Nie som lekár a moje preklady slúžia výlučne na informovanie o možných spôsoboch alternatívnej liečby chorôb, pretože v ostatných rokoch vychádzajú na svetlo sveta skutočnosti, že celosvetovo sa ľuďom upiera možnosť zvoliť si postup podľa vlastného uváženia, zatajujú sa im iné spôsoby a možnosti pri uzdravovaní a pacienti nemajú spôsob, ako sa dozvedieť o optimálnom spôsobe terapie svojich zdravotných ťažkostí, čo sa prejavilo počas tzv. pandémie kovidu, deje sa to už roky pri rakovine a pri iných vážnych ochoreniach. Ak ste chorý/á, zvážte riziká a benefity už existujúcich zdravotných postupov ešte predtým, než sa rozhodnete pre iný spôsob liečby. Informácie v tomto článku nemajú ambície nahradiť individuálny vzťah s kvalifikovaným lekárom a nie sú určené ako lekárske poradenstvo. Sú určené na zdieľanie poznatkov a informácií z najnovšieho výskumu, pred použitím produktov a postupov založených na tomto obsahu sa poraďte so svojím lekárom, i keď konečné rozhodnutie, ako sa budete liečiť, je vo Vašich rukách, ako pacient máte plné právo liečiť sa spôsobom, ktorému dôverujete, pretože konvenčná/západná medicína sa – bohužiaľ – nevie uspokojivo vysporiadať najmä s tzv. chronickými a civilizačnými ochoreniami.
Kvercetínu sa venuje veľká pozornosť, a to z dobrého dôvodu. Výskum ukazuje, že má antivírusové, protirakovinové a antioxidačné vlastnosti, ktoré rôznym spôsobom podporujú vaše zdravie.
Keď sa hovorí o optimalizácii príjmu živín, väčšina ľudí myslí na vitamíny a minerály. Existuje však mnoho ďalších zlúčenín, ktoré pomáhajú posilniť vaše zdravie, konkrétne kvercetín.
Domnievam sa, že kvercetín si zaslúži väčšiu pozornosť, pretože rastúci počet výskumov ukazuje, že pomáha optimalizovať vaše zdravie rôznymi spôsobmi, napríklad bojovať proti rakovine a vírusom, ako aj opravovať poškodenia spôsobené oxidačným stresom.
Kvercetín zvyšuje váš antioxidačný profil
Podľa USA Today „hlavnou výhodou kvercetínu je, že je silným antioxidantom, a tým chráni telo pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky“. 1 V skutočnosti štúdia z roku 2023 2 uvádza, že kvercetín je najsilnejší antioxidačný flavonoid, ktorý pomáha chrániť vaše telo pred rôznymi chorobami.
V jednej metaanalýze 3 sa napríklad zistilo, že kvercetín pomáha pri liečbe sklerózy multiplex (SM) tým, že bojuje proti oxidačnému stresu. Ako uviedli vedci, oxidačný stres spôsobuje odumieranie nervových buniek, ako aj zhoršuje funkciu mitochondrií.
Oxidačný stres tiež ovplyvňuje integritu hematoencefalickej bariéry, čím podporuje väčší prienik leukocytov do centrálneho nervového systému. Tento proces nakoniec poškodí myelín, 4 vrstvu obklopujúcu nervy, ktorá pomáha prenášať elektrické impulzy. 5 Tento proces časom zvyšuje progresiu SM.
