Selénu potrebujete len malé množstvo, ale tento stopový prvok má pre váš imunitný systém zásadný význam. Selén je antioxidant, ktorý silno potláča voľné radikály.
Poznámka: Tento článok je reprint. Pôvodne bol uverejnený 3. októbra 2016.
Selén je stopový prvok, ktorý pred takmer 200 rokmi objavil švédsky chemik barón Jöns Jacob Berzelius. Dnes ho moderní vedci uznávajú ako „esenciálny minerál zásadného významu pre ľudské zdravie“ s protizápalovým, antivírusovým a protirakovinovým potenciálom. 1
Tento minerál je tiež silným antioxidantom, čo sa prejavuje mnohými spôsobmi v súvislosti s vaším zdravím. Stačí však len málo, aby ste udržali svoj imunitný systém a ostatné funkcie v správnom chode.
Tak ako vaše telo potrebuje selén, je veľmi dôležité prijímať jeho správne množstvo, pretože ak ho je priveľa (napríklad 400 mikrogramov [mcg] denne) spája sa so zvýšeným rizikom cukrovky. 2
Ak však neužívate doplnok stravy, nie je pravdepodobné, že by ste sa selénom predávkovali prostredníctvom potravín, ktoré konzumujete. V skutočnosti má väčšina ľudí problém získať potrebné množstvo selénu a až 1 miliarda ľudí na celom svete má jeho nedostatok.
Šanca, že budete mať nedostatok selénu, je vyššia, ak fajčíte cigarety, užívate antikoncepčné tabletky, pijete alkohol alebo máte ochorenie, ktoré vám bráni vstrebávať potrebné živiny prostredníctvom potravín.
Voľné radikály: "Zlí chlapci", ktorých nechcete mať v tele
Ako už bolo spomenuté, jedným z najdôležitejších aspektov selénu je, že funguje ako antioxidant, ktorý zabraňuje vzniku voľných radikálov. Čo to presne znamená?
Keď si rozoberiete toto slovo, „anti“ je niečo, proti čomu ste, a slovo alebo slovné spojenie, ktoré nasleduje za ním, je „zloduch“. V tomto prípade je to, proti čomu ste, oxidácia, pretože spôsobuje oxidačný stres, ktorý následne vedie k poškodeniu tkanív a orgánov. Podľa News-Medical:
„Oxidačný stres je v podstate nerovnováha medzi produkciou voľných radikálov a schopnosťou organizmu neutralizovať alebo detoxikovať ich škodlivé účinky prostredníctvom neutralizácie antioxidantmi.“ 3
Hoci „voľné radikály“ môžu byť ďalším nejasným pojmom, v skratke možno povedať, že voľné radikály a iné rôzne reaktívne formy kyslíka (ROS) vznikajú buď v dôsledku normálnych, vnútorných metabolických procesov, alebo prostredníctvom vonkajších vplyvov, ako je nikotín a röntgenové žiarenie, alebo pôsobením škodlivých chemikálií, napríklad tých, ktoré sa používajú na ničenie komárov, baktérií v kúpeľni alebo buriny okolo vašej terasy. Jedna štúdia vysvetľuje:
"Voľné radikály, reaktívne formy kyslíka (ROS) a reaktívne formy dusíka vznikajú v našom tele v dôsledku rôznych endogénnych systémov, vystavenia rôznym fyzikálno-chemickým podmienkam alebo patologickým stavom. Pre správnu fyziologickú funkciu je potrebná rovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi.
Ak voľné radikály prevážia schopnosť organizmu regulovať ich, vzniká stav známy ako oxidačný stres. Voľné radikály tak nepriaznivo menia lipidy, bielkoviny a DNA a vyvolávajú množstvo ľudských ochorení. Preto môže aplikácia vonkajšieho zdroja antioxidantov pomôcť pri zvládaní (oxidačného) stresu." 4
Môže byť užitočné uvedomiť si, že voľné radikály spôsobujú poškodenie buniek a antioxidanty bojujú proti voľným radikálom.
Funkcia štítnej žľazy a úloha selénu
Štítna žľaza obsahuje viac selénu na gram tkaniva ako ktorýkoľvek iný orgán. Jedna štúdia to vysvetľuje:
"V roku 1957 štúdie skúmajúce požiadavky na živiny v strave hlodavcov odhalili, že selén (spolu s vitamínom E) je nevyhnutný na prevenciu nekrózy pečene. To viedlo k poznaniu, že nedostatok selénu je zodpovedný za množstvo predtým pozorovaných porúch ...
