Toto antibiotikum prispieva k rastúcim problémom s baktériami odolnými voči antibiotikám, obličkovými kameňmi a psychotickými epizódami; údaje dokazujú, že zvyšuje riziko smrteľného ochorenia srdca
Výskum ukazuje, že mikrobióm vášho tela obsahuje takmer 39 biliónov baktérií. Počas prvých rokov života prispieva k rozmanitosti vášho mikrobiómu vaša rodina, príjem potravy a vystavenie životnému prostrediu, čo ovplyvňuje vaše celoživotné zdravie. Každodenné činnosti, ako je čistenie zubov, jedenie, bozkávanie niekoho alebo manipulácia s rodinným zvieraťom, tiež ovplyvňujú váš mikrobióm.
Toto zloženie môže byť pre vás také odlišné ako odtlačok prsta a zohráva obrovskú úlohu pri prevencii chorôb a ovplyvňuje funkciu vašej kože, pľúc, prsníkov a pečene. Škodlivé baktérie môžu vyvolať ochorenia a choroby, ktoré sa často liečia antibiotikami. Z 10 najčastejšie predpisovaných sú dve zo skupiny antibiotík fluorochinolónov.
Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) prvýkrát pridal varovanie v rámčeku k fluorochinolónom v roku 2008, a to z dôvodu zvýšeného rizika zápalu šliach a prasknutia šliach. Výstrahy v rámčeku, označované aj ako výstrahy na čiernom rámčeku, sa objavujú na etiketách liekov na predpis, ktorých cieľom je upozorniť na závažné alebo život ohrozujúce riziká.
V roku 2011 bolo pridané ďalšie upozornenie pre osoby trpiace myasténiou gravis a v roku 2013 boli zahrnuté aktualizácie opisujúce ireverzibilnú periférnu neuropatiu. V roku 2018 FDA varoval, že fluorochinolónové antibiotiká môžu zvýšiť výskyt prasklín alebo trhlín v aorte. A v januári 2022 FDA rozhodla:
"Rozhodli sme, že fluorochinolóny by mali byť vyhradené na použitie u pacientov bez iných možností liečby akútnej bakteriálnej sinusitídy alebo ABS, akútnej bakteriálnej exacerbácie chronickej bronchitídy (ABECB) a nekomplikovanej infekcie močových ciest, pretože riziká vo všeobecnosti prevažujú nad prínosmi.
Pri niektorých závažných bakteriálnych infekciách prínosy fluorochinolónov prevažujú nad rizikami a je vhodné, aby zostali k dispozícii ako terapeutická možnosť."
Napriek týmto varovaniam však vedci v apríli 2022 zistili, že fluorochinolóny stále patria medzi najčastejšie predpisované antibiotiká na celom svete. Dospeli k záveru, že niektorí zdravotnícki pracovníci môžu mať neuspokojivé vedomosti o bezpečnostných profiloch a rizikách týchto liekov a že môže byť potrebné viac vzdelávania o nežiaducich účinkoch fluorochinolónov.
Varovanie FDA spája fluorochinolóny s poškodením aorty
Aorta je hlavná tepna v tele, ktorá zásobuje okysličenou krvou váš obehový systém. Tepna vychádza z ľavej strany srdca a vedie po prednej strane chrbtice. Preskúmaním FDA sa zistilo, že fluorochinolónové antibiotiká zvyšujú riziko trhlín v aorte, nazývaných aj disekcie aorty, alebo prasknutia aneuryzmy aorty, čo vedie k nadmernému krvácaniu a smrti.
Zistenia sa vyskytli, keď sa antibiotiká podávali ústami alebo injekčne. To viedlo FDA k varovaniu pred používaním fluorochinolónových antibiotík u rizikových osôb, pokiaľ nie sú k dispozícii iné možnosti liečby.
Konkrétne by sa antibiotikum nemalo používať u osôb, ktoré sú ohrozené aneuryzmou aorty alebo u ktorých sa aneuryzma aorty v súčasnosti vyskytuje, napríklad u osôb trpiacich periférnym aterosklerotickým ochorením ciev, hypertenziou a špecifickými genetickými ochoreniami, ako je Ehlersov-Danlosov syndróm alebo Marfanov syndróm.
