Myslíte si, že množstvo antibiotík v potravinách klesá? Zamyslite sa znova
DR. JOSEPH MERCOLA, 13. februára 2024
Táto veľmi podceňovaná zdravotná hrozba má na svedomí celosvetový počet úmrtí približne 5 miliónov ľudí ročne.
Infekcie rezistentné voči antibiotikám sú veľmi podceňovanou zdravotnou hrozbou. Odhaduje sa, že na infekcie rezistentné voči liekom zomrie každý rok 35,000 Američanov. (1) Celosvetovo by počet úmrtí pripisovaných infekciám rezistentným voči liekom mohol dosiahnuť až 4,95 milióna ľudí ročne (2) a situácia sa len zhoršuje.
Hlavnú úlohu v tomto trende zohráva poľnohospodárstvo. Od roku 2020 nakúpil 69% zásob antibiotík v USA mäsový priemysel (3) a väčšina týchto antibiotík sa podáva zvieratám, ktoré nie sú choré; používajú sa skôr na profylaktické účely a/alebo na podporu rastu.
Keď sa zvieratám podávajú antibiotiká, spôsobuje to neprirodzený rast tým, že sa mení ich črevný mikrobióm. V tomto procese sa niektoré z týchto črevných baktérií stávajú odolnými voči antibiotikám. Kontaminované mäso sa potom môže stať zdrojom infekcií odolných voči liekom.
Zákaz používania antibiotík znižuje výskyt infekcií rezistentných na antibiotiká u ľudí
Vlády sa už desaťročia snažia riešiť rastúci problém rezistencie na antibiotiká. Európska únia sa stala lídrom a v roku 2006 zakázala používanie antibiotík na účely podpory rastu.
V roku 2013 vydal americký Úrad pre potraviny a liečivá usmernenia, v ktorých vyzval poľnohospodárov, aby dobrovoľne začali postupne ukončovať používanie medicínsky dôležitých antibiotík v živočíšnej výrobe (4).
V roku 2017 Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala poľnohospodárov, aby prestali rutinne používať antibiotiká "na podporu rastu a prevenciu chorôb u zdravých zvierat" s cieľom zachovať účinnosť antibiotík používaných v humánnej medicíne (5). V tom istom roku vláda USA tiež sprísnila federálne pravidlá, aby zabránila používaniu antibiotík na podporu rastu.
O rok neskôr, v roku 2018, sa Kalifornia stala prvým štátom USA, ktorý zakázal rutinné preventívne používanie antibiotík v produkcii potravín pre zvieratá, ako aj akékoľvek používanie antibiotík bez predpisu veterinárneho lekára (6) – neskôr sa potvrdilo, že toto rozhodnutie malo priaznivý vplyv, keďže v nasledujúcich troch rokoch znížilo výskyt E. coli s rozšíreným spektrom rezistencie voči cefalosporínom v ľudskej populácii o 7,1% (7,8).
Naopak, v Spojenom kráľovstve – jedinej európskej krajine, kde je stále povolené preventívne používať antibiotiká u potravinových zvierat – údaje britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť ukazujú, že výskyt závažných infekcií rezistentných na antibiotiká sa v rokoch 2020 až 2021 zvýšil o 2,2% (9). V porovnaní s Dánskom a Holandskom používajú britskí chovatelia ošípaných 2,5-krát viac antibiotík na ošípanú (10).
V januári 2022 EÚ ďalej obmedzila používanie poľnohospodárskych antibiotík a zakázala "všetky formy ich rutinného používania v poľnohospodárstve vrátane preventívnej skupinovej liečby" (11).
Používanie antibiotík sa uberá nesprávnym smerom
V rokoch 2015 až 2017 sa používanie antibiotík v USA znížilo o 42%, ale klesajúci trend nevydržal. V rokoch 2017 až 2022 sa používanie antibiotík zvýšilo o 12%; k 4,3% nárastu došlo len v roku 2022 (12). Ako uviedla spoločnosť Sentient Media 9. januára 2024 (13):
"Z údajov Úradu pre kontrolu potravín a liečiv vyplýva, že predaj medicínsky dôležitých antimikrobiálnych látok schválených na použitie u hospodárskych zvierat sa v roku 2022 zvýšil o 4,3% na 6,25 milióna kilogramov.
Údaj za rok 2022 predstavuje výrazný pokles oproti 8,36 milióna kilogramov predaných v roku 2016, ktorý je v údajoch uvedený najskôr. Údaj za rok 2022 je však vyšší ako všetky ostatné roky od roku 2016, čo naznačuje novší trend nesprávnym smerom.
Thomas Van Boeckel, odborník na globálne používanie antimikrobiálnych látok a rezistenciu u hospodárskych zvierat, rýb a ľudí, hovorí, že výkyv smerom nahor naznačuje, že "na rozdiel od niektorých európskych a ázijských krajín... USA zjavne nenastúpili trend, ktorý by preukazoval ich odhodlanie trvalo znižovať používanie antimikrobiálnych látok u zvierat".
