Kvercetín je flavonol, ktorý sa nachádza napríklad v červenom hrozne, cibuli, červenom listovom šaláte, bazovom kvete a zelenom čaji (1). Výskum preukázal jeho pozitívny vplyv na krvný tlak. Japonská štúdia (2) identifikovala jeden z mechanizmov pôsobenia na zníženie krvného tlaku, ktorý súvisí s pôsobením záporných chloridových iónov v cytosole bunky.
Flavonoly, podobne ako kvercetín, sú antioxidanty (3), ktoré vychytávajú voľné radikály, čím pomáhajú predchádzať poškodeniu DNA a smrti buniek. V posledných dvoch rokoch sa mnohé štúdie zameriavajú na antivírusové účinky kvercetínu (4). Kvercetín má však aj mnoho ďalších, menej známych účinkov, vďaka ktorým je užitočný pri rôznych zdravotných ťažkostiach.
V mnohých prípadoch sa kvercetín predáva v kombinácii s bromelaínom alebo vitamínom C (5). Kvercetín nie je rozpustný vo vode, čo znižuje rýchlosť jeho vstrebávania. Pri podávaní s vitamínom C alebo bromelaínom sa však absorpcia a biologická dostupnosť zvyšuje.
Bromelaín (6) je proteolytický enzým nachádzajúci sa v ananásovej stonke, ktorý sa samostatne používa na zníženie opuchu po operácii alebo poranení a lokálne sa používa na liečbu popálenín.
Kvercetín môže znížiť účinnosť niektorých antibiotík (7) a zvýšiť účinok liekov na riedenie krvi. To môže zvýšiť riziko krvácania. Môže tiež interagovať s kortikosteroidmi, cyklosporínom, digoxínom a fluorochinolónmi.
Kvercetín ovplyvňuje krvný tlak závislý od objemu
Podľa Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb (8) má v USA takmer každý druhý dospelý vysoký krvný tlak a väčšine z nich sa odporúča predpísať lieky so zmenou životného štýlu. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice a srdcového infarktu, čo sú dve z hlavných príčin úmrtí v USA.
V prezentovanej štúdii (9) sa hodnotili účinky kvercetínu na znižovanie krvného tlaku v organizme. Podľa výskumníkov existuje mnoho faktorov, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, vrátane nervového systému, srdcového výdaja, celkového objemu krvi a systému renín-angiotenzín.
Vedci upozornili na niekoľko predchádzajúcich štúdií, ktoré preukázali, že užívanie od 150 mg denne do 730 mg denne môže znížiť vysoký krvný tlak, pričom sa znižuje systolický a diastolický tlak.
Vedci napísali, že antihypertenzné účinky kvercetínu pôsobia prostredníctvom modifikácie rôznych faktorov vrátane cievnej poddajnosti a odporu, celkového objemu krvi a autonómneho nervového systému. Okrem týchto globálnych účinkov sa zdá, že kvercetín má jedinečnú schopnosť regulovať expresiu génov, ktorá je sprostredkovaná riadením negatívnych chloridových účinkov v cytosole bunky.
Záporné chloridové ióny pomáhajú kontrolovať vnútrobunkovú aktivitu mnohých iných iónov (10) v cytosole, čo je tekutina na báze vody, ktorá obklopuje vnútrobunkové štruktúry. Expresia génov, ktoré kontrolujú chloridové ióny, spúšťa reabsorpciu sodíka, ktorá potom znižuje objem telesnej tekutiny, a tým ovplyvňuje objemovo vysoký krvný tlak.
Kvercetín bojuje proti zápalom a podporuje imunitu
Štúdia z roku 2016 (11) v časopise Nutrients podrobne opisuje vlastnosti kvercetínu v boji proti zápalom a pri podpore imunity. Mechanizmov účinku bolo veľa a medzi iným zahŕňali:
Lipopolysacharidom (LPS) indukovanú produkciu tumor nekrotizujúceho faktora α (TNF-α) v makrofágoch. TNF-α je cytokín podieľajúci sa na systémovom zápale, vylučovaný aktivovanými makrofágmi, typom imunitných buniek, ktoré trávia cudzie látky, mikróby a iné škodlivé alebo poškodené zložky
LPS indukuje hladiny mRNA TNF-α a interleukínu (IL)-1α v gliových bunkách, čo má za následok "zníženie apoptotickej smrti neurónových buniek"
Inhibuje produkciu enzýmov vytvárajúcich zápal
Prílev vápnika do bunky, ktorý následne inhibuje:
– uvoľňovanie prozápalových cytokínov
– uvoľňovanie histamínu a serotonínu z črevných mastocytov
Podľa výskumníkov kvercetín stabilizuje mastocyty, má cytoprotektívnu aktivitu v gastrointestinálnom trakte a "priamy regulačný účinok na základné funkčné vlastnosti imunitných buniek", čo mu umožňuje inhibovať "obrovské panoptikum molekulárnych cieľov v mikromolárnom koncentračnom rozsahu, a to buď znížením regulácie, alebo potlačením mnohých zápalových dráh a funkcií" (12).