Zistenia boli čerpané zo štyroch publikovaných pozorovacích štúdií, ktoré spolu preukázali konzistentnú súvislosť medzi disekciou alebo ruptúrou aorty a užívaním fluorochinolónov. Základný mechanizmus sa z týchto štúdií nedal určiť.
Medzi bežne používané fluorochinolóny patria ciprofloxacín (Cipro), levofloxacín (Levaquin), gemifloxacín (Factive) a moxifloxacín (Avelox). Tieto sa predpisujú na liečbu infekcií horných dýchacích ciest a močových ciest. FDA vo svojom vyhlásení varuje:
"Fluorochinolóny by sa nemali používať u pacientov so zvýšeným rizikom, pokiaľ nie sú k dispozícii iné možnosti liečby.
Zdravotnícki pracovníci by sa mali vyhnúť predpisovaniu fluorochinolónových antibiotík pacientom, ktorí majú aneuryzmu aorty alebo sú vystavení riziku vzniku aneuryzmy aorty, ako sú pacienti s periférnymi aterosklerotickými cievnymi ochoreniami, hypertenziou, určitými genetickými ochoreniami, ako je Marfanov syndróm a Ehlersov-Danlosov syndróm, a starší pacienti."
Infekcie horných dýchacích ciest sú často vírusové
Vírusy bežne vyvolávajú infekcie horných dýchacích ciest (URI) s príznakmi nádchy, kašľa, nízkej horúčky, bolesti hrdla a ťažkostí so spánkom. URI predstavujú najčastejšie akútne ochorenie v ambulantnej praxi, často súvisiace s bežným prechladnutím, ktoré je zvyčajne miernym, samovoľne obmedzeným zápalom slizníc v dýchacích cestách.
Bakteriálne ochorenie môže nasledovať po vírusovom ochorení ako sekundárna infekcia a bežne zahŕňa príznaky pretrvávajúce dlhšie ako 14 dní s horúčkou vyššou, ako by sa dalo bežne očakávať od vírusu. Horúčka sa často po niekoľkých dňoch ochorenia skôr zhoršuje, ako zlepšuje.
Nanešťastie, jedným z častejších dôvodov, prečo sa fluorochinolóny predpisujú, sú infekcie horných dýchacích ciest, zvyčajne vyvolané vírusom. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa najviac komunitných receptov na antibiotiká vystavuje v juhovýchodných štátoch.
Fluorochinolóny sa v roku 2016 umiestnili na 4. mieste v najvyššom počte predpísaných receptov na 1,000 osôb v indexe ambulantného predpisovania antibiotík CDC. Keďže poskytovatelia stále volili flurochinolóny viac, ako by mali, pri infekciách dýchacích ciest, ako je napríklad zápal pľúc, CDC v roku 2021 informovala, že skupina odborníkov odporučila znížiť používanie týchto liekov na tento účel o 90%.
Bakteriálne a vírusové infekcie sa líšia v dôležitých aspektoch súvisiacich so štruktúrou organizmu a spôsobom, akým reagujú na lieky. Hoci sú obidva vírusy príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom, najväčší vírus je v skutočnosti menší ako najmenšia baktéria. Na rozdiel od zložitejších baktérií vírusy nedokážu prežiť bez hostiteľa a rozmnožujú sa len tak, že sa pripájajú na iné bunky. Na rozdiel od baktérií je väčšina vírusov špecifická aj v tom, ktoré bunky napáda.
Rozdiely v štruktúre a zložitosti organizmu majú vplyv na typ lieku, ktorý môže byť proti nemu účinný. Na vírusové infekcie nepôsobia antibiotiká, ako sú fluorochinolóny. V skutočnosti používanie antibiotík na vírusové infekcie len prispieva k zvyšujúcemu sa počtu infekcií rezistentných voči antibiotikám.
