Príbeh v skratke
Potravinársky priemysel sa odklonil od nasýtených tukov a cholesterolu, aby zlepšil verejné zdravie, a lekársky priemysel z rovnakého dôvodu masívne propagoval používanie statínových liekov na zníženie cholesterolu. Napriek tomu sa počet úmrtí na srdcové choroby neustále zvyšuje
Výskumom sa zistilo, že čím viac sa znižuje LDL (tzv. "zlý") cholesterol, tým väčšie je riziko infarktu a mŕtvice
Minnesotský koronárny experiment, publikovaný v roku 2016, zistil, že nahradenie nasýtených tukov rastlinným olejom zvýšilo úmrtnosť a výskyt kardiovaskulárnych príhod, hoci celkový cholesterol sa znížil o 13,8%. Na každé zníženie sérového cholesterolu o 30 mg/dl sa riziko úmrtia zvýšilo o 22%
Od komercializácie statínových liekov koncom 80. rokov dosiahol ich celkový predaj takmer 1 bilión dolárov. Lipitor je najziskovejším liekom v histórii medicíny. Napriek tomu tieto lieky nijako nezabránili stúpajúcemu trendu srdcových ochorení
Hoci existujú štúdie, ktoré tvrdia, že statíny znižujú riziko infarktu, mnohé z nich obsahujú zavádzajúce štatistické hry. Statíny majú aj mnoho závažných vedľajších účinkov
Tento článok bol predtým uverejnený 8. decembra 2021 a bol aktualizovaný o nové informácie. Prednášajúca v uvedenom videu, doktorka Maryanne Demasiová, vytvorila v roku 2014 austrálsky dokumentárny film Catalyst "Heart of the Matter: Dietary Villains", ktorý odhalil mýty o cholesterole/nasýtených tukoch, ktoré stoja za módou statínov, a finančné prepojenia, ktoré sa pod nimi skrývajú. Dokument bol taký dôkladný, že záujmové skupiny skutočne presvedčili televíziu ABC, aby dvojdielnu sériu zrušila (1). Australian Heart Foundation, traja najväčší výrobcovia statínov (Pfizer, AstraZeneca a Merck Sharp & Dohme) a Medicines Australia, austrálska farmaceutická lobistická skupina, sa sťažovali (2) a dosiahli, že dokument bol z televízie ABC stiahnutý.
Cholesterol a nasýtené tuky sú už štyri desaťročia zloduchmi srdcových ochorení, a to napriek mnohým štúdiám, ktoré dokazujú, že ani jeden z nich nemá nepriaznivý vplyv na zdravie srdca. Celý potravinársky priemysel upustil od nasýtených tukov a cholesterolu, údajne s cieľom zlepšiť verejné zdravie, a lekársky priemysel z rovnakého dôvodu masívne propagoval používanie statínových liekov znižujúcich cholesterol. Napriek tomu všetkému je počet úmrtí na srdcové choroby stále vysoký (3). To by nám malo niečo napovedať.
Statíny sú obrovským plytvaním peňazí
Od vydania Demasiho dokumentu sa dôkazy proti teórii cholesterolu a statínom len zväčšili. Ako uvádza Dr. Malcolm Kendrick, všeobecný lekár britskej Národnej zdravotnej služby, v článku zo 4. augusta 2020 (4): "Nový výskum ukazuje, že najčastejšie predpisovaný typ lieku v histórii medicíny je plytvaním peniazmi. Jedna z veľkých štúdií zistila, že čím viac sa znižuje 'zlý' cholesterol, tým väčšie je riziko infarktu a mŕtvice. Uprostred pandémie COVID-19 boli takmer všetky ostatné zdravotné ťažkosti odsunuté na vedľajšiu koľaj. V minulom roku však v Spojenom kráľovstve zomrelo na infarkty a mozgové príhody (kardiovaskulárne ochorenia - CVD) viac ako 100 tisíc ľudí, čo je minimálne dvakrát viac, ako zomrelo na COVID-19. V tomto roku zabijú CVD rovnako veľa ľudí, preto sú podstatne dôležitejšie ako COVID-19, aj keď im teraz nikto nevenuje veľkú pozornosť."
