Výskum odhalil súvislosť medzi niektorými kmeňmi baktérie E. coli a zvýšeným rizikom rakoviny.
Rakovina hrubého čreva a konečníka, charakterizovaná nekontrolovaným rastom buniek v hrubom čreve alebo konečníku, sa prejavuje príznakmi, ako sú pretrvávajúce nepríjemné pocity v bruchu, zmeny črevných návykov a nevysvetliteľné chudnutie. Rakovina močových ciest vrátane rakoviny močového mechúra a prostaty sa prejavuje bolestivým močením, krvou v moči a častým nutkaním na močenie. Tieto druhy rakoviny predstavujú závažné zdravotné problémy, ktoré často vedú k vážnym komplikáciám, ak sa neliečia.
Výskum uverejnený v časopise The Lancet Microbe 1 odhalil súvislosť medzi niektorými kmeňmi baktérií Escherichia coli, ktoré produkujú toxín nazývaný kolibaktín, a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a močových ciest.
Kolibaktín vyvoláva dvojvláknové zlomy v DNA ľudských buniek, čím podporuje nádorové bujnenie a prispieva k vzniku rakovinových nárastov. Tento objav vrhá svetlo na to, ako bakteriálne infekcie zohrávajú podstatnejšiu úlohu pri vzniku rakoviny, než sa doteraz predpokladalo.
E. Coli produkujúca kolibaktín súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny
V štúdii Lancet Microbe sa skúmala súvislosť medzi E. coli produkujúcou kolibaktín a výskytom rakoviny hrubého čreva, močového mechúra a prostaty. Cieľom výskumu bolo zistiť, ako geografické rozdiely vo výskyte týchto baktérií súvisia s výskytom rakoviny, pričom sa zamerala najmä na regióny s vysokým indexom ľudského rozvoja (HDI).
V štúdii sa skúmali rôzne populácie v rôznych krajinách, pričom sa hodnotila prítomnosť E. coli produkujúcej kolibaktín a zodpovedajúca miera výskytu rakoviny hrubého čreva a močových ciest. Ukázalo sa, že v oblastiach s vyšším výskytom týchto baktérií sa vyskytoval aj vyšší výskyt týchto druhov rakoviny. Táto silná súvislosť naznačuje, že tieto baktérie zohrávajú významnú úlohu pri vzniku rakoviny.
Jedným z kľúčových zistení je, že kolibaktín spôsobuje dvojvláknové zlomy v DNA epitelových buniek. Toto poškodenie je kľúčovým faktorom pri tumorigenéze, procese, pri ktorom sa normálne bunky menia na rakovinové. Štúdia zdôraznila, že poškodenie DNA spôsobené kolibaktínom je pravdepodobným mechanizmom, ktorý spája tieto baktérie s rakovinou.
Okrem toho výskum zistil, že niektoré kmene E. coli fylogrupy B2 vylučujú kolibaktín počas medzibakteriálnej konkurencie. Táto sekrécia nielenže pomáha baktériám prežiť, ale zvyšuje aj riziko poškodenia DNA hostiteľa. Takéto interakcie v rámci črevného mikrobiómu vytvárajú prostredie priaznivé pre vznik rakoviny.
Výskyt E. coli produkujúcich kolibaktín sa v rôznych regiónoch výrazne líši, čo úzko súvisí s rozdielmi vo výskyte kolorektálneho karcinómu. V krajinách s vysokým výskytom HDI sa hlavné línie týchto baktérií často spájajú s infekciami močových ciest a v populácii sa vyskytujú častejšie.
V štúdii sa okrem toho uvádza, že výskyt včasného kolorektálneho karcinómu sa od polovice 80. rokov minulého storočia výrazne zvýšil v krajinách s vysokým indexom vystavenia riziku. Tento trend koreluje so zvýšeným výskytom E. coli produkujúcej kolibaktín, čo naznačuje, že faktory životného prostredia a životného štýlu v týchto regiónoch prispievajú k šíreniu a vplyvu týchto baktérií.
Výskum poukázal na to, že gény pre produkciu kolibaktínu majú aj ďalší členovia čeľade Enterobacteriaceae, najmä rod Klebsiella. Tieto baktérie často kolonizujú ľudské črevá a sú častými vinníkmi infekcií močových ciest. Prítomnosť týchto génov u viacerých bakteriálnych druhov naznačuje širší vplyv na verejné zdravie, pretože zvyšuje počet zdrojov vystavenia kolibaktínu.
