinácie antimykotík na predpis a bylinných antimykotík na odstránenie nadmerného rastu plesní a zároveň sa zameriavajú na patogénne baktérie. Liečba SIBO bez toho, aby sa riešili aj základné plesňové problémy, vedie k pretrvávajúcim a zhoršujúcim sa príznakom, čo zdôrazňuje potrebu odborného holistického zásahu v týchto zložitých prípadoch.
Úloha zvládania stresu v zdraví čriev
Zvládanie stresu je ďalšou zložkou zdravia čriev, pretože chronický stres bráni procesu liečby a zhoršuje črevnú dysbiózu. Pedre zdôraznil, že závažné črevné problémy často súvisia so zvýšenou úrovňou stresu, či už vnímaného alebo fyziologického. Techniky, ako je práca s dychom a individuálne meditačné postupy, pomáhajú posunúť telo do parasympatického, uvoľneného stavu, ktorý uľahčuje liečbu čriev.
Tradičná meditácia má však niektoré paradoxné účinky. Nesprávne techniky niekedy vedú k nadmernému dýchaniu a zníženej hladine CO2, čo môže v skutočnosti zhoršiť príznaky. Namiesto toho obhajujem plytké, pomalé dýchacie postupy, ktoré umožňujú zvýšenie hladiny CO2. To zvyšuje prísun kyslíka do tkanív, znižuje panické reakcie a podporuje lepšiu funkciu mitochondrií a celkové zdravie buniek.
Ako vysvetľujem vo svojej pripravovanej knihe „Sila voľby“, akákoľvek činnosť, ktorá navodzuje pocit bezčasovosti alebo „nachádzania sa v zóne“, ako napríklad hra na hudobný nástroj alebo venovanie sa koníčkom, sú tiež účinnými nástrojmi na zníženie stresu.
Začlenenie zvládania stresu do protokolu o zdraví čriev vám umožní riešiť fyzické aj psychické faktory, ktoré prispievajú k vašim tráviacim problémom. Vyrovnaním autonómneho nervového systému vytvoríte podporné prostredie pre vaše črevá, aby sa mohli uzdraviť a prosperovať.
Environmentálne faktory ovplyvňujúce vaše črevá
Okrem stravy a stresu zohrávajú významnú úlohu v zdraví čriev aj environmentálne faktory. Plastové chemikálie narúšajúce endokrinný systém, ktoré sa nachádzajú vo fľašiach na vodu a výrobkoch dennej potreby, narúšajú váš črevný mikrobióm tým, že aktivujú estrogénové receptory v tele a zasahujú do metabolických dráh.
Ak chcete minimalizovať vystavenie mikroplastom a iným environmentálnym toxínom, používajte sklenené alebo nerezové fľaše na vodu, vyhýbajte sa plastovým nádobám, znížte vystavenie elektromagnetickým poliam a vyberajte si organické, geneticky nemodifikované potraviny, aby ste znížili príjem glyfosátu a iných škodlivých chemikálií.
Prijatie holistického prístupu k zdraviu čriev
Okrem kľúčových zmien životného štýlu, ako je vyhýbanie sa LA a iným mitochondriálnym jedom, je budúcnosť manažmentu zdravia čriev v inovatívnych technológiách testovania a dopĺňania výživových doplnkov. Vyvíjam cenovo dostupné, cielené testy mikrobiómu, ktoré sa zameriavajú na identifikáciu kľúčových prospešných baktérií, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé črevá. Tieto testy poskytnú využiteľné poznatky za zlomok súčasnej ceny, čím sa stanú dostupnými pre širšiu populáciu.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
Usilujem sa o to, aby sa personalizované hodnotenie črevného zdravia a na mieru šité terapeutické zásahy stali štandardnou praxou a umožnili jednotlivcom obnoviť a udržiavať vyvážený mikrobióm s presnosťou a účinnosťou.
Takéto inovácie sú kľúčom k zmene prístupu k chronickým ochoreniam, k prechodu od reaktívnej liečby k proaktívnym, preventívnym stratégiám. Pevne verím, že využitím najmodernejších technológií dosiahneme novú éru v oblasti zdravia čriev a celkového zdravia.