Prírodná liečba stresovej reakcie
Čoraz viac sa dozvedáme, prečo sú niektoré zlúčeniny účinné proti SARS-CoV-2 a jeho spike proteínu.
WALTER M CHESNUT, 5. 5. 2023
Vzhľadom na smer, ktorým sa uberá môj výskum, považujem za dôležité nájsť terapeutiká, ktoré dokážu zmierniť stresovú reakciu. Teraz sa zdá byť úplne jasné, že spike proteín vyvoláva v bunkách silnú stresovú reakciu, ktorá vedie k množstvu patologických stavov. Podrobnosti nájdete v mojom najnovšom príspevku.
Našťastie je k dispozícii mnoho prírodných prostriedkov na riešenie stresovej reakcie.
Zdravotnícki pracovníci v prvej línii hlásia od začiatku pandémie COVIDu-19 zvýšenú úroveň stresu a zvýšený výskyt príznakov vyhorenia. S týmito zvýšenými úrovňami stresu a vyhorenia prichádza potreba väčšieho počtu intervencií založených na dôkazoch, ktoré by tieto príznaky riešili skôr, bezpečným a účinným spôsobom. Niektoré bežné rastlinné lieky majú merateľný účinok na vnímaný stres, hladiny neurotransmiterov a cirkulujúci kortizol, čo naznačuje ich schopnosť modifikovať stresovú reakciu.
Zameriam sa na tri byliny. Niektoré z nich už boli preukázateľne účinné pri liečbe SARS-CoV-2
ASHWAGANDHA
Withania somnifera (Ashwagandha) má dlhú históriu používania pri strese a poruchách spánku. Je to ajurvédska bylina, ktorá sa bežne používa v prípravkoch určených na tlmenie stresového hormónu kortizolu. Ashwagandha znižuje cirkulujúce glukokortikoidy kortizol a kortikosterón prostredníctvom zmeny osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky (HPA), čím zmierňuje príznaky stresu. Okrem toho sa predpokladá, že ašvaganda má GABAergické a serotonínergické účinky tým, že mení uvoľňovanie glutamátových a GABA neurotransmiterov, čo z nej robí potenciálnu terapeutickú možnosť pri poruchách spánku, úzkosti a depresii. Glutamát, excitačný neurotransmiter, je zvýšený počas akútnej stresovej reakcie, zatiaľ čo GABA je inhibičný neurotransmiter s upokojujúcimi účinkami na centrálny nervový systém.
Spike proteín sa skutočne podieľa na narušení osi HPA.
Nedávna štúdia na myších samcoch preukázala, že podjednotka S1 spike proteínu SARS-CoV-2 prechádza hematoencefalickou bariérou a je prijímaná oblasťami mozgu, medzi ktoré patrí kôra, hypotalamus a hipokampus, teda oblasťami, ktoré majú mimoriadny význam pre kontrolu osi HPA.
Vzťah medzi COVID-19 a osou hypotalamus-hypofýza-nadobličky: široké spektrum od nedostatku po nadbytok glukokortikoidov – medzinárodná skupina expertov CAPISCO
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9266848/
RHODIOLA
Bolo navrhnutých niekoľko mechanizmov stresovo-odolnej aktivity rodioly. Jeden z mechanizmov sa zaoberá aktiváciou proteínu tepelného šoku 70, ktorý je stresovým senzorom, a znížením oxidu dusnatého (NO) prostredníctvom zníženej NO syntázy II. Zníženie oxidu dusnatého môže znížiť fyzickú únavu a zlepšiť vytrvalosť pohybového aparátu. Okrem toho sa predpokladá, že celé rastlinné extrakty rodioly interagujú s osou HPA a obmedzujú uvoľňovanie glukokortikoidov, čo vysvetľuje jej použitie ako adaptogénu na zmiernenie stresovej reakcie. Tieto mechanizmy pomáhajú vysvetliť účinok rhodioly na stresovú reakciu a dodávajú jej ďalšiu dôveryhodnosť pri používaní ako bylinky na samoliečbu.
Opäť vidíme súvislosť s osou HPA.
LEVANDUĽA
Mechanizmus účinku levandule je ťažšie určiť ako u niektorých predtým spomenutých bylín, pretože existuje obmedzené množstvo štúdií o jej fyziologickom účinku. Štúdia z roku 2016, ktorá skúmala mechanizmy aromaterapie levanduľou, nezistila žiadny účinok na os HPA, ale merateľné zmeny v chromograníne A (CgA), ukazovateli hladiny katecholamínov, čo dokazuje potenciálny účinok na akútnu stresovú reakciu prostredníctvom sympatikoadrenálnej dráhy (SAM).
Domnievam sa, že levanduľa môže byť veľmi dôležitá, pretože rieši diskutované nárasty katecholamínov, ktoré sa podieľajú na náhlych úmrtiach športovcov.
Špecifiká týkajúce sa jednotlivých terapeutických prostriedkov sú podrobne uvedené v nasledujúcom dokumente, ktorý odporúčam prečítať všetkým.