Štúdia dospela k záveru, že eradikácia hlavných pks+ línií E. coli by mohla mať značný prínos pre verejné zdravie. Zníženie záťaže infekciami E. coli, zníženie potreby antibiotík a zníženie rizika vzniku rakoviny spojenej s expozíciou kolibaktínu sú významnými výsledkami takéhoto úsilia.2
Autofágia je obranou tela proti rakovine vyvolanej E. coli
Ďalšia štúdia zistila, že prirodzený recyklačný systém tela, známy ako autofágia, zohráva úlohu pri ochrane pred rakovinou spôsobenou škodlivými baktériami E. coli. Autofágia je ako vlastná čistiaca jednotka bunky, ktorá odstraňuje poškodené časti a udržiava všetko v hladkom chode. V tomto výskume vedci skúmali, ako autofágia pomáha predchádzať vzniku rakoviny v prítomnosti E. coli produkujúcej kolibaktín (CoPEC).3
Štúdia sa zamerala na myši, ktoré boli buď normálne, alebo mali špecifickú genetickú modifikáciu, ktorá narušila ich proces autofágie v črevných bunkách. Zavedením CoPEC do týchto myší a vyvolaním chronického zápalu sa vedci snažili zistiť, ako autofágia ovplyvňuje vznik rakoviny.
Zistenia boli zarážajúce: u myší s narušenou autofágiou sa vyvinula invazívnejšia rakovina v porovnaní s myšami s funkčným systémom autofágie. To ukazuje, že autofágia je nevyhnutná v boji proti rakovinotvorným účinkom CoPEC. Jedným z kľúčových objavov bolo, že infekcia CoPEC vedie k významnému poškodeniu DNA v bunkách vystieľajúcich hrubé črevo. Poškodenie DNA je ako trhliny v projekte budovy; vedie k poruchám konštrukcie alebo v tomto prípade k rakovinovému bujneniu buniek.
Vedci pozorovali, že u myší s nedostatočnou autofágiou bol rozsah poškodenia DNA oveľa väčší. To naznačuje, že autofágia pomáha opraviť alebo odstrániť poškodenú DNA, čím zabraňuje tomu, aby sa bunky stali rakovinovými.4
Okrem toho štúdia zdôraznila, že autofágia nielen opravuje DNA, ale aj kontroluje množstvo škodlivých látok v bunkách. Keď autofágia funguje správne, odstraňuje toxíny a poškodené zložky, ktoré by inak mohli prispieť k vzniku rakoviny. Ak autofágia nie je účinná, tieto škodlivé prvky sa hromadia a vytvárajú prostredie, v ktorom sa rakovine darí.5
Vedci tiež zistili, že chronický zápal, ktorý predstavuje dlhodobé, pretrvávajúce podráždenie telesných tkanív, zhoršuje účinky CoPEC podporujúce rakovinu. Zápal je reakciou organizmu na škodlivé podnety, ale keď sa stane chronickým, spôsobuje viac škody ako úžitku. Štúdia ukázala, že u myší s chronickým zápalom viedla prítomnosť CoPEC k vyššiemu výskytu invazívnych nádorov.
Keď však bola autofágia aktívna, zmiernila niektoré škody spôsobené zápalom aj bakteriálnou infekciou, čím sa znížilo celkové riziko vzniku rakoviny.6 Zistenia naznačujú, že posilnenie autofágie by mohlo byť stratégiou na zníženie rizika vzniku rakoviny v prostredí, v ktorom sa vyskytujú škodlivé baktérie.7
Pri porovnávaní účinkov rôznych premenných sa v štúdii zistilo, že prítomnosť kolibaktínu bola rozhodujúcim faktorom pri vzniku rakoviny. U myší infikovaných CoPEC, ktoré produkovali kolibaktín, sa zistila oveľa vyššia miera výskytu rakoviny ako u myší infikovaných baktériami, ktoré tento toxín nemohli produkovať. To naznačuje, že kolibaktín je silným činiteľom spôsobujúcim poškodenie DNA a podporujúcim vznik rakoviny.
