Vysoký príjem kyseliny linolovej počas tehotenstva môže poškodiť rast plodu a zvýšiť riziko obezity dieťaťa
Dr. Joseph Mercola, 27. novembra 2024
Výskum odhalil faktor stravy, ktorý môže nenápadne narušiť rast plodu, zdravie mozgu, metabolickú stabilitu a celkový vývoj, pričom následky môžu pretrvávať celé roky.
Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, možno by ste sa mali bližšie pozrieť na svoju stravu, najmä na príjem kyseliny linolovej (LA). Podľa výskumu publikovaného v časopise Nutrients by konzumácia príliš veľkého množstva tejto omega-6 mastnej kyseliny počas tehotenstva mohla mať negatívny vplyv na rast a dlhodobé zdravie vášho dieťaťa. 1
LA sa nachádza v olejoch zo semien, spracovaných potravinách a dokonca aj v niektorých zdanlivo zdravých potravinách, ako je kuracie mäso, orechy a semená. Hoci sa predpokladá, že ide o esenciálnu mastnú kyselinu, ktorú vaše telo potrebuje, moderná západná strava jej zvyčajne poskytuje oveľa viac, ako je potrebné. Je prakticky nemožné neprijímať potrebné množstvo 500 mg v akejkoľvek strave, ktorá obsahuje potraviny, takže je prinajlepšom otázne, či ide skutočne o esenciálny tuk.
Za posledných niekoľko desaťročí sa spotreba LA prudko zvýšila z približne 2% denného energetického príjmu, teda asi 2 až 4 gramy denne, na 7%, teda 19 gramov denne. 2 Tento dramatický nárast spôsobuje nezamýšľané dôsledky pre tehotné ženy a ich vyvíjajúce sa deti. Nezabúdajte, že na splnenie vašich požiadaviek vám pravdepodobne stačí 500 mg (0,5 g).
Krehká rovnováha mastných kyselín vo vývoji plodu
Vaše telo využíva kyselinu linolovú (LA) a jej omega-3 náprotivok, kyselinu alfa-linolénovú (ALA), na výrobu mastných kyselín s dlhším reťazcom, ktoré sú dôležité pre vývoj plodu. Medzi ne patrí kyselina arachidónová (AA) z LA a kyselina eikosa-pentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) z ALA. Tieto mastné kyseliny zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji mozgu a sietnice, tvorbe bunkových membrán a celkovom raste.
LA a ALA však v tomto procese premeny súťažia o rovnaké enzýmy. Keď konzumujete príliš veľa LA, narúša to tvorbu prospešných EPA a DHA z ALA. Optimálny pomer LA a ALA v strave by mal byť približne 1:1 alebo 2:1. Bohužiaľ, súčasný nadbytok LA v mnohých diétach posunul tento pomer až na 20:1, čím sa narušila krehká rovnováha potrebná pre optimálny vývoj plodu.
Zápal a rast plodu: Súvislosť s LA
Vysoké množstvo LA v strave počas tehotenstva môže vyvolať zvýšený zápal, ktorý negatívne ovplyvňuje rast plodu. Keď vaše telo metabolizuje LA, produkuje AA a ďalšie prozápalové zlúčeniny, ako sú prostaglandíny, leukotriény a tromboxán. Tieto látky zvyšujú hladiny zápalových markerov, ako sú interleukín-6, tumor nekrotizujúci faktor alfa a C-reaktívne proteíny. 4
Chronický zápal počas tehotenstva sa spája s rôznymi nepriaznivými následkami vrátane predčasného pôrodu, vnútromaternicového obmedzenia rastu a nízkej pôrodnej hmotnosti. Štúdie na zvieratách ukázali, že strava s vysokým obsahom LA zvyšuje produkciu týchto zápalových látok u tehotných matiek. Tieto zistenia naznačujú, že nadmerný príjem LA vytvára zápalové prostredie, ktoré je škodlivé pre vyvíjajúce sa dieťa. 5
Príjem LA počas tehotenstva môže mať tiež významný vplyv na pôrodnú hmotnosť a dĺžku dieťaťa – dva dôležité ukazovatele dlhodobého zdravia. Je zaujímavé, že vzťah medzi LA a pôrodnou hmotnosťou nie je jednoznačný.
Niektoré štúdie zistili koreláciu v tvare obráteného U, kde sa nízky (<4 % energie) aj vysoký (>8 % energie) príjem LA spájal s nižšou pôrodnou hmotnosťou. Iné výskumy ukázali, že vysoký príjem kyseliny linolovej (LA) matkou na začiatku tehotenstva je spojený so zníženou pôrodnou hmotnosťou a vyšším výskytom detí menších na svoj gestačný vek.