Podľa vedeckého prehľadu (5) uverejneného online 4. augusta 2020 v časopise BMJ Evidence-Based Medicine zníženie LDL nezníži riziko srdcových ochorení a mŕtvice. "Desaťročia výskumu nepreukázali žiadny konzistentný prínos tohto prístupu," konštatujú autori. Od komercializácie statínových liekov koncom 80. rokov (prvým z nich bol lovastatín, ktorý získal schválenie v roku 1987)(6) dosiahol ich celkový predaj takmer 1 bilión dolárov. (7),(8) Lipitor - ktorý je len jedným z viacerých značkových statínových liekov - bol označený za najziskovejší liek v histórii medicíny. (9,10) Napriek tomu tieto lieky nijako nezvrátili rastúci trend srdcových ochorení.
Znižovanie cholesterolu nemá priaznivý vplyv
Podľa tlačovej správy, v ktorej sa oznamuje preskúmanie BMJ Evidence-Based Medicine, sa analýzou zistilo, že (11): "... viac ako tri štvrtiny všetkých štúdií nezaznamenali žiadny pozitívny vplyv na riziko úmrtia a takmer polovica nezaznamenala žiadny pozitívny vplyv na riziko budúcich kardiovaskulárnych ochorení. A dosiahnuté množstvo zníženia LDL cholesterolu nezodpovedalo veľkosti výsledného prínosu, pričom aj veľmi malé zmeny LDL cholesterolu sa niekedy spájali s väčším znížením rizika úmrtia alebo kardiovaskulárnych "príhod" a naopak. V trinástich klinických štúdiách sa dosiahol cieľ zníženia LDL cholesterolu, ale len v jednej sa zaznamenal pozitívny vplyv na riziko úmrtia..."
Autori štúdie (12) vo svojom článku tvrdia, že keďže desiatky randomizovaných kontrolovaných štúdií zameraných na zníženie LDL-cholesterolu "nepreukázali konzistentný prínos, mali by sme spochybniť platnosť tejto teórie".
Citujú aj Minnesotský koronárny experiment (13), dvojito zaslepenú randomizovanú kontrolovanú štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 9423 účastníkov a ktorej cieľom bolo zistiť, či nahradenie nasýtených tukov rastlinným olejom bohatým na omega-6 (kukuričný olej a margarín) zníži mieru úmrtnosti na srdcové choroby znížením cholesterolu. Nepodarilo sa to. Úmrtnosť a výskyt kardiovaskulárnych príhod sa zvýšili napriek tomu, že celkový cholesterol sa znížil o 13,8 %. Na každých 30 mg/dl zníženia sérového cholesterolu sa riziko úmrtia zvýšilo o 22%. V závere štúdie Evidence-Based Medicine autori konštatujú, že (14): "Vo väčšine oblastí vedy vedie existencia protichodných dôkazov zvyčajne k zmene paradigmy alebo k úprave danej teórie, ale v tomto prípade sa protichodné dôkazy zväčša ignorovali, jednoducho preto, že nezapadali do prevládajúcej paradigmy."
Klamanie prostredníctvom štatistiky
Ak znižovanie hladiny cholesterolu neznižuje úmrtnosť alebo kardiovaskulárne príhody, nie je veľký dôvod na ich používanie vzhľadom na to, že sa s nimi spája dlhý zoznam nežiaducich vedľajších účinkov. Iste, existujú štúdie, ktoré tvrdia, že sú prospešné, ale mnohé z nich zahŕňajú zavádzajúce hry so štatistikami. Jednou z bežných štatistík používaných na propagáciu statínov je, že znižujú riziko srdcového infarktu približne o 36%. (15) Táto štatistika je odvodená zo štúdie z roku 2008 (16) v časopise European Heart Journal. Jedným z autorov tejto štúdie je Rory Collins, ktorý stojí na čele CTT Collaboration (Cholesterol Treatment Trialists' Collaboration), skupiny lekárov a vedcov, ktorí analyzujú údaje zo štúdií a predkladajú svoje zistenia (17) regulačným orgánom a tvorcom politiky. V tabuľke 4 tejto štúdie sa uvádza, že miera výskytu srdcového infarktu v skupine užívajúcej placebo bola 3,1%, zatiaľ čo v skupine užívajúcej statín bola 2% - čo predstavuje 36% zníženie relatívneho rizika. Absolútne zníženie rizika - skutočný rozdiel medzi oboma skupinami, t. j. 3,1% mínus 2% - je však len 1,1 %, čo naozaj nie je veľmi pôsobivé.