Okrem toho interakcia medzi kolibaktínom a systémom autofágie v organizme ilustruje, aké dôležité sú bunkové procesy pri obrane proti vonkajším hrozbám.8 Celkovo táto štúdia zdôrazňuje úlohu autofágie pri prevencii rakoviny.
Pochopením toho, ako autofágia interaguje so škodlivými baktériami, ako je CoPEC, môžu výskumníci vyvinúť lepšie stratégie na posilnenie tohto prirodzeného obranného mechanizmu. To by mohlo viesť k novým liečebným postupom, ktoré podporia autofágiu u vysoko rizikových skupín obyvateľstva, a v konečnom dôsledku znížia výskyt kolorektálneho karcinómu spojeného s bakteriálnymi infekciami a chronickým zápalom.
Genetická diverzita E. Coli produkujúcej kolibaktín
Štúdia publikovaná v PLOS One skúmala genetickú diverzitu škodlivých baktérií E. coli, ktoré produkujú kolibaktín, v rámci rôznych populácií v Pakistane.9 Cieľom výskumníkov bolo pochopiť, ako sa tieto baktérie geneticky líšia a ako tieto rozdiely ovplyvňujú ich schopnosť spôsobovať rakovinu.
Analýzou vzoriek od pacientov s kolorektálnym karcinómom aj od zdravých osôb štúdia poskytla cenné poznatky o vzťahu medzi špecifickými kmeňmi E. coli a vznikom rakoviny.
Štúdia sa zamerala na osoby z Pakistanu, konkrétne na osoby navštevujúce Pakistanský inštitút lekárskych vied (PIMS) v Islamabade. Porovnaním kmeňov E. coli výskumníci zistili významné rozdiely v typoch a vlastnostiach baktérií.
Jedným z kľúčových zistení bolo, že podstatná časť izolátov E. coli od pacientov s rakovinou patrila do fylogrupy B2. Fylogrupy sú klasifikácie, ktoré zoskupujú baktérie na základe ich genetických vlastností. Zistilo sa, že najmä skupina B2 je patogénnejšia, čo znamená, že má väčšiu schopnosť spôsobovať ochorenia v porovnaní s inými fylogrupami. Táto vyššia patogenita robí zo skupiny B2 významný problém v súvislosti so vznikom rakoviny.
Štúdia odhalila, že 43,47% izolátov E. coli súvisiacich s rakovinou bolo z fylogrupy B2, zatiaľ čo žiadny z izolátov zo zdravých kontrol nepatril do tejto skupiny. Tento výrazný rozdiel poukazuje na úlohu fylogrupy B2 E. coli pri podpore rakoviny. Absencia kmeňov fylogrupy B2 u zdravých jedincov naznačuje, že tieto baktérie špecificky prispievajú k progresii kolorektálneho karcinómu.
Okrem prevalencie fylogrupy B2 výskumníci zistili, že pozoruhodných 90% kmeňov E. coli spojených s rakovinou bolo pozitívne testovaných na kolibaktín a ostrov polyketidovej syntázy (pks). Ostrov pks je zhluk génov zodpovedných za produkciu kolibaktínu. Žiadny z kontrolných zdravých izolátov nebol pozitívne testovaný na tieto gény kolibaktínu, čo zdôrazňuje silnú súvislosť medzi E. coli produkujúcou kolibaktín a kolorektálnou rakovinou.
Kolibaktín je genotoxická zlúčenina
Prítomnosť kolibaktínu v týchto baktériách je obzvlášť znepokojujúca, pretože kolibaktín je genotoxická zlúčenina. Genotoxická znamená, že poškodzuje genetickú informáciu v bunke, čo vedie k mutáciám a spôsobuje rakovinové ochorenie bunky. Zjednodušene povedané, kolibaktín funguje ako chybný kľúč, ktorý narúša normálne fungovanie buniek, čím zvyšuje pravdepodobnosť, že sa zmenia na rakovinové bunky.
Štúdia ďalej dokumentovala významnú cytotoxickú aktivitu izolátov E. coli fylogrupy B2, ktoré produkujú kolibaktín. Cytotoxická aktivita znamená schopnosť týchto baktérií zabíjať bunky alebo ich vážne poškodzovať. Poškodenie spôsobené týmito baktériami narúša rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá je nevyhnutná na udržanie zdravia čriev.
