Minerál horčík môže v interakcii s baktériami v črevách poskytovať ochranu pred toxicitou pečene spôsobenou paracetamolom.
Horčík, základný minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 metabolických reakciách (1), môže zohrávať dôležitú úlohu aj pri zdraví pečene. Vďaka spôsobu, akým inte-raguje s črevným mikrobiómom, môže horčík poskytovať ochranu pred poškodením pečene spôsobeným jedným z najbežnejších toxínov pečene – paracetamolom, známym aj ako Tylenol (2).
Predávkovanie paracetamolom je jednou z hlavných príčin poško-denia pečene v USA a niektorých častiach Európy. V týchto oblastiach je paracetamol zodpovedný za viac ako 50% prípadov akútneho zlyhania pečene (3).
Liečba zlyhania pečene spôsobeného paracetamolom je obmedzená, pričom jedinou možnosťou v závažných prípadoch je transplantácia pečene, čím sa poškodenie pečene spôsobené paracetamolom stáva novým "problémom verejného zdravia" (4). Podľa výskumu uverejneného v časopise Cell Host & Microbe má však horčík poten-ciál pomôcť.
Horčík zmierňuje zlyhanie pečene spôsobené paracetamolom
Keď sa metabolizuje nadmerné množstvo paracetamolu, vyčerpáva sa glutatión a zvyšuje sa hladina N-acetyl-p-benzochinón imínu (NAPQI), čo spôsobuje oxidačný stres, poškodenie DNA a odumieranie buniek v pečeni (5). Podieľa sa na tom aj enzým cytochróm p450 2E1 (CYP2E1), ktorý rozkladá paracetamol na toxické vedľajšie pro-dukty, ktoré môžu vo vysokých koncentráciách poškodiť pečeň (6). Ako vysvetľuje tím Cell Host & Microbe (7):
"Počas ALF [akútneho zlyhania pečene] sa toxíny za normálnych okolností metaboli-zujú enzýmami fázy I, ako je cytochróm p450 2E1 (CYP2E1), a premieňajú sa na reaktívne formy, ktoré spôsobujú oxidačné poškodenie buniek a zlyhanie pečene.
Konkrétne APAP sa môže transformovať na N-acetyl-p-benzochinón imín (NAPQI), ktorý ďalej napáda funkčné proteíny a nakoniec spôsobuje smrť buniek. Obmedzenie škodlivých účinkov reaktívnych druhov sa považuje za hlavný účinný prístup k zmier-neniu ALF."
V štúdii na myšiach perorálne podávaný horčík stimuloval metabolizmus črevných baktérií nazývaných Bifidobacterium, ktoré zvýšili hladinu kyseliny indol-3-karboxylovej (I3C). I3C inaktivuje CYP2E1, čím znižuje tvorbu škodlivých reaktívnych medziproduk-tov a oxidačné poškodenie. Štúdia zdôrazňuje význam horčíka pre zdravie čriev a pečene a poukazuje na jeho celotelový prínos (8):
"Hoci význam Mg [horčíka] v bunkách hostiteľa bol dôkladne preskúmaný, oveľa menej pozornosti sa venovalo interakcii medzi komenzálnou mikroflórou a Mg. Podobne ako hostiteľské bunky aj komenzálne baktérie totiž potrebujú Mg na prežitie, pretože modulácia mnohých enzýmov si vyžaduje prítomnosť kľúčových minerálnych prvkov vrátane Mg.
Nedostatok alebo expozícia Mg pravdepodobne mení funkciu komenzálnych mikróbov a ďalej ovplyvňuje patofyziológiu hostiteľa... Naše zistenia ukazujú, že priaznivý účinok pozorovaný pri perorálnom podávaní Mg možno pravdepodobne pripísať interakcii medzi Mg a komenzálmi."
Horčík môže podporovať rast črevných baktérií chrániacich pečeň
Zistenia ďalej naznačujú, že Bifidobacterium môžu byť hepatoprotektívne probiotiká. V štúdii sa hodnotil vplyv štyroch hlavných druhov Bifidobacterium a všetky chránili pred akútnym zlyhaním pečene. Boli tiež obohatené o pôsobenie horčíka, čo zname-ná, že tento minerál by mohol potenciálne podporovať ich rast. Podľa tímu (9):
"Predpokladáme, že Mg môže stimulovať metabolizmus Bifidobacterium a zvýšená rýchlosť metabolizmu môže byť spojená so zvýšenou proliferáciou – konkrétne, mnohé proteíny modulujúce rast a metabolizmus v Bifidobacterium môžu reagovať na stimuláciu Mg, čo aktivuje nadväzujúce cesty na aktiváciu metabolizmu a uľahčuje rast baktérií. Podrobný mechanizmus si však vyžaduje ďalšie skúmanie."