V článku z roku 2016 (13) uverejnenom v časopise Molecules vedci napísali, že protizápalové a imunomodulačné vlastnosti možno využiť pri liečbe obmedzených anafylaktických reakcií vyvolaných arašidmi, alergickej nádchy a reakcie na bronchiálnu astmu. Dospeli k záveru:
"Rastlinný extrakt kvercetínu je hlavnou zložkou mnohých potenciálnych protialergických liekov, doplnkov a obohatených produktov, ktorý je kompetentnejší pri inhibícii IL-8 ako kromolín (protialergický liek kromoglykát disodný) a potláča IL-6 a zvýšenie hladiny cytozolového vápnika."
Kvercetín je oveľa bezpečnejšou alternatívou antivirotík
V posledných dvoch rokoch sa výskum antivírusových vlastností kvercetínu dramaticky zvýšil. V skutočnosti ide o jednu z najlepšie preskúmaných vlastností kvercetínu. Jedna štúdia (14) financovaná americkou Agentúrou pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA) použila zvierací model, ktorý preukázal, že subjekty liečené kvercetínom mali nižšiu chorobnosť a úmrtnosť po napadnutí vysoko patogénnym vírusom chrípky H1N1.
Viaceré ďalšie štúdie tiež preukázali účinnosť kvercetínu proti rôznym vírusom vrátane chrípky A a B15 a širokej škále chrípkových vírusov vrátane H1N1, H3N2 a H5N1 (16).
Kombinácia kvercetínu s bromelaínom alebo vitamínom C bola súčasťou viacerých úspešných protokolov COVID-19. Kvercetín je ionofor zinku (17), ktorý pomáha zlepšiť schopnosť bunky absorbovať zinok, kde je účinný ako antivírus. Dr. Vladimir Zelenko bol jedným z prvých lekárov, ktorí objavili a zaviedli liečbu využívajúcu zinok a jeho ionofor, ktorá sa zaslúžila o záchranu miliónov životov na celom svete (18).
V prvom protokole sa používal hydroxychlorochín (19), ktorý je ďalším ionoforom zinku. Keďže však výskum ukázal, že kvercetín je rovnako účinný ako hydroxychlorochín, prvé liečebné protokoly pre pacientov s nízkym rizikom zahŕňali kvercetín s vitamínom C a zinkom (20).
Vzhľadom na silné antivírusové účinky kvercetínu je rozumné použiť ho skôr, ako sa pristúpi k antivírusovým liekom, ako je Tamiflu. Nielenže sa ukázalo, že Tamiflu skracuje trvanie príznakov chrípky len o niekoľko hodín (21), vedci tiež varovali, že riziká Tamiflu ďaleko prevyšujú prínosy (22).
Menej známe zdravotné prínosy kvercetínových doplnkov
Okrem znižovania krvného tlaku existujú aj ďalšie, menej známe prínosy a použitia tohto doplnku stravy, vrátane prevencie a/alebo liečby (23,24):
kardiovaskulárnych ochorení
astmy
alergických reakcií
metabolického syndrómu
cukrovky
niektorých druhov rakoviny
neurodegeneratívnych ochorení
nealkoholového ochorenia pečene (NAFLD)
vysokého krvného tlaku prostredníctvom vazodilatácie
porúch súvisiacich s vekom
artritídou
učením a emocionálnymi funkciami
Okrem toho je kvercetín užitočný aj pri neurodegeneratívnych zmenách spôsobených hliníkom, ktoré sa vyskytujú napríklad pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe a amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS). Ako sa uvádza v štúdii z roku 2016 (25):
"Podávanie kvercetínu (10 mg/kg telesnej hmotnosti/deň) znížilo oxidatívny stres vyvolaný hliníkom (cez zníženú produkciu ROS a zvýšenú aktivitu mitochondriálnej superoxiddismutázy (MnSOD).
Okrem toho kvercetín tiež zabraňuje hliníkom indukovanej translokácii cyt-c a zvyšuje reguláciu Bcl-2, znižuje reguláciu Bax, p53, aktiváciu kaspázy-3 a znižuje fragmentáciu DNA ...