V súlade s týmto rámcom sa výskumníci snažili zistiť, ako účinne pomáha kvercetín pri zvládaní SM. Na základe ich zosumarizovaného výskumu uvádzame, ako kvercetín chráni centrálny nervový systém (CNS):
„Kvercetín môže znížiť oxidačný stres, inhibovať proces demyelinizácie, podporiť potenciál remyelinizácie, zlepšiť funkciu optickej dráhy, znížiť aktiváciu glií, znížiť apoptózu, zlepšiť integritu BBB (mozgovej krvnej bariéry) a znížiť zápalové reakcie.“
V tej istej štúdii sa tiež uvádza, že antioxidačné schopnosti kvercetínu majú aj neuroprotektívne účinky. Medzi príklady patrí „zvýšenie učenia a pamäti, zníženie mitochondriálnej dysfunkcie, zníženie senilných plakov a zvýšenie oxidačnej obrany prostredníctvom aktivácie AMP-aktivovanej proteínkinázy (AMPK)“. 6
Schopnosť kvercetínu bojovať proti rakovine
Podľa Dr. Denise Millstine, riaditeľky oddelenia integratívnej medicíny na arizonskej pobočke Mayo Clinic, má kvercetín protirakovinové schopnosti, 7 a toto tvrdenie potvrdzuje aj publikovaný výskum.
V štúdii z roku 2023 8 vedci konštatovali, že kvercetín má terapeutické účinky na rakovinu krvi, pľúc a prostaty. Pôsobí tak, že reguluje molekulárne faktory zapojené do signálnych dráh, čím podporuje apoptózu a autofágiu v rakovinových bunkách.
Okrem toho má kvercetín antiangiogénny účinok na rakovinu tým, že znižuje proliferáciu krvných ciev súvisiacich s nádorom. Má tiež antimetastatický účinok. Potláčaním rôznych molekulárnych dráh a angiogenézy pomáha predchádzať množeniu rakovinových buniek, ktoré sa oddelili od primárneho nádoru. 9
Kvercetín sa skúmal na rôznych zvieracích modeloch a ľudských rakovinových bunkových líniách. V jednom z prehľadov uverejnených v roku 2022 10 sa preukázalo, že ovplyvňuje leukémiu, rakovinu prsníka, osteosarkóm a pankreasu. V samostatnej štúdii sa uvádza, že kvercetín pôsobí aj na bunky rakoviny hrubého čreva: 11
"Kvercetín zastavil rast buniek rakoviny hrubého čreva moduláciou expresie proteínov starnutia vrátane Sirtuinu-6 a Klotho a tiež inhibíciou aktivity telomerázy s cieľom obmedziť dĺžku telomér, čo je zrejmé z analýzy qPCR. Kvercetín tiež vykazoval ochranu pred poškodením DNA znížením hladiny proteazómu 20S,“ uviedli autori štúdie.
Kvercetín potláča vírusy
Povesť kvercetínu ako antivírusovej látky sa pôvodne začala šíriť po epidémii SARS v roku 2003. V správe 12 uverejnenej v kanadskom časopise Maclean's lekárski výskumníci Michel Chrétien a Majambu Mbikay začali experimentovať s kvercetínom a zistili, že má „širokospektrálne“ schopnosti, ktoré pomáhajú bojovať s rôznymi vírusmi.
V roku 2014, počas vypuknutia epidémie eboly v západnej Afrike, otestovali svoju teóriu a zistili, že kvercetín si proti vírusu počínal dobre, „aj keď ho podali len niekoľko minút pred nákazou“. Počas pandémie COVIDu-19 Chrétien, Mbikay a ďalší výskumníci presadzovali kvercetín ako protivírusový zásah. 13 Otázkou je, nakoľko je táto stratégia účinná.
V štúdii 14 uverejnenej v časopise Frontiers in Pharmacology výskumníci uskutočnili otvorenú, randomizovanú kontrolnú štúdiu v pakistanskom meste Lahore. Do experimentu bolo vybraných 108 pacientov starších ako 18 rokov, ktorí boli pozitívne testovaní na SARS-CoV-2, a boli rozdelení do dvoch skupín – testovacia skupina dostávala 500 mg (miligramov) kvercetínu (plus štandardnú starostlivosť) a kontrolná skupina dostávala len štandardnú starostlivosť.