Keďže Bifidobacterium zvýšilo hladinu I3C, ktorý účinne inhibuje CYP2E1, je možné, že by mohlo byť užitočné nielen pri akútnom zlyhaní pečene vyvolanom paraceta-molom, ale aj pri iných typoch zlyhania pečene vrátane zlyhania spôsobeného alko-holom. "Naše zistenia sa spoločne môžu rozšíriť na celé spektrum chemických látok, ktoré vyvolávajú ALF," vysvetľujú vedci a dodali (10):
"Záverom možno povedať, že naša práca identifikovala Bifidobacterium a jeho meta-bolit I3C ako potenciálne ciele pre Mg pri perorálnom príjme a I3C by mohol inhibo-vať tvorbu škodlivých reaktívnych medziproduktov priamou väzbou na CYP2E1 po liečbe APAP, čo by v konečnom dôsledku tlmilo poškodenie hepatocytov a chránilo pred ALF. Ponúkame cenný prístup, a to perorálnu suplementáciu Mg, ako potenciál-ne bezpečnú a účinnú stratégiu na prevenciu ALF sprostredkovanej CYP2E1."
Nedostatok Mg súvisí s mnohými ochoreniami pečene
Vaša pečeň okrem toho, že zohráva úlohu v metabolizme, imunitných funkciách a syntéze biomolekúl, reguluje transport a distribúciu horčíka (11). Štúdie odhalili, že nedostatok horčíka je bežný u mnohých pacientov s ochoreniami pečene, pričom jeho nedostatočná hladina môže ochorenie pečene zhoršiť.
Dokonca sa zistilo, že každé zvýšenie príjmu horčíka o 100 miligramov je spojené so znížením rizika úmrtia na ochorenia pečene o 49% (12). Nedostatok horčíka je naprík-lad bežný pri cirhóze pečene a alkoholickom ochorení pečene. Nízka hladina horčíka zhoršuje tieto stavy v dôsledku (13):
narušenej funkcie mitochondrií
defektná translokácie proteínkinázy C (PKC)
zápalových reakcií
oxidačného stresu
metabolických porúch
"Suplementácia horčíkom môže nielen zachovať funkciu pečene, ale aj spomaliť progresiu ochorenia pečene a znížiť úmrtnosť s ním spojenú," napísali vedci v časopise Annals of Translational Medicine (14). Z horčíka môže mať prospech aj nealko-holová tuková choroba pečene, ktorá je často spôsobená inzulínovou rezistenciou. Podľa vedcov z Amrita Institute of Medical Science & Research Center v Indii (15):
"Mg2+ [horčík] sa podieľa na regulácii správneho fungovania inzulínu znížením aktivity tyrozínkinázy a jeho nedostatok môže spôsobiť inzulínovú rezistenciu. Hladina Mg2+ je zmenená aj u nediabetických pacientov a pri steatóze pečene."
Nedostatok horčíka môže tiež podporovať progresiu rakoviny pečene (16). Vedci pokračovali (17):
"Mg2+ zohráva dôležitú úlohu v enzýmovej reakcii tým, že sprostredkúva stabilitu genómu, čo je dôležité pri regulácii bunkovej proliferácie, diferenciácie a apoptózy. Nedostatok Mg2+ teda môže narušiť tento mechanizmus, spôsobuje mutáciu DNA alebo iniciáciu rakovinového procesu.
Uvádza sa, že rakovina pečene súvisí s nedostatkom Mg2+ a suplementácia horčíka prostredníctvom pitnej vody má pri nej priaznivý účinok."
Mnohí ľudia majú nedostatok horčíka
Ako sa uvádza v prehľade uverejnenom v časopise BMJ Open Heart, "v dôsledku chronických ochorení, liekov, zníženia obsahu horčíka v potravinárskych plodinách a dostupnosti rafinovaných a spracovaných potravín je veľká väčšina ľudí v modernej spoločnosti ohrozená nedostatkom horčíka. (18)"
Podľa tohto prehľadu väčšina nedosahuje odporúčanú dennú dávku (RDA) horčíka; 48% Američanov nezískava dostatok horčíka zo stravy. Medzi ženami po menopauze s osteoporózou je miera nedostatku horčíka 84% (19).
Diabetici 2. typu sú tiež náchylnejší na nedostatok horčíka a na základe stavu horčíka v sére sa zistil nedostatok horčíka u 75% pacientov so zle kontrolovaným diabetom 2. typu (20). Horčík je potrebný pre zdravé fungovanie väčšiny buniek, najmä srdca, obličiek a svalov. Nízke hladiny zhoršujú metabolické funkcie buniek a zhoršujú funkciu mitochondrií.