Zaujímavé je, že tento výskum bol prvou správou o prevalencii rôznych fylogrupov E. coli u pacientov s rakovinou v rámci pakistanskej populácie z nízkeho socio-ekonomického prostredia. Toto zistenie je dôležité, pretože poukazuje na to, ako sa genetická diverzita škodlivých baktérií líši v rôznych regiónoch a populáciách.
Pochopenie tejto rozmanitosti pomáha pri identifikácii špecifických bakteriálnych kmeňov, ktoré predstavujú najvyššie riziko vzniku rakoviny, čo umožňuje cielenejšie stratégie prevencie a liečby.
Mikrobiálna dysbióza, nerovnováha v črevnej mikroflóre, úzko súvisí s rôznymi črevnými abnormalitami vrátane zápalových ochorení čriev (IBD) a kolorektálneho karcinómu. Štúdia zdôraznila, že prítomnosť kmeňov E. coli produkujúcich kolibaktín narúša normálne črevné prostredie, čo vedie k dysbióze.
Táto nerovnováha vytvára podmienky, ktoré podporujú rast škodlivých baktérií a zároveň potláčajú tie prospešné, čím sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Štúdie in vitro, čo sú experimenty vykonávané mimo živých organizmov, ďalej ukázali, že kmene E. coli s ostrovom pks podporujú megalocytózu, stav, keď sa bunky a ich jadrá zväčšujú bez toho, aby prebehlo správne bunkové delenie.
Okrem toho tieto baktérie vyvolávajú dvojvláknové zlomy DNA a podporujú zastavenie bunkového cyklu G2, keď sa bunky zastavia pred delením. Tieto účinky spoločne prispievajú k rozvoju a progresii rakoviny tým, že umožňujú poškodeným bunkám prežiť a nekontrolovane sa množiť.
Celkovo možno konštatovať, že genetická rozmanitosť E. coli produkujúcich kolibaktín a ich silná väzba na fylogrupu B2 poukazujú na významnú úlohu, ktorú tieto baktérie zohrávajú pri vzniku kolorektálneho karcinómu. Táto štúdia poskytuje základ pre ďalší výskum mikrobiálnych faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku rakoviny, a zdôrazňuje význam riešenia bakteriálnej diverzity v boji proti kolorektálnemu karcinómu.10
Praktické kroky na zníženie rizika kolorektálneho karcinómu
Vzhľadom na to, že baktérie E. coli sú spájané so vznikom rakoviny, je dôležité prijať opatrenia na ochranu svojho zdravia. Výskum naznačuje, že špecifické kmene E. coli, najmä tie, ktoré produkujú kolibaktínové toxíny, zvyšujú riziko rakoviny tým, že spôsobujú poškodenie DNA. Udržiavanie stabilnej mikrobiálnej rovnováhy zlepšuje bunkové zdravie na prevenciu chronických ochorení. Nižšie sú uvedené najlepšie prístupy na zlepšenie zdravia čriev a zníženie rizika rakoviny.
Vylúčte spracované potraviny a oleje zo semien. Súčasná strava je preplnená spracovanými potravinami, ktoré obsahujú oleje zo semien bohaté na kyselinu linolovú (LA), ktorá poškodzuje váš črevný mikrobióm a podporuje množenie škodlivých baktérií.
LA pôsobí ako mitochondriálny toxín, narúša produkciu bunkovej energie a bráni vašej schopnosti udržiavať zdravé črevné prostredie. Okrem odstránenia spracovaných potravín sa vyhýbajte orechom a semienkam, aby ste ešte viac znížili príjem LA. Odporúča sa tiež minimalizovať stravovanie mimo domu, pretože väčšina reštaurácií používa pri varení, v omáčkach a dresingoch oleje zo semien.