Fluorochinolóny spojené s viacerými zdravotnými problémami
Fluorochinolónové antibiotiká sa už viac ako desať rokov spájajú s prasknutím a poškodením Achillovej šľachy. Ďalšie závažné nežiaduce udalosti, ako napríklad odlúpenie sietnice, ako aj aneuryzmy aorty, môžu byť spojené aj s inými systémami vyžadujúcimi tvorbu kolagénu. To môže tiež aspoň čiastočne vysvetľovať, ako liek zvyšuje riziko prasknutia alebo disekcie aorty, keďže kolagén vystiela tepny a žily, aby sa mohli roztiahnuť, keď srdce pumpuje krv.
Následne v júli 2022 nariadila FDA ďalšie varovanie, v ktorom upozornila lekárov na zvýšené riziko zápalu šliach a prasknutia šliach v súvislosti s ich používaním. Podľa Dr. Renaty Albrechtovej, ktorá vedie Oddelenie špeciálnych patogénov a transplantátov FDA, ruptúry Achillových šliach spojené s fluorochinolónmi sú tri až štyrikrát častejšie ako ruptúry u ľudí, ktorí tieto lieky neužívajú.
Ak teda užívate tieto antibiotiká, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku starostlivosť, ak sa u vás objaví bolesť alebo zápal svalov alebo šliach. Počas postihnutia kĺbov by ste tiež nemali cvičiť.
Tieto lieky sú tiež silnými chelatačnými látkami železa, ktoré môžu vyvolať epigenetické zmeny prostredníctvom straty látok vyžadujúcich železo ako kofaktor. Ako sa uvádza v jednej štúdii, toto môže vysvetľovať aj klasickú renálnu toxicitu spojenú s antibiotikami:
"Tieto antibiotiká pri submillimolárnych koncentráciách inhibovali histónové demetylázy s jumonji doménou, demetylázy TET DNA a kolagénové prolyl 4-hydroxylázy, čo viedlo k akumulácii metylovaných histónov a DNA, resp. k inhibícii hydroxylácie prolínu v kolagéne. Tieto účinky môžu vysvetľovať nefrotoxicitu a tendinopatiu vyvolanú fluorochinolónmi."
Nedávna štúdia spojila používanie fluorochinolónov s rastúcim počtom detí a dospelých postihnutých obličkovými kameňmi. Pravdepodobnosť výskytu kameňov sa pri používaní fluorochinolónov zvýšila 1,5-krát a expozícia v priebehu 3 až 12 mesiacov bola spojená s väčším rizikom. Ukázalo sa, že deti a dospievajúci sú obzvlášť náchylní.
Reakcie môžu byť celotelové, môžu mať vplyv na centrálny nervový systém a pohybový, zrakový a obličkový systém, niekedy súčasne. Medzi hlásené závažné reakcie patria:
Zhoršenie pamäti
Delírium
Rozrušenie
Dezorientácia
Odlúpenie sietnice
Strata sluchu a/alebo tinnitus
Porucha pozornosti
Obličkové kamene
Zlyhanie obličiek
Hypoglykémia vedúca ku kóme
Prasknutie alebo disekcia aorty
Prasknutie alebo disekcia šľachy
Viac psychiatrických vedľajších účinkov, ako si dokážete predstaviť
Výskumníci odporúčajú ďalšie štúdie na pochopenie patogenézy spôsobenej antibiotikami s cieľom liečiť ochorenia spojené s antibiotikami prostredníctvom zmiernenia črevného prostredia – jeho obnovenia do pôvodného stavu.
Ďalší výskum preukázal, že nerovnováha v črevnom mikrobióme spôsobená antibiotikami môže negatívne ovplyvniť zdravie viacerými spôsobmi a na dlhé obdobie. Ak vám lekár predpíše jedno z týchto nebezpečných antibiotík, požiadajte o použitie iného antibiotika. Bolo by nezvyčajné, keby fluorochinolón bol jediným antibiotikom, ktoré by sa mohlo použiť na liečbu vašej infekcie.