Po týždni dokázal kvercetín znížiť perzistenciu vírusu v testovacej skupine o 68% v porovnaní s kontrolnou skupinou o 24%. To znamená, že testy na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 boli negatívne. Na záver vedci konštatovali, že kvercetín zvýšil zotavenie testovanej skupiny z COVIDu-19. 15
Výskumníci zo štúdie 16 uverejnenej v roku 2022 odhalili mechanizmus, prečo je kvercetín účinný pri inhibícii SARS-CoV-2. Podľa ich pozorovaní kvercetín vo všeobecnosti bráni vírusom vstúpiť do buniek tým, že interaguje s glykoproteínom hemaglutinínom. V prípade SARS-CoV-2 však kvercetín inhibuje 3-chmotypsínu podobnú proteázu (3CLpro), ktorá je potrebná na replikáciu vírusu. Ďalším spôsobom, ako kvercetín blokuje replikáciu vírusu, je inhibícia proteínu Mpro.
SARS-CoV-2 nie je jediný vírus, ktorý kvercetín inhibuje. Medzi ďalšie kmene, ktoré reagujú na kvercetín, patria iné koronavírusy, chrípka, ľudský respiračný syncyciálny vírus (RSV) a rinovírus. 17 Ak ste náchylní na prechladnutie a chrípku, zvážte užívanie kvercetínu niekoľko mesiacov pred začiatkom sezóny prechladnutia a chrípky, aby ste posilnili svoj imunitný systém.
Zinok zvyšuje antivírusové účinky kvercetínu
Hoci je kvercetín sám o sebe pôsobivý, jeho účinnosť môžete ešte zvýšiť. Jednou zo stratégií je zvýšenie príjmu zinku, pretože kvercetín pôsobí ako ionofor zinku. 18 Tento mechanizmus funguje tak, že prenáša zinočnaté ióny cez bunkové membrány do bunky, čo pomáha zastaviť replikáciu vírusov.
Tento mechanizmus bol pozorovaný v štúdii 19 uverejnenej v časopise British Journal of Nutrition. Hoci výskumníci uviedli, že presný mechanizmus nie je známy, boli postulované nasledujúce teórie:
"Antivírusové funkcie zinku sú založené na inhibícii fyzikálnych procesov, ako je fixácia vírusu, infekcia a obalenie, ako aj inhibícia enzymatickej funkcie vírusovej proteázy a polymerázy. Zvýšenie intracelulárnej koncentrácie zinku by mohlo zasahovať do proteolytického spracovania vírusového polyproteínu, čo by ovplyvnilo jeho obalenie.
Okrem toho vysoké intracelulárne koncentrácie zinku môžu priamo ovplyvňovať vírusovú proteázu (pikornavírus, encefalomyokarditída a poliovírusy) a meniť terciárnu štruktúru proteínu, ako v prípade vírusu encefalomyokarditídy. Okrem toho zinok inhibuje fúziu vírusovej a hostiteľskej bunkovej membrány, čím zabraňuje vírusovej infekcii."
Zinok nie je potrebný len na ochranu pred vírusmi. Podieľa sa aj na ďalších dôležitých procesoch, ako je delenie a rast buniek a hojenie rán. Podľa štúdie 20 uverejnenej v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry zinok pomáha aj pri vstrebávaní glukózy a reguluje energetický metabolizmus. Ak nemáte dostatok zinku, ovplyvňuje to aj váš zmysel pre chuť 21 a čuch 22.
Kde môžete získať zinok? Medzi prírodné zdroje patrí hovädzie mäso dobytka kŕmeného trávou a grécky jogurt, huby, syr čedar, vajcia z pasienkov a brokolica. 23 Ak sa rozhodnete užívať doplnok stravy, bol by som opatrný s užívaním viac ako 15 mg denne, pretože zinok si musíte doplniť z iných potravín, ktoré konzumujete. Ak už konzumujete veľké množstvo živočíšnych potravín, možno nebudete potrebovať žiadny doplnok.
Doktor Chris Masterjohn uviedol, že ideálna dávka na doplnenie zinku je 7 mg až 15 mg štyrikrát denne nalačno alebo s jedlom bez fytátov. 24 Dbajte aj na príjem medi, pretože nevyvážený pomer zinku a medi môže znehodnotiť prínos zinku na kvercetín.
