Škorica: Škoricový aldehyd ako adjuvantná terapia pri zápalovom ochorení COVID /spike proteínov
Znižuje hladiny IL-1β a IL-6. Účinná ako predliečba a počas aktívnej infekcie. Znižuje aj replikáciu vírusov.
WALTER M CHESNUT, 30. 6. 2023
Obr. 3. Účinky škoricového aldehydu na zápal vyvolaný SARS-CoV-2 a replikáciu vírusu. a) Stĺpcový graf zobrazujúci hladiny IL-1β uvoľnené PBMC pacientov s C-19 (n=13) po stimulácii LPS-BzATP a po predošlej liečbe rôznymi zlúčeninami: škoricovým aldehydom (CINNA), dexametazónom (DEXA) a MCC950. b) Stĺpcový graf zobrazujúci hladiny IL-6 uvoľnené PBMC pacientov s C-19 (n=13) po stimulácii LPS-BzATP a po predošlej liečbe rôznymi zlúčeninami: CINNA, DEXA a MCC950. c) Stĺpcový graf zobrazujúci hladiny IL-1β uvoľnené THP-1 po stimulácii LPS-BzATP a po predošlej liečbe rôznymi zlúčeninami: cinnamaldehydom (CINNA), dexametazónom (DEXA) a MCC950 (n=3). d) Stĺpcový graf zobrazujúci hladiny IL-6 uvoľnené THP-1 po stimulácii LPS-BzATP a po predošlej liečbe rôznymi zlúčeninami: e) Stĺpcový graf zobrazujúci hladiny IL-1β uvoľnené THP-1 po infekcii SARS-CoV-2 (n=6) a po predošlej liečbe rôznymi zlúčeninami (n=4): CINNA, DEXA a MCC950 (n=3): CINNA, DEXA a MCC950. f) Stĺpcový graf zobrazujúci hladiny IL-6 uvoľnené THP-1 po infekcii SARS-CoV-2 (n=2) a predošlej liečbe rôznymi zlúčeninami: CINNA (n=4), DEXA (n=2) a MCC950 (n=2). g) Stĺpcový graf zobrazujúci genómy SARS-CoV-2 v bunkách CaLu-3 8 a 24 hodín po infekcii (h p.i.) s predúpravou CINNA alebo bez nej (n=2). h) Histogramy zobrazujúce rýchlosť replikácie SARS-CoV-2 v bunkách VeroE6 48 hodín po infekcii s predošlou úpravou pomocou CINNA alebo bez nej (n=2). ns= nevýznamné, *= p<0,05, **= p<0,01, ****= p<0,0001
Hľadal som spôsoby, ako pomôcť znížiť zápal spôsobený vírusom SARS-CoV-2 a jeho spike proteínom. V utorok bola na internete uverejnená veľmi sľubná práca, ktorá poukazuje na prínos škoricového aldehydu (účinnej zlúčeniny škorice). Z článku vyplýva, že hladina IL-1β sa vďaka škoricovému aldehydu výrazne znížila a hladina IL-6 sa mierne oslabila.
Prírodnú zlúčeninu cinnamaldehyd (CINNA) sme identifikovali ako sľubného kandidáta, pretože sa ukázalo, že pôsobí na inflamazóm NLRP-3 a znižuje uvoľňovanie IL-1β. Zároveň sme testovali vplyv dexametazónu na tieto dráhy, ktorý v súčasnosti predstavuje jednu zo štandardných liečebných metód pri ťažkom COVIDe-19. Ako kontrola sa použil aj známy inhibítor NLRP3 MCC950. Predbežná liečba CINNA výrazne znížila zápal vyvolaný LPS + BzATP v PBMC pacientov s COVIDom-19 tým, že inhibovala prozápalový stav posilnený SARS-CoV-2 (obr. 3a, b). Účinky CINNA boli silnejšie aj v porovnaní s dexametazónom a MCC950, ktoré boli pri znižovaní uvoľňovania IL-6 neúčinné (obr. 3b). Potom sme testovali priamy účinok predbežnej liečby CINNA na zápal vyvolaný LPS a infekciu SARS-CoV-2 na bunkách THP-1. Je zaujímavé, že v tomto scenári CINNA silne znížila sekréciu IL-1β a IL-6 vyvolanú LPS, ako aj dexametazónom a MCC950 (obr. 3c, d), ako je známe z literatúry. Po vírusovej infekcii však CINNA dokázala znížiť hladinu IL-1β, ale výrazne nepôsobila proti IL-6.
Čo považujem za veľmi zaujímavé na tomto výskume, je to, že PREDLIEČBA s cinamaldehydom účinnejšie znížila hladiny IL-1β a IL-6 ako PO infekcii vírusom SARS-CoV-2, pri ktorej sa zistilo, že sa významne znížil len IL-1β.
Okrem toho NAZÁLNE PODÁVANIE škoricového aldehydu počas infekcie bolo veľmi účinné pri znižovaní hladín IL-1B.
Testovali sme protizápalovú schopnosť CINNA, pričom sme ho podávali aerosólom ako predliečbu pred intranazálnou injekciou LPS (CINNA + LPS). Ako kontrolu sme vykonali aerosólové podanie DEXA (DEXA + LPS). Ako sa očakávalo, liečba LPS (LPS) dokázala zvýšiť uvoľňovanie IL-1β v porovnaní s kontrolnou skupinou (CTRL), zatiaľ čo obe liečby s CINNA a DEXA vykazovali veľký inhibičný účinok na hladiny uvoľňovania IL-1β vyvolané intranazálnym podaním LPS.
Pridanou výhodou je aj zníženie replikácie vírusu pomocou cinnamaldehydu (CINNA). To je jednoznačne ďalší dôvod na používanie škorice ako profylaktika. Najmä preto, že potom de facto znižuje expresiu proteínu Spike.
Okrem toho naše údaje dokázali, že predošlé ošetrenie CINNA znižuje rýchlosť replikácie vírusu v pľúcnych bunkách, čo naznačuje, že CINNA by mohla poskytnúť priaznivé účinky znížením syntézy IL-1β aj znížením šírenia vírusu.
V závere práce sa uvádza, že tento postup je pravdepodobne účinný nielen pri infekcii SARS-CoV-2, ale aj pri iných respiračných infekciách.
Zápal nie je výlučnou charakteristikou COVID-19, ale je prítomný aj pri mnohých iných formách pneumónie spôsobených rôznymi patogénmi. Preto by jeho použitie mohlo mať význam aj pri liečbe rôznych typov pneumónií. Preto CINNA predstavuje sľubný doplnok stravy na zníženie prozápalových účinkov spôsobených pľúcnymi infekciami vyvolanými patogénmi.
Infekcia SARS-CoV-2 ako model na štúdium účinku cinnamaldehydu ako adjuvantnej liečby vírusovej pneumónie.
https://www.researchsquare.com/article/rs-3072092/v1
Ak sa sústredíme na režim, ktorý obmedzí vystavenie /expresiu spike proteínu a obmedzí akútny aj chronický zápal, možno sa nám podarí vyhnúť niektorým škodlivejším dôsledkom vírusu SARS-CoV-2 a jeho spike proteínu.