Príbeh v skratke
Železo je nevyhnutné pre život, pretože prenáša kyslík v tele, pomáha regulovať rast buniek, udržiava funkciu mozgu, metabolizmus a endokrinné funkcie a podieľa sa na produkcii energie a imunitných funkciách
Príliš veľa alebo príliš málo železa môže mať vážne následky. Zatiaľ čo nedostatok železa sa bežne kontroluje, preťaženie železom je oveľa častejší problém, ktorý sa však často prehliada alebo ignoruje.
Nadbytok železa urýchľuje všetky známe závažné ochorenia a spôsobuje patologické stavy spojené s ochoreniami pečene a srdca a ciev. Našťastie je liečba jednoduchá a lacná: Stačí darovať krv
Tento článok bol predtým uverejnený 31. mája 2017 a bol aktualizovaný o nové informácie.
Železo je pre život človeka nevyhnutné, pretože (1):
Tvorí hemoglobín (bielkovinu v červených krvinkách), ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek v tele
Je kľúčovou zložkou myoglobínu, bielkoviny, ktorá uchováva kyslík vo svalovom tkanive
Pomáha regulovať rast a diferenciáciu buniek vrátane zdravého vývoja mozgu u detí
Pomáha udržiavať metabolizmus (2) a endokrinné funkcie (3)
Podieľa sa na produkcii energie a funkcii imunitného systému (4)
Príliš veľa alebo príliš málo železa môže mať vážne zdravotné následky a hoci sa bežne kontroluje anémia z nedostatku železa, mnohí lekári sú stále vážne neinformovaní o nebezpečenstve preťaženia železom, ktoré je oveľa častejším problémom. V skutočnosti je väčšina mužov a žien po menopauze ohrozená preťažením železom v dôsledku neúčinného vylučovania železa, pretože pravidelne nekrvácajú a strata krvi je hlavným spôsobom znižovania nadbytočného železa, keďže telo nemá aktívne vylučovacie mechanizmy. Existuje aj dedičné ochorenie, hemochromatóza, ktoré spôsobuje, že sa v tele hromadí nadmerné a nebezpečne škodlivé množstvo železa. Ak sa nelieči, môže poškodiť vaše orgány a prispieť k vzniku rakoviny, srdcových ochorení, cukrovky, neurodegeneratívnych ochorení a mnohých ďalších zdravotných problémov.
Dobrou správou je, že preťaženie železom sa dá ľahko a lacno liečiť. Sledovaním hladiny feritínu a/alebo GGT v sére, vyhýbaním sa doplnkom so železom a pravidelným darovaním krvi môžete predísť vážnym zdravotným problémom. Doktor Chris Masterjohn sa v podcaste venuje biologickým imperatívom železa, účinkom nízkej a vysokej hladiny železa a tomu, ako oba tieto problémy riešiť. Túto epizódu nájdete na Masterjohnovej webovej stránke. (5)
Zdravotné problémy spojené s vysokým a nízkym obsahom železa
Mať správne množstvo železa je dôležité, pretože bez neho vaše telo nemôže správne fungovať a pri jeho nadbytku spôsobuje železo v tele množstvo deštruktívnych škôd. Nasleduje zoznam ochorení spojených s oboma extrémami (6):
Choroby spojené s nízkou hladinou železa
Choroby spojené s preťažením železom
Anémia. Anémia pri chronických ochoreniach
Únava. Inzulínová rezistencia, diabetes 2. typu a metabolický syndróm
Fibromyalgia. Predčasné starnutie
Zápalové ochorenie čriev. Ateroskleróza
Hypotyreóza. Anorexia
Depresia/úzkosť. Graveova choroba
Porucha pozornosti s hyperaktivitou. Srdcová arytmia
Parkinsonova choroba. Rakovina
Neurodegeneratívne ochorenia. Sideroblastická anémia
Celiakia. Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD). Nadmerné množstvo fruktózy v potrave je hlavným iniciátorom NAFLD, ale ďalším vinníkom, ktorý spúšťa progresiu ochorenia, je vysoký obsah železa
Syndróm nepokojných nôh. Poškodenie pečene a ochorenie pečene. Každoročne dochádza k približne 36 000 úmrtiam na ochorenia pečene a približne 6 000 transplantáciám pečene.
Väčšina z týchto prípadov je ovplyvnená nadbytkom železa, a to aj v prípade, že nie je prítomný genotyp hemochromatózy (7)
Vypadávanie vlasov. Stillova choroba
Svalová slabosť, pokles motorických schopností. Hemochromatóza
Mentálne zmeny a strata pamäti. Hemofagocytárny syndróm
Aká je ideálna hladina železa?