Horčík sa tiež zložito podieľa na činnosti psychoneuroendokrinného systému a hrá dôležitú úlohu v biologických dráhach spojených s rozvojom depresie (21). Je tiež potrebný na aktiváciu vitamínu D a jeho nedostatok môže obmedziť schopnosť premieňať vitamín D zo slnečného žiarenia a/alebo perorálnej suplementácie.
Aký je najlepší zdroj horčíka?
Tmavozelená listová zelenina je dobrým zdrojom horčíka a odšťavovanie zelených plodov je výborným spôsobom, ako zvýšiť jeho príjem, hoci u väčšiny ľudí je pravde-podobne potrebná suplementácia. Vstrebávanie a vylučovanie horčíka môže ovplyvniť mnoho faktorov vrátane konzumácie alkoholu, liekov na predpis, napríklad statínov, stresu a silného potenia (22).
Pokiaľ ide o perorálnu suplementáciu, ja osobne uprednostňujem treonát horečnatý, pretože sa zdá, že je najúčinnejší pri prenikaní cez bunkové membrány vrátane vašich mitochondrií a hematoencefalickej bariéry. Horčík sa vstrebáva aj cez pokožku, takže na zvýšenie jeho hladiny môžete používať lokálne roztoky alebo kúpele s Epsomskou soľou (síran horečnatý).
Odporúčaná denná dávka horčíka je približne 310 až 420 miligramov (mg) denne v závislosti od veku a pohlavia (23), hoci niektorí vedci sa domnievajú, že na dosiahnutie optimálneho zdravia môžeme potrebovať až 600 až 900 mg/deň. Domnievam sa, že mnohým môže prospieť množstvo až 1 až 2 gramy (1,000 až 2,000 mg) denne.
Vo všeobecnosti odporúčam začať s dávkou 200 mg perorálneho citrátu horčíka den-ne a postupne zvyšovať dávku, kým sa u vás neobjaví mierne riedka stolica. Ak chcete použiť túto metódu, musíte použiť citrát horečnatý, pretože je známy tým, že má preháňavý účinok. Keď poznáte svoju hraničnú hodnotu, môžete prejsť na iné formy, ak chcete.
NAC môže chrániť pred predávkovaním paracetamolom
Hoci predstavená štúdia prináša zaujímavé poznatky o tom, že horčík môže byť užitoč-ný na odvrátenie poškodenia pečene spôsobeného paracetamolom, N-acetylcysteín (NAC), prekurzor biosyntézy glutatiónu, v takýchto prípadoch tiež chráni.
Ako už bolo spomenuté, jedným zo spôsobov, ako paracetamol spôsobuje poškode-nie pečene, je vyčerpanie glutatiónu. NAC pomáha zvyšovať množstvo glutatiónu, pre-to každý, kto sa predávkuje paracetamolom, dostane na pohotovosti veľké dávky NAC. NAC tiež znižuje toxicitu acetaldehydu (24), ktorý spôsobuje mnohé príznaky "opice". NAC môže byť užitočný aj pri chronických ochoreniach pečene. Ako sa uvádza v článku vo World Journal of Gastroenterology (25):
"Dôsledne sme zistili, že N-acetylcysteín (NAC) moduluje expresiu iNOS [pozn. redak-cie: iNOS je indukovateľná a od vápnika závislá izoforma enzýmu syntáza oxidu dusnatého alebo NOS, ktorá pomáha syntetizovať oxid dusnatý]. v ľudských hepatocytoch stimulovaných prozápalovými cytokínmi," píšu autori.
"Účinok sa prejavuje blokovaním aktivácie promótora iNOS a súvisí s moduláciou aktivity NF-κB, centrálneho transkripčného faktora pre indukciu expresie iNOS. Tento biologický jav by mohol byť základom terapeutických účinkov NAC na chronické ochorenia pečene odlišné od tých, ktoré sú spôsobené intoxikáciou paracetamolom."
Podobne ako v prípade horčíka, výskum úlohy NAC v celkovom zdraví pokračuje. Obe látky sú lacné a zatiaľ bežne dostupné.
preklad: Takumi Azadi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Dva články v jednom preklade: Nikotínamid ribozid: Zlúčenina, ktorá uľahčuje opravu poškodenej DNA (chybnej translácie) + Bromelaín, NAC a dezintegrácia spike proteínov
11, 12, 13, 14, 16 Ann Transl Med. 2019 Oct; 7(20): 578
18, 19, 20 Open Heart 2018;5:e000668