Pamätajte si, že tieto nebezpečné antibiotiká by sa mali používať len ako posledná možnosť. Ak je to nevyhnutné, nezabudnite si pozorne prečítať príbalový leták a všetky upozornenia a vyhľadajte lekársku pomoc vo chvíli, keď spozorujete vedľajší účinok.
Zosnulý Dr. David Flockhart, ktorý pôsobil ako profesor medicíny a vedúci klinickej farmakológie na Indiana University School of Medicine a ktorý bol pred svojou smrťou považovaný za jedného z popredných odborníkov na vedľajšie účinky fluorochinolónov, v roku 2012 uviedol, že až u tretiny pacientov užívajúcich fluorochinolón sa vyskytne nejaký psychiatrický vedľajší účinok.
Ide však o to, že Flockhart sa snažil upozorniť na tieto lieky už pred viac ako 10 rokmi, v roku 2001, keď odsúdil konkrétne Cipro, keď sa snažil zdôrazniť, aké nebezpečné sú fluorochinolóny:
"Cipro je v podstate veľká zbraň, ktorej výhody za určitých okolností prevažujú nad rizikami. Ale čím väčšiu zbraň použijete, tým väčšie škody môžete očakávať ako vedľajšie."
Antibiotiká vyvolávajú trvalé zmeny v črevnom mikrobióme
Zdravie vášho črevného mikrobiómu mení pravidlá hry. V posledných rokoch sa čoraz viac ukazuje, že zloženie vášho črevného mikrobiómu zohráva obrovskú úlohu pri vašom zdraví a prevencii chorôb. Rakovina a mnohé ďalšie zdravotné ťažkosti súvisia s vplyvom črevných mikróbov, vrátane obezity, depresie, Parkinsonovej choroby a alergií, a to je len niekoľko príkladov.
Keďže črevá sú hlavným sídlom vášho imunitného systému, (32) narušenie črevného mikrobiómu automaticky narúša funkciu vášho imunitného systému, čo môže mať ďalekosiahle následky. Jedným zo spôsobov, ako môžu antibiotiká podporovať ochorenia, je vytváranie prostredia bohatého na kyslík vo vašich črevách, čo podporuje rast patogénnych baktérií.
Prospešné mikróby rastú v anaeróbnom (bez kyslíka) prostredí, zatiaľ čo patogénne baktérie potrebujú kyslík na prežitie. (33) Údaje naznačujú, že aj jeden cyklus užívania antibiotík môže negatívne zmeniť váš mikrobióm až na jeden rok, preto je veľmi dôležité používať antibiotiká len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné.
Doktor Martin Blaser z Langone Medical Center na Newyorskej univerzite však tvrdí, že vplyv antibiotík na črevné baktérie môže byť trvalý. V úvodníku v časopise Nature píše:
"Prvé dôkazy z môjho laboratória a ďalších naznačujú, že niekedy sa naša priateľská flóra nikdy úplne nezotaví. Tieto dlhodobé zmeny prospešných baktérií v ľudskom tele môžu dokonca zvýšiť našu náchylnosť na infekcie a choroby.
Nadmerné užívanie antibiotík by mohlo podporovať dramatický nárast ochorení, ako sú obezita, cukrovka 1. typu, zápalové ochorenia čriev, alergie a astma, ktorých počet sa v mnohých populáciách viac ako zdvojnásobil."
Podporte svoje zdravie a črevá
Čím silnejší je váš imunitný systém, tým menšiu šancu má akýkoľvek mikrób uchytiť sa vo vašom tele. Nižšie uvádzame niekoľko základných stratégií na podporu imunitného systému a prevenciu chorôb.
Optimalizujte svoju stravu – vyhýbajte sa potravinám, ktoré zaťažujú váš imunitný systém, ako sú trans-tuky, vyprážané potraviny, spracované potraviny, cukry a obilniny. Snažte sa znížiť čistý príjem sacharidov (cukor, obilniny, fruktóza) a bielkovín a nahraďte ich kvalitnými zdravými tukmi.