(Selén je) faktorom, ktorý prispieva k vzniku Keshanovej choroby u ľudí. Hoci toxicita pri vyšších hladinách je stále vážnym problémom, v súčasnosti sa uznáva význam selénu ako esenciálnej mikroživiny." 5
V inej štúdii sa uvádza, že význam suplementácie selénom pre ľudí s autoimunitnými problémami so štítnou žľazou sa stáva čoraz pochopiteľnejším a zdá sa, že jeho nedostatok má dokonca vplyv na rozvoj problémov so štítnou žľazou, pravdepodobne vďaka schopnosti selénu regulovať tvorbu ROS a ich metabolitov.
U pacientov s Hashimotovou chorobou, suplementácia selénom „znižuje hladiny protilátok proti štítnej žľaze a zlepšuje ultrazvukovú štruktúru štítnej žľazy“. 6 Ďalej štúdie týkajúce sa selénu u tehotných žien hovoria, že jeho suplementácia významne znižuje riziko popôrodnej tyreoiditídy. 7
Silné stránky selénu – správne množstvo znižuje riziko závažných ochorení
Podľa jednej metaanalýzy:
"Medzi tkanivá obzvlášť citlivé na zmeny v zásobovaní selénom patria červené krvinky, obličky a svaly.
Metaanalýza identifikovala, že pre živočíšne druhy boli potraviny obohatené selénom účinnejšie ako selénmetionín pri zvyšovaní aktivity (glutatiónperoxidázy)." 8
Funkcia imunitného systému. Jednou z najdôležitejších funkcií selénu je jeho schopnosť pomáhať telu v boji proti chorobám. Zvyšuje počet bielych krviniek, takže ste schopnejší odolávať infekciám.
Príkladom je štúdia, ktorá ukázala, že selén pomáha predchádzať kožnej infekcii rozšírenej u ľudí s lymfedémom (opuch tkanív rúk a/alebo nôh, zvyčajne v dôsledku chemoterapie alebo úrazu) a mykoplazmovej pneumónii, tzv. chodiacemu zápalu pľúc. 9Rakovina. V roku 2012 vedci uviedli, že v oblastiach sveta, kde je hladina selénu prirodzene nízka, môže jeho dopĺňanie chrániť pred rakovinou. 10 Autor štúdie a profesor John Hesketh z univerzity v Newcastli vo Veľkej Británii vysvetlil:
"Problém so selénom spočíva v tom, že je veľmi úzka hranica medzi hladinami, ktoré nie sú optimálne, a hladinami, ktoré by sa považovali za toxické.
Naša štúdia ukazuje možnú súvislosť medzi vyššími hladinami selénu a zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu a naznačuje, že zvýšenie príjmu selénu môže znížiť riziko tohto ochorenia." 11Prínosy pre srdce. Hoci treba poznamenať, že podľa niektorých výskumníkov užívanie doplnkov selénu zrejme neovplyvňuje srdcové ochorenia tak či onak, ani nechráni pred infarktom, lekárske centrum Marylandskej univerzity uviedlo:
"Vedci vedia, že nízka hladina selénu môže prispieť k zlyhaniu srdca a zdá sa, že nedostatok selénu zhoršuje aterosklerózu. K ateroskleróze alebo kôrnateniu tepien dochádza vtedy, keď sa v tepnách hromadí plak, čo môže viesť k srdcovému infarktu a mŕtvici." 12
Iná štúdia zistila, že pacienti, ktorí pravidelne užívali doplnky selénu, majú „oveľa menšiu pravdepodobnosť“, že dostanú ďalší infarkt. 13Astma – osoby trpiace astmou majú tendenciu k vyššiemu výskytu nízkej hladiny selénu v krvi. Vedci zistili, že strava obsahujúca vysoké množstvo antioxidantov je v epidemiologických štúdiách spojená so zníženým výskytom astmy, ako ukázala správa o nahromadených údajoch:
„V skupine s prídavkom Se došlo k významnému zvýšeniu sérového Se... Ďalej došlo k významnému klinickému zlepšeniu v skupine s prídavkom Se v porovnaní so skupinou s placebom.“ 14
Spomedzi 24 subjektov s astmou, tí, ktorí užívali doplnky počas 14 týždňov, mali menej príznakov ako tí, ktorí užívali placebo, zistila jedna štúdia. Vedci sa však zhodujú, že sú potrebné ďalšie štúdie. 15Mužská neplodnosť. Selén a iné antioxidanty ovplyvňujú bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v spermiách a podieľajú sa na ich tvorbe.