Ďalšie elektrónovomikroskopické štúdie odhalili, že kvercetín zmierňuje hliníkom indukované mitochondriálne opuchy, stratu kryštálov a kondenzáciu chromatínu. Tieto výsledky naznačujú, že liečba kvercetínom môže predstavovať terapeutickú stratégiu na zmiernenie neuronálnej smrti proti neurodegenerácii vyvolanej hliníkom."
Ďalšie prírodné spôsoby znižovania vysokého krvného tlaku
Kvercetín je len jednou z možností, ako môže pomôcť prirodzene znížiť vysoký krvný tlak. Medzi ďalšie stratégie patrí zvládanie stresu a cvičenie spolu s nasledujúcimi:
Ľudia, ktorí jedia veľa spracovaných potravín a málo čerstvej zeleniny, majú pravdepodobne nerovnováhu v pomere sodíka a draslíka. Kľúčom k uvoľneniu cievnych stien a zníženiu krvného tlaku je pomer medzi sodíkom a draslíkom. Ak si nie ste istí svojím príjmom sodíka a draslíka, použite stránku chronometer.com/mercola, čo je nástroj na sledovanie živín, ktorý vám umožní zadať potraviny a potom automaticky vypočíta ich pomer.
Vo všeobecnosti sa odporúča konzumovať päťkrát viac draslíka ako sodíka, ale väčšina Američanov konzumuje dvakrát viac sodíka ako draslíka. Americká asociácia srdca (26) odporúča stravu s nízkym obsahom soli, ale pomer medzi draslíkom a sodíkom je oveľa dôležitejší ako celkový príjem soli (27).
Lepšou stratégiou je aj podpora verejného zdravia a zameranie sa na kvalitnú stravu bohatú na draslík, pretože je to živina, ktorá pomáha kompenzovať hypertenzné účinky sodíka.
Vyzretý čierny cesnak – podľa údajov z výskumu sa pri konzumácii vyzretého čierneho cesnaku preukázalo zlepšenie rôznych rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení vrátane pomoci pri znižovaní diastolického krvného tlaku.
Cieľom jednej štúdie (28) bolo analyzovať, ako by denná konzumácia extraktu zo starnutého čierneho cesnaku so štandardizovaným s-allyl-L-cysteínom (SAC) mohla ovplyvniť kardiovaskulárne riziko u ľudí, ktorí mali stredne závažnú hypercholesterolémiu a ktorí zároveň dodržiavali diétne odporúčania.
Na konci štúdie výskumníci zistili, že u osôb užívajúcich extrakt zo starnutého čierneho cesnaku sa systolický krvný tlak znížil o 5,85 mmHg v porovnaní s osobami, ktoré užívali placebo. Podľa Medscape (29) výskumníci na základe údajov dospeli k záveru, že zníženie diastolického krvného tlaku o 5 mmHg môže znížiť riziko úmrtia na mozgovú príhodu o 40% a riziko ischemickej choroby srdca alebo iného cievneho úmrtia o 30%.
Tréning sily vdychových svalov. V ďalšej štúdii (30) sa hodnotil účinok, ktorý by mohol mať tréning sily vdychových svalov (IMST) na zníženie krvného tlaku, a tým aj na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Hoci aeróbne cvičenia sú základnou stratégiou kontroly vysokého krvného tlaku, menej ako 40% z nich spĺňa súčasné odporúčané smernice (31).
IMST bol pôvodne vyvinutý pre kriticky chorých pacientov s respiračnými ochoreniami. Pomohol zlepšiť silu ich dýchacích svalov pomocou ručného zariadenia, ktoré kladie odpor pri vdychovaní.
Do štúdie sa zapojilo 36 dospelých vo veku 50 až 79 rokov, ktorí mali systolický krvný tlak nad normou, polovica účastníkov používala IMST s vysokým odporom a polovica IMST s nízkym odporom počas 6 týždňov. Na konci intervencie sa skupine používajúcej vysoký odpor znížil systolický krvný tlak o 9 bodov.
preklad: Kishimotusu Mikatadono –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
preklady nájdete "pod jednou strechou" tu: https://t.me/watchdog
Zdroje a odkazy:
4 Research International Journal of Endocrinology and Diabetes, 2020; 1(1)
6 National Center for Complementary and Integrative Health, Bromelain
17 Frontiers in Immunology, 2020; doi.org/10.3389/fimmu.2020.01712
22 Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD008965
30 Journal of the American Heart Association, 2021;10:e020980