Dodáva, že údaje ukazujú, že tento problém je "väčšinou záležitosťou ošípaných a hovädzieho dobytka" a odhaľuje závislosť odvetvia živočíšnej výroby od antibiotík, ktorá má "potenciálne dôsledky na ďalší rozvoj rezistencie" ...
[Podľa Stevena Roacha z agentúry FACT bližší pohľad na údaje naznačuje, že predaj môže byť ešte vyšší. "Ak sa pozriete na podrobnejšie údaje o biomase ... ukazuje sa, že počet zvierat v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 klesol, takže po úprave o biomasu je nárast predaja medicínsky významných antimikrobiálnych látok ešte väčší."
Antibiotiká predstavujú skryté zdravotné riziká
Antibiotiká sa masívne nadužívajú aj v humánnej medicíne, čo tiež prispieva k rozvoju rezistencie na lieky. Nesprávne používanie a nadmerné užívanie antibiotík ohrozuje zdravie aj inými spôsobmi.
Napríklad sa preukázalo, že fluorochinolóny zvyšujú riziko disekcie aorty (trhlina v stene hlavnej tepny, ktorá umožňuje prúdenie krvi medzi vrstvami) alebo prasknutia aorty, čo môže viesť k smrti.
A hoci sú tieto antibiotiká označené varovaním "čierna skrinka", fluorochinolóny sa stále často predpisujú na infekcie horných dýchacích ciest a infekcie močových ciest (IMC). V skutočnosti podľa prieskumu z roku 2022 (14) fluorochinolóny naďalej patria medzi najčastejšie predpisované antibiotiká na svete.
Ako uvádzajú autori, nedostatočné pochopenie rizikového profilu tejto skupiny antibiotík vystavuje pacientov riziku a je "naliehavo potrebné" iniciovať vzdelávacie kampane medzi zdravotníckymi pracovníkmi, aby sa predišlo zbytočnému poškodeniu pacientov.
Fluorochinolóny spolu s nitrofurantoínom, cefalosporínmi, sulfátmi a široko-spektrálnymi penicilínmi sú tiež spájané so vznikom obličkových kameňov. Táto súvislosť je najvýraznejšia u mladších detí a s výnimkou širokospektrál-nych penicilínov zostáva toto riziko štatisticky významné až päť rokov po expozícii.
"Medzi prírodné antimikrobiálne látky, ktoré zrejme nepodporujú rezistenciu na lieky, patria cesnak, zázvor, echinacea, zlatobyľ, myrhový olej, tymiánový olej, oreganový olej, extrakt z klinčekov, extrakt z olivových listov a koloidné striebro."
Štúdie tiež zistili súvislosť medzi perorálnymi antibiotikami a zápalovými ochoreniami čriev (IBD) a rakovinou hrubého čreva, pravdepodobne v dôsledku narušenia črevného mikrobiómu.
Podľa výskumu prezentovaného na konferencii Digestive Disease Week, ktorá sa konala v máji 2022 v kalifornskom San Diegu, bolo užívanie antibiotík spojené so 64% zvýšeným rizikom vzniku IBD a riziko sa zvyšovalo s ďalšími dávkami (15).
V porovnaní s tými, ktorí v predchádzajúcich piatich rokoch neužívali žiadne antibiotiká, sa riziko vzniku IBD u tých, ktorí dostali päť alebo viac predpisov antibiotík, zvýšilo o 236%. A hoci všetky triedy antibiotík boli spojené so zvýšeným rizikom IBD, fluorochinolóny opäť viedli a mali najsilnejší vzťah.
Prírodné antimikrobiálne látky na záchranu
Vzhľadom na ich mnohé riziká odporúčam používať antibiotiká len v krajnom prípade. Dobrou správou je, že existuje mnoho prírodných liekov na rastlinnej báze, ktoré pomôžu zničiť baktérie bez rizika vzniku rezistencie, vrátane nasledujúcich.
Cesnak – cesnak sa už po stáročia používa na boj proti bakteriálnym a parazi-tárnym infekciám. Podľa prehľadu z roku 2014 (16) sa ukázalo, že cesnak je účinný proti "množstvu grampozitívnych, gramnegatívnych a acidorezistentných baktérií" vrátane, ale nielen, salmonely, E. coli, Klebsielly, klostrídií a enterokokov rezistentných na vankomycín.
Dôležité je, že cesnak "pôsobí diferenciálne na prospešnú črevnú mikroflóru a potenciálne škodlivé enterobaktérie", čo znamená, že inhibuje zlé baktérie, zatiaľ čo dobré baktérie necháva na pokoji (17). Výskum tiež podporuje používanie cesnaku a jeho derivátov pri chronických infekciách vonkajšieho a stredného ucha (18). Komerčne dostupné sú oleje s obsahom cesnaku, ale ľahko si môžete vyrobiť aj vlastné (19).
Zázvor – Štúdia z roku 2020 (20) preukázala, že zázvorový éterický olej je účinný proti E. coli a S. aureus, dvom baktériám, ktoré sa podieľajú na parodontálnych infekciách. V inej štúdii (21) sa zistilo, že 10% extrakt zo zázvoru účinne ničí Streptococcus mutans, Candida albicans a Enterococcus faecalis, ktoré sa tiež podieľajú na vzniku infekcií ústnej dutiny. Na jeho účinky je citlivá aj viac ako desiatka ďalších baktérií (22), ako aj množstvo biofilmov (23).