Zaujímavou dichotómiou však je, že zatiaľ čo štúdie ukazujú, že mužskú neplodnosť môže zlepšiť selén v mužskom organizme, príliš vysoká hladina brzdí schopnosť spermií plávať, uvádza University of Maryland Medical Center. 16 Ďalšia štúdia dospela k záveru:
„Probiotiká obohatené selénom alebo suplementácia anorganickým selénom priniesli lepšie výsledky ako suplementácia probiotikami a môžu sa použiť na zlepšenie plodnosti samcov zvierat a ľudí ohrozenej hyperlipidémiou alebo obezitou.“ 17HIV/AIDS. Väčšina afrického kontinentu má nedostatok selénu. Zároveň je AIDS najčastejšou príčinou úmrtí. News-Medical, ktorý skúmal choroby ovplyvnené selénom, uviedol:
"Celkovo teda geografické dôkazy silne naznačujú, že selén chráni pred infekciou HIV. Takýto vzťah sa neobmedzuje len na tento vírus. Často smrteľné ochorenie srdca, známe ako Keshanova choroba, je rozšírené medzi obyvateľmi pásma s nízkym obsahom selénu, ktoré pretína Čínu od severovýchodu na juhozápad. Keshanova choroba sa vyskytuje len u jedincov, ktorí majú nedostatok selénu a zároveň sú infikovaní coxsackievírusom." 18
Zatiaľ čo najvyššia úmrtnosť na AIDS postihuje viaceré najjuhozápadnejšie časti kontinentu, ako napríklad Botswanu, Ugandu a Keňu, „v Dakare, hlavnom meste Senegalu, sa miera prevalencie infekcie HIV stále pohybuje na nezvyčajne nízkej úrovni 0,5% medzi ženami navštevujúcimi prenatálne kliniky“.
Rozdiel podľa vedcov spočíva v tom, že Senegal sa nachádza na ďalekom západnom pobreží Afriky, kde je pôda obohatená stopovými prvkami selénu, na rozdiel od východnej časti, kde pôda neobsahuje selén, ktorý by mohol v tomto smere pomôcť.
Podobná situácia je aj vo Fínsku, kde v roku 1984 prijali v rámci boja proti srdcovým chorobám legislatívu, ktorá nariaďuje pridávať seleničitan sodný do všetkých hnojív v celej krajine. Možno aj vďaka tomu je v tejto krajine výskyt HIV o polovicu nižší ako v iných škandinávskych krajinách.
Selén z potravín – morské plody, huby a mäso
Medzi najlepšie zdroje selénu z potravín patrí losos (hoci kvôli rozšírenému znečisteniu iných rýb sa odporúča len voľne lovený aljašský losos), voľne chovaný bio moriak, jahňacie mäso a bio hovädzie mäso dobytka kŕmeného trávou. Vysoké množstvo selénu nájdete aj v cibuli, cesnaku a niektorých hubách. 19 SFGate hovorí:
"Huby sú jedným z najlepších rastlinných zdrojov selénu. Jedna šálka varených húb shiitake alebo bielych šampiňónov poskytuje 19 mikrogramov selénu, čo predstavuje 35% dennej dávky selénu. Typickejšia porcia 1/4 šálky poskytuje menej ako 10% dennej hodnoty.
Šálka varenej fazule lima alebo pinto obsahuje v priemere 9 až 11 mikrogramov tohto minerálu, čo je približne 15 až 20% dennej dávky. Mrazený varený špenát, ktorý je v šálke hustejšie zabalený ako čerstvý varený, poskytuje 10 mikrogramov selénu, čo je 18% dennej dávky."
Nie je to však len to, koľko selénu je v potravinách, ale aj to, koľko ho do seba dostanete. Ide aj o to, koľko selénu je v pôde, v ktorej sa vaše potraviny pestujú. K súvisiacim faktorom patrí aj to, koľko selénu bolo v tráve, ktorú žral dobytok.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
(Mimochodom, hovädzie mäso dobytka kŕmeného trávou obsahuje zdravý pomer medzi omega-6 a omega-3 tukmi. Prirodzene, chcete, aby neobsahovalo hormóny a antibiotiká.)