Dlhodobé dôsledky: Detská obezita a metabolické ochorenia
Účinky vysokého príjmu LA u matiek sa nekončia narodením dieťaťa – môžu sa prejaviť aj v budúcnosti. 6 Štúdie preukázali, že deti narodené matkám, ktoré počas tehotenstva konzumovali vysoké množstvo LA, majú vo veku 7 rokov zvýšené riziko obezity. 7
Toto zvýšené riziko obezity v detstve je znepokojujúce, pretože vytvára predpoklady pre rôzne chronické ochorenia v neskoršom veku vrátane vysokého krvného tlaku, dyslipidémie, chronického zápalu, hyperinzulinémie a endotelovej dysfunkcie. Tieto zistenia potvrdzujú aj štúdie na zvieratách, ktoré ukázali, že potomkovia matiek, ktoré sa počas tehotenstva kŕmili stravou s vysokým obsahom LA, mali pri odstavení vyššiu telesnú hmotnosť a zvýšené ukladanie tuku. 8
Mechanizmy týchto dlhodobých účinkov sa stále skúmajú, ale pravdepodobne zahŕňajú zmeny v expresii génov, zmeny v metabolizme tukov a narušenie endokanabinoidného systému, ktorý zohráva úlohu pri regulácii chuti do jedla a metabolizmu.
Ako príliš veľa kyseliny linolovej počas tehotenstva poškodzuje mozog dieťaťa
Samostatná štúdia na zvieratách tiež odhalila znepokojujúce účinky konzumácie príliš veľkého množstva LA počas tehotenstva a v ranom veku. 9 Austrálski vedci zistili, že vysoký príjem LA matkou zmenil zloženie mastných kyselín a hladinu plazmalogénu v mozgu potomkov, pričom výraznejšie zmeny sa prejavili u samcov. Plazmalogény sú skupinou lipidov dôležitých pre ochranu a funkciu mozgových buniek.
Vedci pozorovali zvýšené hladiny zápalových mediátorov, ako je kyselina arachidónová, v mozgoch mužských potomkov vystavených strave s vysokým obsahom LA. Okrem toho zistili znížený pomer DHA a n-6 kyseliny dokoza-pentaenovej (DPA) v mozgoch potomkov mužského aj ženského pohlavia, ktorí boli po narodení kŕmení stravou s vysokým obsahom LA.
DHA má zásadný význam pre optimálny vývoj mozgu, zatiaľ čo zvýšený obsah n-6 DPA sa spája s poruchami učenia a pamäti. Tieto zistenia naznačujú, že nadmerná konzumácia LA počas tehotenstva a v ranom veku negatívne ovplyvňuje neurologický vývoj, najmä u mužských potomkov.
Zaujímavé je, že štúdia odhalila pohlavne špecifické účinky stravy s vysokým obsahom LA na zloženie mozgu potomkov. Mužskí potomkovia vykazovali väčšiu rozmanitosť v koncentráciách mastných kyselín v mozgu v porovnaní so ženami, keď boli vystavení zvýšeným hladinám LA. To naznačuje, že vyvíjajúci sa mužský mozog môže byť náchylnejší na účinky príjmu vysokého množstva LA.
Strava s vysokým obsahom LA viedla k narušeniu endokanabinoidného systému a hormonálnym zmenám
Konzumácia stravy s vysokým obsahom LA počas tehotenstva a v ranom veku ovplyvňuje aj endokanabinoidný systém detí, ktorý je kľúčový pre skorý vývoj mozgu. V štúdii sa zistilo, že viaceré endokanabinoidy a príbuzné zlúčeniny vrátane anandamidu (AEA), 2-arachidonoylglycerolu (2-AG) a AA boli výrazne zvýšené u potomkov vystavených postnatálnej strave s vysokým obsahom LA. 10
Mužské potomstvo vykazovalo výraznejšie zmeny v hladinách endokanabinoidov v porovnaní so ženami, čo ďalej zdôrazňuje pohlavne špecifickú povahu účinkov LA. Okrem toho výskum odhalil, že strava s vysokým obsahom LA významne zvýšila hladinu testosterónu u mužského potomstva. Tieto zmeny v endokanabinoidnej signalizácii a hladinách hormónov by mohli mať ďalekosiahle dôsledky na funkciu mozgu, správanie a celkové zdravie.