Zázvor nie je vhodný pre deti do 2 rokov a dospelí by nemali užívať viac ako 4 gramy zázvoru denne. Tehotným ženám sa odporúča obmedziť príjem na 1 gram denne (24).
Echinacea – Podľa Mount Sinai Hospital (25) sa extrakt z echinacey môže používať na liečbu "infekcií močových ciest, vaginálnych kvasinkových (kandidových) infekcií, ušných infekcií (známych aj ako zápal stredného ucha), atletickej nohy, zápalu prínosových dutín, sennej nádchy (nazývanej aj alergická nádcha), ako aj pomaly sa hojacich rán". Ako všeobecné odporúčanie pri infekciách sa užíva trikrát denne počas maximálne 10 dní (26).
Zlatobyľ – jednou z hlavných zložiek zlatobyle je berberín, známy svojimi silnými antibakteriálnymi vlastnosťami. Berberín ničí predovšetkým grampozitívne baktérie vrátane MRSA.
Podľa Mount Sinai (27) sa zlatobyľ neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a osoby s vysokým krvným tlakom, ochorením pečene alebo srdca by sa mali o jej užívaní poradiť so svojím lekárom, pretože môže interferovať s liekmi predpísanými na tieto ochorenia. Medzi potenciálne nežiaduce účinky patrí podráždenie pokožky, úst, hrdla a pošvy a zvýšená citlivosť na slnečné svetlo.
Myrhový olej – ak antibiotikum nedokáže zničiť všetky baktérie, môžu sa objaviť nerastúce perzistentné bakteriálne bunky. Hoci tieto perzistery nepodliehajú genetickým zmenám, ktoré by ich urobili odolnými voči antibiotiku, často končia tvorbou biofilmov a sú hlavnou príčinou chronických infekcií nízkeho stupňa (28).
Práve tu myrhový olej skutočne zažiari, pretože výskum (29) ukazuje, že prednostne ničí tieto nerastúce perzistujúce bunky, a to bez rizika podpory rezistencie. Ďalšie výskumy naznačujú, že môže byť užitočný pri liečbe zápalu ďasien (30), na liečbu rezistentnej trichomoniázy vaginalis (31) (pohlavne prenosné ochorenie) a boreliózy (32).
Tymián (vrátane tymiánového esenciálneho oleja) – Tymiánový olej má antibak-teriálne, antibiofilmové, antivírusové, antimykotické a antiseptické vlastnosti. Uistite sa však, že používate buď štandardizované tymiánové prípravky, alebo éterické oleje, ktoré spĺňajú požiadavky národných liekopisov (33). V tymiánových prípravkoch hľadajte minimálne 40% obsah tymolu a karvakrolu. V éterických olejoch chcete 37 až 55% tymolu a 0,5 až 5,5% karvakrolu.
Oreganový olej preukázal účinnosť proti baktériám, ako je Streptococcus mutans, (34) ktorý spôsobuje zubný kaz, ako aj proti 11 rôznym multirezistentným baktériám vrátane MRSA a ich biofilmom (35). Testy potvrdili, že opakované používanie oreganového oleja nevedie k vzniku rezistencie, čo z neho robí užitočný prostriedok pri liečbe rán (36).
Výťažok z klinčekov – výskum preukázal, že etanolový výťažok z klinčekov poskytuje širokospektrálnu inhibíciu proti gramnegatívnym aj grampozitívnym patogénom spôsobujúcim infekcie močových ciest, ako sú Proteus mirabilis, Staphylococcus epidermidis, S. aureus, E. coli a K. pneumoniae (37).
Extrakt z olivových listov – ukázalo sa, že extrakt z olivových listov je účinný proti baktériám, ako sú Klebsiella, S. aureus, E. coli a Salmonella (38).
Koloidné striebro sa už po stáročia považuje za účinné prírodné antibiotikum a výskumy naznačujú, že môže dokonca pomôcť zlikvidovať multirezistentné grampozitívne a gramnegatívne baktérie (39).
preklad: Kisutumo Midonotaka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
3, 12 Vox December 15, 2023
8 Environmental and Occupational Health Sciences February 22, 2023
15 University of Minnesota, Center for Infectious Disease Research and Policy May 13, 2022
21 Indian Journal of Dental Research July-August 2013; 24(4): 397-400
22 Chapter Metrics Overview, Ginger, 3.4.1 Antibacterial activity of ginger
23 Journal of Food Processing and Preservation 2023, article ID 5134332
25, 26 Mount Sinai, Echinacea
28 Applied and Environmental Microbiology December 2013; 79(23): 7116–7121
30 Saudi Journal of Biological Sciences April 2010; 17(2): 139-146, Section 4
31 Iranian Red Crescent Medical Journal July 2011; 13(7): 480–486
34 BMC Complementary Medicine and Therapies 2023; 23 Article number 61