Vyskúšajte tieto potravinové zdroje kvercetínu
Na kvercetíne je skvelé to, že sa už nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Ak sa teda stravujete vyvážene, pravdepodobne ho získavate z rôznych zdrojov. Ak však chcete zvýšiť jeho príjem, Millstine uvádza, že dobrým zdrojom sú brusnice, tmavé hrozno, cesnak, kapary a jablká (so šupkou). 25 Medzi ďalšie zdroje patrí napr: 26
Koriander
Fenikel
Kôpor
Okra*
bobuľovité ovocie (bobule borievky, brusnice, čučoriedky a moruše)
Zelený čaj
Brokolica
Moringa
Špargľa
Cibuľa
*Okra (botanicky známa ako Abelmoschus esculentus) je rastlina pochádzajúca z tropických a teplých oblastí, najmä z Afriky. Je známa aj pod názvami "lady's finger" alebo "gumbo." Jej plody, nazývané tiež okra struky, sú jedlé a bežne sa používajú v kuchyni. Tu sú niektoré kľúčové fakty o okre: Vzhľad – struky sú zelené, podlhovasté a štíhle, so štruktúrou, ktorá sa podobá na papriku alebo fazuľu. Chuť a textúra: Okra má jemnú, mierne sladkastú chuť. Pri varení môže uvoľniť slizovitú látku, ktorá zahusťuje jedlá, napríklad polievky a omáčky. Toto zahusťovanie je typické najmä pre tradičné jedlá ako gumbo v kreolskej kuchyni. Výživové vlastnosti: Okra je nízkokalorická, bohatá na vlákninu, vitamín C, vitamín K, kyselinu listovú a má aj antioxidanty. Použitie v kuchyni: Okra sa môže variť, dusiť, vyprážať alebo pridávať do polievok a omáčok. Je obľúbená v kuchyniach Afriky, Karibiku, Indie a na juhu Spojených štátov. Jej špecifická konzistencia môže byť pre niektorých ľudí nepríjemná, ale existujú techniky na zníženie jej slizovitosti, ako je rýchle opekanie alebo pridávanie kyslých zložiek ako citrónová šťava.
Z uvedených príkladov chcem zdôrazniť obsah kvercetínu v cibuli, najmä v jej šupkách. Podľa publikovaného výskumu 27 „sa v šupke cibule nachádza približne 77-krát viac kvercetínu ako v jedlej časti“. Dáva to zmysel vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam kvercetínu, 28 ktorý pôsobí ako ochranná bariéra chrániaca zvyšok zeleniny pred pôdnymi mikróbmi. 29
Ak vám predstava konzumácie cibuľových šupiek znie nevábne, existuje riešenie, ako to obísť – pripravte si vývar z cibuľových šupiek, aby ste získali kvercetín a ďalšie antioxidanty. V štúdii 30 uverejnenej v časopise Foods sa uvádza, že tepelná úprava cibule zvyšuje jej prospešné vlastnosti, konkrétne pečenie, grilovanie a vyprážanie. Hoci sú všetky spôsoby prospešné pri zvyšovaní vlastností kvercetínu, biologická dostupnosť sa líši:
"Po trávení in vitro sa index biologickej dostupnosti celkových fenolových zlúčenín pohyboval v rozmedzí od 42,6% do 65,5% pri grilovanej a pečenej YSO (cibuli so žltou šupkou), resp. od 39,8% do 80,2% pri varenej a pečenej RSO (cibuli s červenou šupkou), resp. Pečenie prispelo k najvyššiemu množstvu biologicky prístupných fenolových zlúčenín v prípade oboch odrôd cibule po trávení in vitro."
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
Mali by ste užívať doplnok kvercetínu?