Endokanabinoidný systém zohráva dôležitú úlohu v regulácii neurotransmiterov, synaptickej plasticite a rôznych kognitívnych procesoch, preto sú tieto zistenia obzvlášť dôležité z hľadiska dlhodobého zdravia a vývoja mozgu. 11
Strava matiek s vysokým obsahom kyseliny linolovej narúša vývoj obličiek
Strava počas tehotenstva nemá vplyv len na mozog dieťaťa – ovplyvňuje aj vývoj obličiek. Nedávny výskum na potkanoch ukázal, že strava matiek s vysokým obsahom LA mení expresiu génov kľúčových pre tvorbu obličiek u embryonálnych potomkov. 12 Konkrétne sa v štúdii zistila znížená expresia génov Ret a Gdnf, ktoré sú zodpovedné za morfogenézu vetiev – kritický proces v ranom vývoji obličiek.
Toto zníženie by mohlo viesť k zníženiu tvorby nefrónov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu obličiek. V štúdii sa tiež uvádza, že k týmto genetickým zmenám došlo napriek tomu, že v embryonálnom štádiu nedošlo k žiadnym zmenám v hmotnosti obličiek, čo poukazuje na dôležitosť toho, aby sa pri posudzovaní vplyvu vývoja hľadelo nielen na veľkosť orgánu.
Zistenia vyvolávajú obavy z dlhodobých dôsledkov nadmernej konzumácie LA počas tehotenstva, keďže znížená tvorba nefrónov u ľudí sa spája so zvýšeným rizikom rôznych ochorení v dospelosti. 13
Okrem toho by vysoký príjem kyseliny linolovej počas tehotenstva mohol narušiť dôležité bunkové signálne dráhy vo vyvíjajúcich sa obličkách dieťaťa. Štúdia odhalila, že u potomkov matiek konzumujúcich stravu s vysokým obsahom LA sa zistila znížená expresia mTOR, Akt3 a Prkab2 - kľúčových zložiek signálnej dráhy megalínu.
Megalin, endocytárny receptor, zohráva dôležitú úlohu pri reabsorpcii makromolekúl filtrovaných obličkami. Najmä dráha mTOR je kľúčová pre metabolizmus, proliferáciu a rast buniek. Jej znížená expresia by mohla ovplyvniť syntézu proteínov a transláciu mRNA pri raste buniek. Okrem toho by zníženie regulácie mTOR aj Prkab2 mohlo ovplyvniť procesy autofágie, čo by malo vplyv na životaschopnosť a vývoj buniek. 14
Tieto zmeny v bunkovej signalizácii by mohli mať ďalekosiahle dôsledky na funkciu obličiek a celkové zdravie. Dôležité je, že tieto zmeny boli pozorované v embryonálnom štádiu, čo znamená, že vplyv stravy matky na vývoj obličiek plodu sa začína veľmi skoro v tehotenstve. 15 Účinky nadmerného príjmu LA počas tehotenstva sa vzťahujú aj na iné orgánové systémy.
Strava s vysokým obsahom LA počas tehotenstva mení funkciu pečene potomkov
Strava matky počas tehotenstva má trvalý vplyv aj na funkciu pečene jej dieťaťa. Výskum publikovaný v časopise International Journal of Molecular Sciences ukazuje, že konzumácia vysokého množstva LA počas tehotenstva môže zmeniť metabolizmus lipidov u potomkov, čo im neskôr v živote spôsobí problémy s pečeňou. 16
V tejto štúdii výskumníci kŕmili gravidné potkany buď diétou s nízkym obsahom LA (1,44% kalórií z LA), alebo diétou s vysokým obsahom LA (6,21% kalórií z LA), aby napodobnili typickú západnú spotrebu. Potom skúmali vplyv na zdravie a funkciu pečene dospievajúcich potomkov.
Výsledky odhalili zmeny v ukladaní cholesterolu, manipulácii s mastnými kyselinami a expresii kľúčových génov zapojených do metabolizmu lipidov. Inými slovami, vysoký príjem rastlinných olejov a iných potravín bohatých na LA počas tehotenstva matky by mohol negatívne ovplyvniť vývoj a funkciu pečene jej dieťaťa. 17
Mužskí a ženskí potomkovia boli ovplyvnení vysokým príjmom LA u svojich matiek odlišne. U mužských potomkov vysoký obsah LA u matky znížil hladinu cholesterolu v pečeni a zvýšil expresiu PPARγ, génu, ktorý sa podieľa na ukladaní mastných kyselín. V prípade potomkov ženského pohlavia zvýšila vysoká hladina LA u matky expresiu génov, ktoré sa podieľajú na syntéze cholesterolu.