Inými slovami, v reálnom svete, ak užívate statín, vaša šanca na srdcový infarkt je len o 1,1% nižšia, ako keď ho neužívate. V konečnom dôsledku je skutočne dôležité, aké je vaše riziko úmrtia absolútne riziko. Štúdia však zdôrazňuje len relatívne riziko (36%), nie absolútne riziko (1,1%). Ako sa uvádza v prehľade (18) "Ako štatistický podvod vytvoril zdanie, že statíny sú bezpečné a účinné v primárnej a sekundárnej prevencii kardiovaskulárnych ochorení", je veľmi ľahké zmiasť a zavádzať ľudí relatívnymi rizikami.
Statíny sabotujú vaše zdravie
V ohromujúcom prehľade štúdií so statínmi uverejnenom v roku 2015 sa zistilo, že v štúdiách primárnej prevencie bol medián odkladu úmrtia u osôb užívajúcich statíny len 3,2 dňa. Osobám užívajúcim statíny síce potenciálne predlžujú dĺžku života o 3,2 dňa, ale zároveň sú vystavené zvýšenému riziku:
cukrovky (ak sa užívajú viac ako dva roky, riziko cukrovky sa strojnásobí)
demencie, neurodegeneratívnych ochorení a psychiatrických problémov, ako sú depresia, úzkosť a agresivita
porúch pohybového aparátu
osteoporózy
sivého zákalu
ochorenia srdca
poškodenia pečene
potlačenia imunitného systému
Statíny zvyčajne nemávajú žiadne okamžité vedľajšie účinky a sú pomerne účinné, dokážu znížiť hladinu cholesterolu o 50 a viac bodov. To sa potom považuje za dôkaz zlepšenia vášho zdravotného stavu. Vedľajšie účinky, ktoré sa objavia v priebehu času, sa často nesprávne interpretujú ako úplne nové, samostatné zdravotné problémy.
Zločiny proti ľudskosti
Škody spôsobené propagáciou mýtu o nízkom obsahu tuku a cholesterolu sú také významné, že by sa dali ľahko označiť za zločin proti ľudskosti. Pri vytváraní mýtu o nasýtených tukoch zohrala kľúčovú úlohu "Štúdia siedmich krajín" Ancela Keysa z roku 1963 (19,20). Tvrdil, že zistil súvislosť medzi celkovou koncentráciou cholesterolu a srdcovými chorobami, ale v skutočnosti to bol výsledok výberu údajov. Po opätovnom pridaní údajov zo 16 vylúčených krajín sa súvislosť medzi konzumáciou nasýtených tukov a úmrtnosťou vytratila. Kompletný súbor údajov v skutočnosti naznačuje, že tí, ktorí konzumujú najviac nasýtených živočíšnych tukov, majú tendenciu mať nižší výskyt srdcových ochorení, čo je presne to, k čomu dospeli iné, novšie štúdie.
Spoločnosť Procter & Gamble Co. (21) (výrobca Crisco (22)), Americká asociácia srdca (AHA) a Centrum pre vedu vo verejnom záujme (CSPI) propagovali tento omyl celé desaťročia, a to napriek rastúcim dôkazom, že Keys sa mýlil. AHA ešte v roku 2017 vydávala prísne varovania pred maslom, steakmi a kokosovým olejom (23). V tom istom roku spoločnosť Procter & Gamble spolupracovala s University Hospitals Harrington Heart & Vascular Institute na podpore zdravia srdca prostredníctvom znižovania cholesterolu (24).
