Tieto prehliadané "šumivé potraviny" obsahujú "superhviezdny kmeň", ktorý zabraňuje rastu škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie.
V posledných mesiacoch som uverejnil niekoľko článkov, v ktorých som sa venoval pozoruhodným zdravotným prínosom oxidu uhličitého (CO2), ktorý vzniká v Krebsovom cykle vo vašich mitochondriách. CO2 je hnacím motorom produkcie energie v mitochondriách a zlepšuje prísun kyslíka do vašich buniek. Chráni tiež pred škodlivými účinkami peroxidácie lipidov.
Je dosť prekvapujúce, že sa na výhody CO2 zabudlo vzhľadom na jeho historické používanie. Napríklad ázijské kultúry majú dlhú históriu používania sýtenej vody pre jej zdravotné výhody.
Rimania odporúčali kúpele v prírodne sýtenej vode pri všetkých druhoch ochorení, ale najmä pri artritíde, neplodnosti a psychiatrických ochoreniach, a táto prax sa rozšírila aj do stredoveku, keď ju predpisovali mnísi. Dodnes mnohí navštevujú prírodné horúce pramene a pravdepodobným prínosom v mnohých z nich je obsah CO2 vo vode.
V 20. storočí ruskí vedci vykonali množstvo výskumov o CO2 a dodnes mnohé ruské kliniky ponúkajú kúpele s CO2 a iné procedúry s CO2. Existuje dokonca oblek, ktorý sa dá naplniť CO2, ktorý sa následne "vstrebe" do vašich tkanív. Veľmi rýchlo začnete pociťovať teplo, čo je znakom rozšírenia ciev, čo je jeden z kardiovaskulárnych účinkov CO2.
Preukázalo sa, že CO2 môže z dlhodobého hľadiska zvrátiť kalcifikáciu tepien, ako aj iné druhy poškodenia spôsobené procesom starnutia. V skutočnosti, aj keď to môže byť pre väčšinu ľudí šok, som presvedčený, že CO2 je jedným z najúčinnejších dostupných zásahov v prospech dlhovekosti. Môže byť tiež kľúčovou zložkou prevencie a liečby rakoviny, ako sa o tom hovorí v jednom z mojich rozhovorov s Georgiom Dinkovom.
Niektoré baktérie produkujú CO2 počas fermentácie
CO2 je tiež súčasťou "kúzla", vďaka ktorému sú fermentované potraviny pre vás také dobré. Počas mliečneho kvasenia určité baktérie produkujúce kyselinu mliečnu rozkladajú cukry na kyseliny, alkohol a CO2 (okrem iného). Práve CO2 vytvára šumivosť fermentovaných potravín, ako je kyslá kapusta alebo uhorky, zatiaľ čo kyseliny vytvárajú prostredie s nízkym pH, v ktorom nie je prítomný kyslík, a tým zabraňujú kazeniu.
Baktérie mliečneho kvasenia, ako napríklad Lactobacillus brevis – jeden zo 16 kmeňov čeľade Lactobacillaceae – produkujú aj antimikrobiálne zlúčeniny, ako sú bakteriocíny, ktoré zabraňujú rastu škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Časopis The Conversation nedávno vyzdvihol Lactobacillus brevis a označil ho za "fermentačnú superhviezdu" zo všetkých týchto dôvodov (1).
Okrem fermentovanej zeleniny sa L. brevis nachádza aj v surovom mlieku, víne, kváskovom chlebe a niektorých syroch (2). Je známy tým, že vo všeobecnosti podporuje zdravie tráviaceho traktu a môže pomôcť pri prevencii a liečbe žalúdočných vredov tým, že inhibuje Helicobacter pylori. Medzi ďalšie zdravotné prínosy L. brevis patrí zlepšenie kognitívnych funkcií a imunitných funkcií (3).
Zdravotné prínosy Lactobacillus Reuteri
Dva ďalšie kmene z čeľade Lactobacillaceae – L. reuteri (4) a L. fermentum (5) – sú tiež producentmi CO2. Podobne ako L. brevis, aj L. reuteri je známy svojou schopnosťou podporovať zdravie čriev. Okrem toho reguluje systémové imunitné reakcie, čím podporuje hojenie rán, duševné zdravie, metabolizmus a udržiavanie myoskeletu (6) a preukázali sa u nej aj účinky "proti starnutiu".
Výskumom (7) uverejneným v roku 2013 sa zistilo, že u starnúcich myší kŕmených komerčne dostupným probiotickým jogurtom s obsahom L. reuteri došlo k zmenám na koži a srsti, ktoré napodobňujú "vrchol zdravia a reprodukčnej zdatnosti, ktorý je charakteristický pre oveľa mladšie zvieratá", vrátane hrubšej dermy a hustejšej, lesklejšej a lesklejšej srsti. Naproti tomu vekovo zodpovedajúce kontrolné skupiny, ktoré jedli len obvyklé žrádlo, mali matnú srsť a trpeli občasnou alopéciou a dermatitídou.