Vyvážte svoju črevnú flóru – Jedným z najlepších spôsobov, ako podporiť svoje črevá, je zaradiť do jedálnička prirodzene fermentované potraviny, a to v množstve 100 až 150 g denne. Môžete užívať vysokokvalitný probiotický doplnok, ale najväčší prínos majú fermentované potraviny.
Pravidelne cvičte – Cvičenie zlepšuje cirkuláciu imunitných buniek v krvi, čím sa vytvára účinnejší systém na lokalizáciu a elimináciu patogénov vo vašom tele. Dbajte na to, aby váš fitnes plán zahŕňal silový tréning, vysoko intenzívne cvičenia, strečing a prácu s jadrom tela.
Doprajte si dostatok regeneračného spánku. Výskumy ukazujú, že nedostatok spánku má na váš imunitný systém rovnaký vplyv ako fyzický stres alebo choroba, preto sa po nevyspatej noci môžete cítiť zle.
Znížte stres. Vysoká hladina stresových hormónov môže znížiť vašu imunitu, preto sa uistite, že ovládate nejaký druh zvládania stresu. Meditácia, modlitba, joga a techniky emocionálnej slobody (EFT) sú vynikajúce stratégie na zvládanie stresu, ale musíte nájsť to, čo vám najlepšie vyhovuje.
Optimalizujte hladinu vitamínu D. Štúdie ukazujú, že nedostatočná hladina vitamínu D môže zvýšiť riziko MRSA a iných infekcií. Najlepším zdrojom vitamínu D je rozumné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Sledujte svoju hladinu vitamínu D a potvrďte, že je v terapeutickom rozmedzí 60 až 80 ng/ml. Ak sa nemôžete vystavovať UV žiareniu, zvážte užívanie perorálneho doplnku vitamínu D3 v kombinácii s horčíkom a vitamínom K2 (MK-7).
Okrem vyššie uvedených opatrení týkajúcich sa životného štýlu existujú prírodné látky, ktoré sú prirodzene antibakteriálne, vrátane nasledujúcich:
Vitamín C – úloha vitamínu C pri prevencii a liečbe infekčných ochorení je dobre známa. Možnosťou je intravenózne podanie vitamínu C, ale ak nemáte prístup k lekárovi, ktorý vám ho môže podať, najsilnejšou perorálnou formou je lipozomálny vitamín C. Viac informácií o vitamíne C nájdete v mojom rozhovore s Dr. Ronaldom Hunninghakem (hypertextový odkaz vyššie), medzinárodne uznávaným odborníkom na vitamín C.
Cesnak je silný antibakteriálny, antivírusový a antimykotický prostriedok. Dokáže stimulovať imunitný systém, pomáhať pri hojení rán a ničiť baktérie odolné voči antibiotikám. Pre najvyššiu účinnosť by sa mal cesnak konzumovať čerstvý a surový (nakrájaný alebo roztlačený.)
Extrakt z olivových listov – štúdie in vitro ukazujú, že extrakt z olivových listov je účinný proti gramnegatívnej baktérii Klebsiella, inhibuje jej replikáciu a okrem toho je toxický pre iné patogénne mikróby.
Manukový med sa vyrába z kvetov a peľu kríka Manuka, sa ukázal byť účinnejší ako antibiotiká pri liečbe závažných, ťažko liečiteľných kožných infekcií. Klinické skúšky ukázali, že manukový med dokáže účinne zlikvidovať viac ako 250 klinických kmeňov baktérií vrátane rezistentných druhov, ako je napríklad MRSA.
Čajovníkový olej je prírodné antiseptikum, ktoré preukázateľne ničí mnohé bakteriálne kmene.
Koloidné striebro sa už po stáročia považuje za účinné prírodné antibiotikum a najnovšie výskumy ukazujú, že môže dokonca pomôcť zlikvidovať patogény odolné voči antibiotikám. Ak máte záujem o túto liečbu, nezabudnite si prečítať najnovšie pokyny na bezpečné používanie koloidného striebra, pretože pri jeho nesprávnom používaní existujú riziká.