CSPI sa tiež podieľala na tom, že jej mimoriadne úspešná pro-trans-tuková kampaň vyniesla srdcové ochorenia do nebies. Do veľkej miery to bol výsledok kampane CSPI, aby reštaurácie rýchleho občerstvenia nahradili hovädzí loj, palmový olej a kokosový olej čiastočne hydrogenovanými rastlinnými olejmi, ktoré mali vysoký obsah syntetických trans-tukov spojených so srdcovými chorobami a inými chronickými ochoreniami.
Ešte v roku 1988 CSPI trans tuky chválila a tvrdila, že "existuje len málo dobrých dôkazov o tom, že trans tuky spôsobujú viac škody ako iné tuky" a že "väčšina obáv z trans tukov pramení z ich povesti, že nie sú prirodzené." (25)
CSPI a AHA vynechávajú ich úlohu v epidémii srdcových chorôb
Dnes budete musieť siahnuť hlboko do vrecka, aby ste objavili ničivú kampaň CSPI v oblasti verejného zdravia. V rámci podvodu ju vymazali zo svojej histórie, aby ľudia uverili, že celý čas robili správnu vec. Ich historická časová os (26) transmastných kyselín sa začína v roku 1993 - v roku, keď sa CSPI rozhodla zmeniť kurz a začala podporovať odstránenie tých istých transmastných kyselín, ktoré roky propagovala.
Podobne AHA zo svojej histórie "život zachraňujúcich" prelomov a úspechov pohodlne vynecháva nasýtené tuky a cholesterol (27). Dáva to však zmysel, ak vezmeme do úvahy, že odporúčania AHA a CSPI vymeniť nasýtené tuky za rastlinné oleje a syntetické trans tuky nikdy neviedli k ničomu inému ako k epidémii srdcových ochorení. Predstava, že škodlivosť transmastných kyselín bola až do 90. rokov minulého storočia neznáma, je jednoducho lož. Zosnulý Dr. Fred Kummerow začal v roku 1957 publikovať dôkazy o tom, že príčinou srdcových ochorení sú trans tuky, nie nasýtené tuky. Trans-tuky spájal aj s cukrovkou 2. typu.
Pravda o nasýtených tukoch
Okrem už spomínaných novších štúdií aj mnohé ďalšie vyvrátili názor, že cholesterol a/alebo nasýtené tuky ovplyvňujú riziko srdcových ochorení. Napríklad:
Dr. William Castelli, bývalý riaditeľ Framinghamskej štúdie srdca, v roku 1992 v článku uverejnenom v časopise Archives of Internal Medicine (28) uviedol: "Čím viac nasýtených tukov človek zjedol, čím viac cholesterolu zjedol, čím viac kalórií zjedol, tým nižšia bola jeho sérová hladina cholesterolu. Opak toho, čo ... Keys a spol. [uviedli]..."
Metaanalýza (29) z roku 2010, v ktorej boli zhromaždené údaje z 21 štúdií a do ktorej bolo zahrnutých 347747 dospelých osôb, nezistila žiadny rozdiel v riziku srdcových ochorení a mozgovej príhody medzi osobami s najnižším a najvyšším príjmom nasýtených tukov.
V ďalšej štúdii (30) z roku 2010 uverejnenej v časopise American Journal of Clinical Nutrition sa zistilo, že zníženie príjmu nasýtených tukov sa musí hodnotiť v kontexte náhrady inými makroživinami, napríklad sacharidmi.
Keď nahradíte nasýtené tuky vyšším príjmom sacharidov, najmä rafinovaných sacharidov, zhoršíte inzulínovú rezistenciu a obezitu, zvýšite triglyceridy a malé LDL častice a znížite prospešný HDL cholesterol. Podľa autorov by sa v rámci diéty na zlepšenie rizika kardiovaskulárnych ochorení mal klásť dôraz predovšetkým na obmedzenie príjmu rafinovaných sacharidov a na zníženie hmotnosti.