Pozorované zmeny by mohli zvýšiť riziko nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) alebo iných metabolických problémov v neskoršom veku, najmä v kombinácii s nevhodnou stravou v dospelosti. 18 Hoci táto štúdia bola vykonaná na potkanoch, vyvoláva dôležité otázky o tom, ako môže strava matiek ovplyvňovať vývoj ľudskej pečene a dlhodobé zdravotné výsledky.
Ďalším znepokojujúcim zistením bolo, že vysoký príjem LA u matky zvýšil hladinu kyseliny močovej v krvi u mužských potomkov. U samíc bol tiež pozorovaný interakčný účinok na hladinu kyseliny močovej. Hoci hladiny boli stále v normálnom fyziologickom rozmedzí, zvýšená kyselina močová sa spája s celým radom zdravotných problémov vrátane ochorení obličiek, metabolického syndrómu a kardiovaskulárnych ochorení. 19
Kyselina močová aktivuje imunitný systém a mení funkciu obličkových buniek, čím podporuje zápal a poškodenie tkaniva. Tieto zistenia dopĺňajú rastúci počet dôkazov o tom, že konzumácia vysokého množstva olejov zo semien bohatých na kyselinu linolovú počas tehotenstva môže mať nezamýšľané negatívne dôsledky na zdravie potomkov vo viacerých orgánových systémoch.
Optimalizácia bunkovej energie je kľúčom k zdravému tehotenstvu
Výskum naďalej dokazuje, že nadmerný príjem LA počas tehotenstva ohrozuje vaše budúce deti. Vedci v časopise Current Medicinal Chemistry vysvetlili, že vysoký príjem potravín bohatých na omega-6 polynenasýtené tuky (PUFA), ako je LA, sa „premieňa na zápalové metabolity podporujúce patogenézu kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a autoimunitných alebo zápalových stavov“. 20 Ďalej: 21
"Zvýšený príjem n-6 PUFA, konkrétne LA, počas tehotenstva [negatívne] ovplyvňuje motorický, kognitívny a verbálny vývoj detí v dojčenskom a ranom detstve. Podobne by mohli poškodiť placentu a vývoj ďalších orgánov plodu, ako je tukové tkanivo, pečeň a kardiovaskulárny systém..."
Rastúci plod potrebuje veľa energie, preto je podpora tvorby bunkovej energie kľúčom k zdravému tehotenstvu a zabezpečeniu budúcich generácií plných vitality. Optimalizácia funkcie mitochondrií je kľúčová pre zlepšenie bunkovej energie, ale LA je mitochondriálny jed. Ak chcete optimalizovať funkciu svojich mitochondrií, čo najviac znížte spotrebu LA.
Odporúčam udržiavať príjem pod 5 gramov denne. Na dosiahnutie tohto cieľa je najlepšie vylúčiť zo stravy oleje zo semien a dokonca aj ovocné oleje, ako sú olivový alebo avokádový, pretože tie sa často miešajú s lacnejšími olejmi zo semien. Namiesto nich používajte na varenie ghí, maslo alebo hovädzí loj.
Vyhýbajte sa ultra spracovaným potravinám, ktoré zvyčajne obsahujú veľké množstvo olejov zo semien. Odporúča sa vyhýbať aj stolovaniu mimo domu, pretože väčšina reštaurácií používa pri varení, v omáčkach a dresingoch oleje zo semien. Okrem toho obmedzte konzumáciu kuracieho a bravčového mäsa, ktoré majú zvyčajne vysoký obsah LA.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
Namiesto toho sa zamerajte na zaradenie bizóna, jahňacieho mäsa a iných druhov mäsa prežúvavcov ako hlavných zdrojov bielkovín. Týmito úpravami stravy pomôžete vytvoriť optimálne výživové prostredie pre vyvíjajúce sa dieťa, znížite riziko nepriaznivých následkov v dôsledku nadmerného príjmu LA a vytvoríte podmienky pre optimálne dlhodobé zdravie.
preklad: Takumi Azadi –>https://tinyurl.com/yxxk3y9a
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Nutrients 2024, 16(17), 3019; doi: 10.3390/nu16173019
9, 10, 11 Int J Mol Sci. 2024 Jul 19;25(14):7911
12, 13, 14, 15 Int J Mol Sci. 2024 Apr 25;25(9):4688
16, 17, 18, 19 Int J Mol Sci. 2024 Jan 17;25(2):1129