Vedci zdôraznili, že zdravo vyzerajúca srsť (a u ľudí aj vlasy) býva znakom dobrej plodnosti a je všeobecne uznávaným znakom zdravia:
"Tieto skutočnosti nás spoločne vedú k hypotéze, že probiotiká môžu zohrávať úlohu pri ovplyvňovaní 'žiary zdravia' spojenej s mladosťou a reprodukčnou zdatnosťou. Ďalej sme postulovali, že podávanie probiotických organizmov rekapituluje tieto priaznivé integumentárne účinky charakteristické pre mladosť u starších dospelých zvierat."
Medzi ďalšie zdokumentované zdravotné prínosy L. reuteri patria (8):
Antimikrobiálne účinky
Vplyv na imunitný systém a imunoregulačné účinky
Posilnenie črevnej bariéry, čím sa znižuje mikrobiálna translokácia z lúmenu čreva do iných tkanív. V dôsledku toho sa môžu zmierniť rôzne ochorenia, ktoré majú pôvod v systémovom zápale
Lactobacillus inhibuje produkciu endotoxínov
Všetky kmene Lactobacillus tiež inhibujú rast gramnegatívnych baktérií produkujúcich endotoxín prostredníctvom kompetitívnej inhibície (9), čo je pre zdravie kľúčové z viacerých hľadísk.
Endotoxín, známy aj ako lipopolysacharid (LPS), produkujú gramnegatívne baktérie v črevách. Ako sa vysvetlilo vo viacerých predchádzajúcich článkoch, endotoxín je jedným z viacerých faktorov, ktoré ničia funkciu mitochondrií, podporujú glykolýzu a v konečnom dôsledku rakovinový metabolizmus.
Keď sa komplexné sacharidy nestrávia v žalúdku, putujú do čreva, kde živia tieto gramnegatívne baktérie, a keď baktérie rastú, množia sa a umierajú, uvoľňujú LPS, čo môže mať za následok nepriechodnosť čreva, alergické reakcie, poruchy funkcie orgánov a dokonca sepsu.
Endotoxín tiež katalyzuje sériu metabolických reakcií, ktoré premieňajú tryptofán v črevách na serotonín, ktorý vo vysokých hladinách nie je dobrý pre vaše zdravie. Vysoké hladiny serotonínu nechcete, pretože je to antimetabolit, čo znamená, že potláča schopnosť vášho tela vytvárať energiu v mitochondriách v elektrónovom transportnom reťazci, takže ste unavení a vyčerpaní, spomaľuje sa vám metabolizmus a priberáte.
Ak chcete vyriešiť tento začarovaný kruh, musíte si vyliečiť a utesniť črevá. Prospešné baktérie, ako sú Bifidobacteria a Lactobacillus, a prospešné kvasinky, ako je Saccharomyces boulardii, môžu prostredníctvom kompetitívnej inhibície pomôcť obmedziť produkciu endotoxínov.
Probiotiká, ako sú tieto, tiež posilňujú črevnú bariéru (časť "tesnenie" v slovnom spojení "uzdraviť a utesniť črevá") zvýšením produkcie hlienu, stimuláciou uvoľňovania antimikrobiálnych peptidov a zvýšením integrity tesných spojov (10).
Zároveň chcete prísne obmedziť príjem rafinovaného cukru a väčšiny škrobov, pretože tieto typy sacharidov majú tendenciu živiť baktérie, ktoré produkujú endotoxín, najmä ak váš mikrobióm nie je optimálny.
Ako kŕmiť laktobacily v čreve
Čím väčšia je rozmanitosť vášho črevného mikrobiómu, tým väčšia je pravde-podobnosť, že si dokážete udržať celkovo dobrý zdravotný stav, pretože prospešné baktérie budú udržiavať homeostázu a zabezpečovať, aby oportúnne patogény (komenzálne baktérie) nezískali prevahu.
Existujú tri základné spôsoby, ako zvýšiť počet laktobacilov a iných prospešných baktérií v črevách (11):
Konzumujte fermentované potraviny, ako je nepasterizovaný jogurt alebo kefír zo surového mlieka, kyslá smotana a fermentovaná zelenina, napríklad kyslá kapusta.
Užívajte vysokokvalitný probiotický doplnok, ktorý obsahuje jeden alebo viacero kmeňov.
Jedzte potraviny, ktoré podporujú rozmnožovanie laktobacilov, napríklad vlákninu, konjakovú múku, pšeničné otruby, pohánku, jačmeň, jablká, vlašské orechy, artičoku a aróniu.