Metaanalýza 76 štúdií (31), ktorú v roku 2014 uskutočnili vedci z Cambridgeskej univerzity, nenašla žiadne opodstatnenie pre usmernenia, ktoré odporúčajú nízku konzumáciu nasýtených tukov na zníženie vášho srdcového rizika, čím spochybnila všetky štandardné výživové usmernenia týkajúce sa zdravia srdca. Podľa autorov: "Súčasné dôkazy jednoznačne nepodporujú kardiovaskulárne usmernenia, ktoré odporúčajú vysokú spotrebu polynenasýtených mastných kyselín a nízku spotrebu celkových nasýtených tukov."
Bude mýtus o nasýtených tukoch čoskoro vyvrátený?
Nina Teicholzová, vedecká novinárka, adjunktka na Wagner Graduate School of Public Service na Newyorskej univerzite a výkonná riaditeľka organizácie The Nutrition Coalition, je autorkou knihy "Veľké tučné prekvapenie: Prečo maslo, mäso a syr patria do zdravej stravy", v ktorej skúma mnohé mýty o nasýtených tukoch a cholesterole.
V rozhovore, ktorý som urobil s Dr. Paulom Saladinom a Teicholzovou, zhodnotili históriu démonizácie nasýtených tukov a cholesterolu, počnúc Keysom, a ako sa zavedenie prvých výživových smerníc pre Američanov v roku 1980 (ktoré odporúčali obmedziť nasýtené tuky a cholesterol) zhodovalo s rýchlym nárastom obezity a chronických ochorení, ako sú srdcové choroby.
Teicholzová tiež preskúmala článok (32) v časopise Journal of the American College of Cardiology, uverejnený online 17. júna 2020, ktorý vlastne pripúšťa, že dlhoročné výživové usmernenie o obmedzení nasýtených tukov bolo nesprávne. Je to pomerne ohromujúce priznanie a obrovský krok vpred.
Ako sa uvádza v abstrakte: "Odporúčanie obmedziť príjem nasýtených mastných kyselín (SFA) v strave pretrváva napriek rastúcemu množstvu dôkazov o opaku. Väčšina nedávnych metaanalýz randomizovaných štúdií a pozorovacích štúdií nezistila žiadne priaznivé účinky zníženia príjmu SFA na kardiovaskulárne ochorenia (CVD) a celkovú úmrtnosť a namiesto toho zistila ochranné účinky proti mozgovej príhode. Hoci SFA zvyšujú hladinu cholesterolu v lipoproteínoch s nízkou hustotou (LDL), u väčšiny jedincov to nie je spôsobené zvýšením hladiny malých, hustých LDL častíc, ale skôr väčších LDL, ktoré sú oveľa menej spojené s rizikom CVD. Je tiež zrejmé, že zdravotné účinky potravín nemožno predpovedať na základe ich obsahu v niektorej zo skupín živín bez toho, aby sa zohľadnilo celkové rozloženie makronutrientov. Plnotučné mliečne výrobky, nespracované mäso, vajcia a tmavá čokoláda sú potraviny bohaté na SFA s komplexnou matricou, ktoré nie sú spojené so zvýšeným rizikom CVD. Súhrn dostupných dôkazov nepodporuje ďalšie obmedzovanie príjmu takýchto potravín."
preklad: Sumo Taka —> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Zdroje a odkazy:
2 YouTube Dr. Maryanne Demasi: My Experience of Exposing the Statin Con
4, 7 RT August 4, 2020
5, 12, 14 BMJ Evidence-Based Medicine August 4, 2020 DOI: 10.1136/bmjebm-2020-111413
9 Youtube.com Maryanne Demasi, Statin Wars: Have We Been Misled by the Evidence?, 1:40 minutes
15 Youtube.com Maryanne Demasi, Statin Wars: Have We Been Misled by the Evidence?, 14:40 minutes
18 Expert Review of Clinical Pharmacology March 2015:8(2); 201-210
29 American Journal of Clinical Nutrition 2010 Mar;91(3):535-46
30 American Journal of Clinical Nutrition March 2010: 91(3); 502-509
32 Journal of the American College of Cardiology June 17, 2020 [Epub ahead of print]