Okrem toho znížte spotrebu kuracieho a bravčového mäsa, ktoré majú zvyčajne vysoký obsah LA. Spracované potraviny nahraďte celými, prírodnými potravinami a zdravými tukmi, ako je maslo z dobytka chovaného na tráve, loj a ghí. Snažte sa udržať celkový príjem LA pod 5 gramov zo všetkých zdrojov, ideálne pod 2 gramy. Ak chcete sledovať spotrebu LA, zaznamenávajte si všetky denné jedlá pomocou online nástroja na sledovanie výživy.Optimalizujte príjem sacharidov. Ďalším kľúčovým faktorom je starostlivé riadenie príjmu sacharidov. Sacharidy sú nevyhnutné na podporu funkcie mitochondrií, pretože glukóza je primárnym palivom pre produkciu bunkovej energie. Upravte si príjem sacharidov tak, aby ste podporili zdravý mikrobióm, a to tak, že väčšina dospelých ľudí denne skonzumuje 200 až 350 gramov špecifických sacharidov.
Jedinci s vyššou úrovňou aktivity môžu potrebovať viac. Sacharidy zavádzajte postupne, aby ste črevám poskytli čas na adaptáciu, čím minimalizujete tráviace problémy a hladinu endotoxínov. Začnite bielou ryžou a celým ovocím, aby ste vyživili prospešné baktérie, a až potom zaraďte zeleninu, celozrnné výrobky a škroby. Na začiatku je dôležité vyhnúť sa strave s vysokým obsahom vlákniny, ak je váš črevný mikrobióm narušený, pretože nadmerné množstvo vlákniny v tomto prípade zvyšuje hladinu endotoxínov.
Ak je zdravie vašich čriev výrazne narušené, zamerajte sa počas prvého týždňa alebo dvoch na ľahko stráviteľné sacharidy, ako je dextrózová voda. Pomaly ju popíjajte počas celého dňa, aby ste podporili postupné uzdravovanie čriev.Minimalizujte vystavenie environmentálnym toxínom. Vystavenie syntetickým chemikáliám narúšajúcim endokrinný systém (EDC), estrogénom a rozšíreným elektromagnetickým poliam (EMP) ďalej oslabuje schopnosť vašich buniek efektívne produkovať energiu. Tento nedostatok energie sťažuje udržiavanie bezkyslíkového prostredia v črevách, ktoré je potrebné pre rozvoj prospešných baktérií, ako je Akkermansia.
Nedostatok bunkovej energie navyše vytvára v črevách prostredie priaznivé pre baktérie produkujúce endotoxíny, ktoré poškodzujú mitochondrie a udržiavajú cyklus zhoršovania zdravia. Znížením nadbytku LA, estrogénov (vrátane xenoestrogénov nachádzajúcich sa v každodenných výrobkoch, ako sú plasty), EDC a EMP obnovíte bunkovú energiu a posuniete sa k optimálnemu zdraviu.Obmedzte užívanie antibiotík a zvážte akkermansiu. Antibiotiká vážne poškodzujú prospešné črevné baktérie a výrazne zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva. Antibiotiká používajte len v nevyhnutných prípadoch a potom sa zamerajte na obnovu črevnej flóry pomocou cielenej stravy vrátane fermentovaných potravín.
Okrem toho sa vyhýbajte konvenčne chovanému mäsu, ktoré často obsahuje zvyšky antibiotík, a vyberajte si vysokokvalitné, zodpovedne získané bielkoviny na podporu zdravého mikrobiómu.
Akkermansia je pre zdravý mikrobióm životne dôležitá, ale mnohí jedinci ju majú málo alebo žiadnu. Je dôležité vylúčiť zo stravy všetky oleje zo semien aspoň na šesť mesiacov pred začatím programu dopĺňania akkermansie.
Toto prípravné obdobie umožní vášmu telu obnoviť funkciu mitochondrií a vytvoriť v hrubom čreve priaznivejšie prostredie pre prospešné baktérie. Dodržiavaním týchto krokov maximalizujete prínosy suplementácie Akkermansia a podporíte celkové zdravie čriev.
Pri výbere doplnkov stravy s obsahom Akkermansia si vyberte tie, ktoré využívajú pokročilé kapsuly s časovaným uvoľňovaním alebo technológiu mikrokapsúl. Tieto metódy udržiavajú baktérie v nečinnosti a chránené, kým sa nedostanú do hrubého čreva, zvyčajne do dvoch až štyroch hodín po požití, čím sa zabezpečí, že cestu tráviacim systémom prežije vyšší počet živých baktérií.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
preklad: Takumi Azadi –>https://tinyurl.com/yxxk3y9a
3, 4, 5, 6, 7, 8 Cancers 2021, Volume 13(9), 2060