Podľa štúdie 31 uverejnenej v časopise Frontiers in Immunology má kvercetín vynikajúci bezpečnostný profil. Výskumníci konštatovali, že suplementácia do 1 gramu (1,000 mg) denne počas troch mesiacov nevytvárala významné vedľajšie účinky. Intravenózne podávanie kvercetínu je však iná záležitosť:
"Intravenózne podávanie kvercetínu v klinickej štúdii fázy I u pacientov s rakovinou malo za následok nevoľnosť, vracanie, potenie, sčervenanie a dýchavičnosť pri dávkach >10,5 mg/kg (756 mg na 70 kg jedinca). Len vyššie intravenózne podávané dávky do 51,3 mg/kg (približne 3,591 mg na jednotlivca) boli spojené s renálnou toxicitou."
K tomu zvážte aj zvýšenie príjmu vitamínu C, a to buď prostredníctvom potravín, alebo doplnkov stravy. Podobne ako pri zinku, aj pri vitamíne C sa preukázalo, že zvyšuje účinnosť kvercetínu. V tej istej štúdii sa uvádza, že vitamín C a kvercetín „vyvíjajú synergický antivírusový účinok“ vďaka ich prekrývajúcim sa účinkom. Okrem toho vitamín C pomáha recyklovať kvercetín, čím ďalej zvyšuje jeho účinnosť. 32 Tento prínos sa potvrdil aj v ďalších štúdiách. 33 34
Dávkovanie je len polovica rovnice. Druhou polovicou je, kedy užívať kvercetínové doplnky. Som presvedčený, že užívanie kvercetínu (so zinkom) pred spaním je najlepší prístup. Okrem toho nezabudnite, že posledné jedlo musíte prijať tri až štyri hodiny pred spaním. Potom spite osem hodín.
Ak ste metabolicky flexibilní, vaše telo sa počas spánku dostane do stavu nalačno a zvýši hladinu NADPH. Ako sa uvádza v štúdii 35 uverejnenej v časopise Cells, NADPH je potrebný na syntézu oxidu dusnatého, ktorý difunduje do vašich mitochondrií a vytvára peroxynitrit. Odtiaľ dochádza k mitofágii, ktorá prospieva metabolizmu neurónov, čo pomáha pri liečbe Parkinsonovej choroby.
Ďalšou výhodou užívania kvercetínu v noci je využitie jeho senolytického účinku na odstránenie senescentných buniek, ktoré sú podobné nereplikujúcim sa rakovinovým bunkám, ktoré vylučujú silné prozápalové cytokíny, ktoré ničia vaše zdravie. Senolytické vlastnosti kvercetínu môžete optimalizovať, ak ho budete užívať počas pôstu.
preklad: Takumi Azadi –>https://tinyurl.com/yxxk3y9a
1, 7, 25 USA Today, September 1, 2024
2 Pharmaceuticals (Basel). 2023 Jul; 16(7): 1020, Antioxidant Activity
3, 4 Heliyon Volume 9, Issue 11, November 2023, e21741, Abstract
6 Heliyon Volume 9, Issue 11, November 2023, e21741, Neuroprotective Efficacy of Quercetin
9 Front Immunol. 2023; 14: 1077531, Anti-Metastatic Effect of Quercetin on Cancer
12, 13 Maclean’s, February 25, 2020
16 Pharmaceuticals (Basel). 2022 Sep; 15(9): 1049, Antiviral Properties of Quercetin
17 Phytother Res. 2022 Jan; 36(1): 266–278, Antiviral Activity of Quercetin
18 Dr. Jin W. Sung, “QUERCETIN and Seasonal Allergies” (01:27)
19 Br J Nutr. 2021 Jun 15 : 1–8, “COVID-19: antiviral activity and mechanism of action of zinc”
22 Scientific Reports volume 14, Article number: 2791 (2024), Abstract
24 ChrisMasterjohnPhd.com, Best Dose of Zinc for COVID-19 Prevention
26 Pharmaceuticals (Basel). 2023 Jul; 16(7): 1020, Chemical Structure and Main Sources
29 Flavonoids - From Biosynthesis to Human Health, DOI: 10.5772/intechopen.69896, Tissue Selection
31 Front Immunol. 2020; 11: 1451, Safe Profile and Optimal Dosing