Vitamín E zvráti aterogenézu a chráni pred poškodením spôsobeným endotoxínom
Dr. Joseph Mercola, 9. decembra 2024
Nedávne štúdie zistili, že vitamín E pomáha zvrátiť ochorenie srdca a chráni pred endotoxínmi, čo zdôrazňuje dôležitosť udržiavania optimálnych hladín tohto mikroelementu.
Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je najznámejší svojou úlohou antioxidantu, ktorý chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Takisto posilňuje imunitné funkcie, pomáha pri bunkovej signalizácii, podporuje zdravie pokožky a chráni tkanivá pred bunkovým stresom.
Bohužiaľ, mnohí ľudia nemajú dostatok vitamínu E v strave. Približne 88,5% Američanov nespĺňa odporúčanú výživovú dávku (RDA) pre túto mikroživinu. 1
Jedným z hlavných dôvodov tohto nedostatku je rozšírená závislosť od spracovaných potravín, ktoré majú vo všeobecnosti nízky obsah vitamínu E a ďalších základných živín. Závažný nedostatok vitamínu E vedie k znepokojujúcim príznakom, ako je svalová slabosť, problémy s rovnováhou a dokonca aj problémy so srdcovým rytmom. U niektorých sa vyskytujú aj problémy so zrakom, demencia a komplikácie s pečeňou alebo obličkami. 2 3
Vitamín E existuje v ôsmich rôznych formách – štyroch tokoferoloch a štyroch tokotrienoloch – pričom alfa-tokoferol (α-tokoferol) je biologicky najaktívnejšia forma, ktorú telo primárne využíva a ukladá. 4 Nedávne štúdie 5 6 zistili, že α-tokoferol zohráva ešte významnejšiu úlohu pre vaše zdravie, než sa doteraz predpokladalo.
Konkrétne sa ukázalo, že dokáže zvrátiť aterogenézu, proces, ktorý vedie ku kôrnateniu a zužovaniu tepien. Preukázal tiež ochranné pôsobenie proti poškodeniu spôsobenému endotoxínom. 7 8 Vzhľadom na tieto prínosy je udržiavanie hladiny vitamínu E pod kontrolou nevyhnutné na podporu celkového zdravia.
Vitamín E zabraňuje aterogenéze a zlepšuje funkciu srdca
Hlavné médiá často naznačujú, že ak sa ochorenie srdca raz objaví, je nezvratné a liečba sa zameriava na zvládnutie príznakov a spomalenie ďalšieho hromadenia plaku. Štúdia z júna 2024 publikovaná v časopise Vascular Biology 9 však tento názor spochybňuje a naznačuje, že α-tokoferol napomáha znižovať aterosklerózu a zlepšovať funkciu srdca.
Štúdia, ktorú uskutočnili výskumníci z Univerzity v Antverpách, zahŕňala myši, u ktorých sa vytvorili nestabilné aterosklerotické pláty podobné tým, ktoré sa vyskytujú v pokročilých ľudských prípadoch. Táto blízka podobnosť s nestabilitou ľudských plakov poskytla pevný základ pre štúdium vplyvu vitamínu E na kardiovaskulárne zdravie.
Myši boli 24 týždňov kŕmené stravou západného typu s nízkou alebo vysokou dávkou α-tokoferolu. Počas celej štúdie vedci sledovali zmeny hrúbky plaku, veľkosť nekrotických (odumretých buniek) jadier a celkovú funkciu srdca. Ich cieľom bolo zistiť, či by vysoké dávky α-tokoferolu mohli stabilizovať tieto zraniteľné plaky a podporiť zdravie srdca nad rámec svojej obvyklej antioxidačnej úlohy.
Ich zistenia ukázali, že vysoké dávky α-tokoferolu vykazovali pozitívne účinky, konkrétne znižovali nahromadenie plaku a plochy mŕtvych buniek v krčných tepnách, čo sú kľúčové faktory pri prevencii prasknutia plaku, ktoré vedie k mŕtvici a infarktu. Ako vysvetlili autori: 10
"Tvorba plaku v pravej spoločnej karotickej tepne (RCCA), ako ukazuje index tvorby plaku, sa u myší liečených vysokou dávkou α-tokoferolu významne znížila. Okrem toho sa u myší liečených vysokou dávkou α-tokoferolu významne znížila hrúbka plaku v RCCA. Okrem toho WD (západná diéta) doplnená o 500 miligramov α-tokoferolu na kilogram stravy znížila plochu nekrotického jadra."
Okrem zníženia plaku sa v skupine s vysokou dávkou α-tokoferolu zlepšila aj funkcia srdca. Myši liečené vysokými dávkami vitamínu E vykazovali zvýšenú výkonnosť ľavej komory, čo sa prejavilo zvýšením mier frakčného skrátenia a ejekčnej frakcie, ktoré sú kľúčovými ukazovateľmi efektívneho čerpania krvi.
Okrem toho zníženie hmotnosti srdca v skupine s vysokými dávkami poukazuje na ochranný účinok pred hypertrofiou srdca, čo je stav, ktorý pri nekontrolovanom podávaní prechádza do srdcového zlyhania. Zaujímavé je, že v štúdii sa zistilo neočakávané zvýšenie markerov peroxidácie lipidov vrátane oxidovaných LDL (oxLDL) a malondialdehydu v skupine, ktorá dostávala vysokú dávku.
Tento účinok naznačuje, že pri vyšších dávkach vitamín E prispieva k oxidačnému stresu namiesto toho, aby ho znižoval. Tieto zistenia ukazujú, že hoci má vitamín E jasný prínos pre redukciu plaku a zlepšenie funkcie srdca, jeho účinky sa líšia v závislosti od dávky. Je dôležité užívať vhodnú dávku, aby ste využili jeho výhody a vyhli sa akýmkoľvek nežiaducim účinkom. 11
Nedostatok vitamínu E súvisí s endotoxínom vyvolanou svalovou slabosťou
Nedostatok α-tokoferolu sa spája aj s rôznymi neurologickými poruchami vrátane spinocerebelárnej ataxie, periférnej neuropatie a myopatie. Okrem toho ľudia a zvieratá s nízkou hladinou vitamínu E majú zníženú tvorbu protilátok, oslabenú funkciu T-buniek a zvýšenú hladinu cytokínov, ktoré sú ukazovateľmi zápalu. 12
Na ďalšie skúmanie toho, ako vitamín E ovplyvňuje svalovú silu v zápalových podmienkach, výskumníci z University of Illinois Urbana-Champaign použili lipopolysacharid (LPS) na imitáciu zápalu. 13 LPS je vysoko virulentná forma endotoxínu, ktorú produkujú patogénne baktérie. Ak prejde cez narušenú črevnú bariéru do systémového obehu, spôsobuje zápal.
V štúdii bolo 14 zvieracích modelov s nedostatkom vitamínu E a bez neho vystavených LPS. Vedci merali ich svalovú silu pred a po expozícii, aby posúdili vplyv zápalu. Ich zistenia ukázali, že u jedincov s nižšou hladinou vitamínu E došlo k výrazne väčšiemu poklesu svalovej sily v porovnaní s jedincami s dostatočnou hladinou vitamínu E.
Výskumníci tiež merali hladinu interleukínu-6 (IL-6), zápalového markera, ktorý sa zvyšuje ako súčasť reakcie organizmu na stresory, ako je infekcia. Obe skupiny vykazovali po vystavení LPS zvýšenú hladinu IL-6, čo potvrdzuje, že zápal bol aktivovaný u všetkých subjektov.
Napriek podobnému zvýšeniu IL-6 však bola svalová slabosť závažnejšia u subjektov s nedostatkom vitamínu E, čo naznačuje, že nedostatok nemusí nevyhnutne zvyšovať zápal, ale zintenzívňuje jeho fyzické účinky na svaly. Tieto zistenia zdôrazňujú význam udržiavania primeranej hladiny vitamínu E nielen pre ochranu svalových funkcií, ale aj pre zmiernenie účinkov zápalu vyvolaného endotoxínom.
Vitamín E zmierňuje účinok kyseliny linolovej a estrogénu
Okrem zvrátenia aterogenézy a ochrany pred poškodením endotoxínom je ďalším dôležitým prínosom vitamínu E jeho schopnosť zabrániť oxidácii kyseliny linolovej (LA) uloženej v tkanivách na toxické vedľajšie produkty. To je obzvlášť dôležité, pretože väčšina ľudí má zásoby LA až 10-krát vyššie, ako je normálna hladina, čo prispieva k nárastu chronických ochorení.
Pravidelné užívanie vitamínu E, kým sa vám nepodarí znížiť hladinu LA na zdravú úroveň, je prospešné najmä preto, že u väčšiny ľudí to trvá až šesť rokov. Počas tohto obdobia vitamín E potlačí väčšinu škôd spôsobených LA.
Okrem toho vitamín E pôsobí proti účinkom nadbytočného estrogénu. Vysoké hladiny estrogénu sa nápadne podobajú účinkom nadmerného množstva LA, pričom oba spôsobujú metabolické poruchy a ďalšie zdravotné problémy.
LA aj estrogén zvyšujú prílev vápnika do buniek, čo potom zvyšuje množstvo oxidu dusnatého a superoxidu v týchto bunkách. Keď sa tieto látky spoja, takmer okamžite vytvoria peroxynitrit, vysoko reaktívnu zlúčeninu dusíka, ktorá spôsobuje rozsiahle poškodenie tkanív.
LA a estrogén tiež podporujú proces vo vašom tele nazývaný lipolýza, pri ktorom sa tuky uvoľňujú z tukových buniek do krvného obehu. Tým sa zvyšuje oxidácia LA, čo je presne to, čomu sa chcete vyhnúť – vitamín E tento škodlivý účinok neutralizuje. V ideálnom prípade by LA mala zostať v tukových bunkách, kým ju bezpečne nezmetabolizujú peroxizómy.
Vitamín E tiež priamo inhibuje aromatázu, enzým, ktorý premieňa mužské hormóny, ako je testosterón a DHEA, na estrogény. Ba čo viac, pôsobí ako estrogénový antagonista, blokuje väzbu estrogénu na receptory, a tým znižuje škody spôsobené vysokou hladinou estrogénu. Funguje podobne ako tamoxifén, liek používaný na liečbu rakoviny prsníka s pozitívnymi estrogénovými receptormi.
Zvýšte príjem vitamínu E prostredníctvom stravy
Hoci sa vyššie uvedené štúdie zameriavajú na prínosy suplementácie vitamínom E, nezabúdajte, že doplnky stravy by mali dopĺňať zdravú stravu, nie ju nahrádzať – a sú potrebné len v prípade, že máte špecifické nedostatky. Vitamín E sa do stravy ľahko dostáva prostredníctvom určitých potravín, takže skôr ako siahnete po doplnkoch stravy, zvážte, či do nej nezaradíte viac potravín bohatých na vitamín E.
Rastliny produkujú vitamín E prirodzene a niektoré z najvyšších hladín sa nachádzajú v rastlinných olejoch. Hoci niektoré zdravotné autority odporúčajú rastlinné oleje, semená a orechy ako dobré zdroje, v skutočnosti sú hrozné kvôli vysokému obsahu LA. Fazuľa, ďalšia potravina bohatá na vitamín E, je pre niektorých ľudí tiež problematická kvôli vysokému obsahu lektínov.
Medzi dobré prírodné zdroje vitamínu E, ktoré nemajú negatívny vplyv na vaše zdravie, patrí čerstvé ovocie a zelenina, napríklad špenát, tekvica, špargľa, červená paprika, paradajky, kivi a mango. Výborným zdrojom sú aj prežúvavce kŕmené trávou, napríklad hovädzie mäso alebo bizón. Jediná porcia poskytuje dostatok vitamínu E, ktorý pomáha čeliť oxidačnému stresu, najmä pri diéte s nízkym obsahom LA.
Vzhľadom na vysoký obsah LA v modernej západnej strave však väčšina ľudí potrebuje doplnky stravy, aby získala dostatok vitamínu E proti oxidačnému stresu. Ak chcete zistiť, či by vám doplnok vitamínu E prospel, skúste použiť sledovač živín, napríklad Cronometer. Je najpresnejší na trhu, pretože sa vyhýba nepresnostiam v údajoch z davu, a navyše je k dispozícii bezplatne.
Dopĺňanie vitamínu E nemusí byť celoživotné – najmä ak sa snažíte znížiť príjem LA. Pri udržaní príjmu LA pod 5 gramov denne počas približne troch rokov možno zistíte, že už nepotrebujete pravidelné doplnky výživy, alebo len príležitostne. Ak sa stane, že zjete jedlo s vysokým obsahom LA, pomôže vám následné užitie kapsuly s vitamínom E ochrániť sa pred touto expozíciou.
Keď sa hladina LA zníži, budete potrebovať len asi 2 miligramy (mg) vitamínu E na gram LA. Pri odporúčanom príjme 5 gramov LA alebo menej denne to predstavuje približne 10 mg vitamínu E, čo je veľmi nízka dávka. Keďže vitamín E je rozpustný v tukoch, zostáva v tukových tkanivách určitý čas a poskytuje dlhodobé výhody.
Čo si treba všímať v doplnku vitamínu E
Čo sa týka doplnkov vitamínu E, na trhu je veľa možností syntetických, ktorým sa radšej vyhnite. Výskum ukázal, že syntetický vitamín E má opačné účinky ako prírodný vitamín E, niekedy dokonca zvyšuje určité zdravotné riziká namiesto toho, aby ich znižoval. Preto je dôležité uistiť sa, že si vyberáte prírodnú formu.
Syntetický vitamín E sa označuje ako alfa-tokoferol acetát. Slovo „acetát“ označuje, že ide o syntetický vitamín. Ďalším kľúčovým detailom, ktorý treba skontrolovať, je typ izoméru, ktorý sa vzťahuje na orientáciu molekulárnej štruktúry vitamínu. Mnohé syntetické doplnky sú „racemické“, obsahujú ľavotočivé (L) aj pravotočivé (D) izoméry, ale pre vaše telo je prospešný len izomér D. Izomér L neprispieva k vášmu zdraviu.
Syntetické verzie často obsahujú 50% neúčinného izoméru L a môžu používať esterovú formu vitamínu E, ktorá má len asi polovičnú účinnosť prírodného vitamínu E. Celkovo to znamená, že niektoré syntetické doplnky sú až o 75% menej účinné ako ich prírodné náprotivky.
Prvým krokom pri identifikácii zdravých dobrých doplnkov vitamínu E je teda uistiť sa, že dostávate skutočný vitamín E, a nie syntetický. Na etikete hľadajte označenie „d-alfa-tokoferol“, ktoré označuje čistú formu D, ktorú vaše telo dokáže využiť, a nie „dl-alfa-tokoferol“, ktoré označuje syntetickú formu.
Existujú aj iné izoméry vitamínu E a v účinnom izomére D chcete mať kompletné spektrum tokotrienolov, konkrétne beta, gama a delta typy vitamínu E. Tieto varianty pôsobia spoločne na širšie spektrum prospešných účinkov. Užívanie vysokých dávok samotného alfa-tokoferolu vyčerpáva ostatné formy vo vašom tele. Platí to bez ohľadu na to, či užívate prírodný alebo syntetický.
Preto pre vyvážený príjem odporúčam hľadať potravinový doplnok so všetkými ôsmimi formami vitamínu E. Uistite sa, že ste si vybrali doplnok, ktorý neobsahuje sóju, sójový olej a geneticky modifikované (GE) zložky. Bežné GE zložky v doplnkoch stravy často pochádzajú z kukurice, sóje alebo bavlníka, takže výber čistého, prírodného zdroja vám zaručí najvyššiu možnú kvalitu.
Vyhnite sa doplnkom, ktoré nespĺňajú tieto kritériá, alebo oveľa vyšším dávkam vitamínu E, pretože viac nemusí byť nutne lepšie a môže byť veľmi kontraproduktívne. Na dosiahnutie čo najlepšej absorpcie je ideálne užívať vitamín E so zdrojom zdravého tuku, napríklad s kokosovým olejom, pretože vitamín E je rozpustný v tukoch. Štúdie ukazujú, že bez tuku môže vaše telo absorbovať len asi 10% vitamínu E v doplnku stravy. 15
preklad: Takumi Azadi –>https://tinyurl.com/yxxk3y9a
5, 7, 9, 10, 11 Vasc Biol. 2024 Jun 3;6(1):e240002
6, 8, 12, 13, 14 The Journal of Nutrition. Volume 154, Issue 2, February 2024, Pages 498-504