Testom na sérový feritín sa meria množstvo uloženého železa. Dospelým ľuďom dôrazne odporúčam každoročne si dať urobiť test na sérový feritín ako skríning, ktorý potvrdí, že nemáte ani príliš vysokú, ani príliš nízku hladinu železa. Pokiaľ ide o preťaženie železom, som presvedčený, že môže byť pre vaše zdravie rovnako nebezpečné ako nedostatok vitamínu D. V súčasnosti existuje päť rôznych testov na hladinu železa vrátane sérového feritínu, ktoré vám môže lekár nariadiť. Sú to (8):
Sérové železo (SI) - testuje železo obsiahnuté v plazme viazané transferínom. Rozsahy sa môžu líšiť, ale väčšina mužov má približne 65 až 176 µg/dl, zatiaľ čo u žien sa pohybujú medzi 50 a 170 µg/dl.
Celková väzbová kapacita železa (TIBC) a percentuálne nasýtenie transferínu (TS%) - testuje sa potenciálna schopnosť molekúl transferínu viazať železo v sére. Čísla pre mužov aj ženy sa pohybujú v rozmedzí od 240 do 450 μg/dl, hoci sa tiež môžu v jednotlivých laboratóriách líšiť.
Feritín v sére (SF) - Normálne rozmedzie je 15 až 200 ng/ml u žien a 20 až 300 ng/ml u mužov. Podobne ako pri mnohých iných laboratórnych testoch však "normálne" rozsahy sérového feritínu nie sú ani zďaleka ideálne (9). V niektorých laboratóriách spadá do normálneho rozmedzia pre ženy a mužov hladina 200 až 300 nanogramov na mililiter (ng/ml), čo je pre optimálne zdravie príliš vysoká hodnota.
V skutočnosti je pri týchto hladinách prakticky zaručené, že sa u vás vyvinie choroba. Ideálna hladina pre dospelých mužov a nemenštruujúce ženy je niekde medzi 20 a 40 ng/ml. Nechcete mať hladinu pod 20 ng/ml ani nad 60 ng/ml.
Gama glutamyltransferáza (GGT) - Tento test meria pečeňové enzýmy, o ktorých hovorím v ďalšej časti.
Hemoglobín (HgB) - meria sa ním bielkovina v červených krvinkách. Hoci tento test nie je dobrý na meranie preťaženia alebo nedostatku železa, rozmedzie pre mužov je 13,8 až 17,2 a pre ženy 12,1 až 15,1.
Udržiavanie zdravej hladiny železa je dôležité aj počas tehotenstva. Je to rovnováha, ktorú by ste mali starostlivo riešiť so svojím pôrodníkom, pretože príliš veľa alebo príliš málo železa môže ovplyvniť výsledky tehotenstva (10,11). Preťaženie železom počas tehotenstva sa spája aj s vyšším rizikom vzniku cukrovky 2. typu (12).
GGT test na voľné železo
Jedným z cennejších testov je test gama-glutamyltranspeptidázy (GGT). Ako už bolo spomenuté, GGT meria pečeňové enzýmy. Nielenže vám ukáže, či máte poškodenú pečeň, ale môže sa použiť aj ako skríningový marker pre nadbytok voľného železa a je skvelým ukazovateľom rizika náhlej srdcovej smrti.
U žien je zdravá hladina GGT približne 9 jednotiek na liter (U/L), zatiaľ čo horná hranica "normálu" je zvyčajne 40 až 45 U/L. U mužov je ideálna hodnota 16 U/L, pričom normálne laboratórne rozmedzie môže dosahovať 65 až 70 U/L. (13)
Podľa Gerryho Koeniga, bývalého predsedu Inštitútu pre poruchy železa a Nadácie pre hemochromatózu (14), majú ženy s GGT nad 30 U/L vyššie riziko rakoviny a autoimunitných ochorení. Vo vyššie uvedenom videu Koenig hovorí o tomto a ďalších zdravotných rizikách spojených s preťažením železom.
Čo spôsobuje nadmerné hromadenie železa?
Existujú štyri typy nadmerného hromadenia železa, tzv. dedičná hemochromatóza: Typ 1 a 4 sa začína v neskorej dospelosti (vo veku 40 rokov a viac); typ 2 sa začína v detstve; typ 3 je prechodný stav, ktorý sa začína po detstve, ale pred 30. rokom života (15). Okrem toho existuje novorodenecká hemochromatóza, ktorá sa vyvíja u dieťaťa v maternici, a sekundárna hemochromatóza, ktorá nie je dedičná a ktorá sa môže vyvinúť v dôsledku chronického ochorenia pečene alebo viacnásobných transfúzií krvi (16). Dve najčastejšie príčiny týchto stavov sú:
Vlastníctvo jedného alebo oboch génov pre hemochromatózu (označujúcich miernu alebo ťažkú formu). Približne 1 z 25017 až 30018 alebo približne 11 miliónov ľudí v USA má jeden gén pre hemochromatózu (19). Viac ako 90 miliónov Američanov však má nejakú poruchu železa (20).
Približne 1 milión ľudí má dvojgénový variant, ktorý sa považuje za genotyp najviac predpovedajúci komplikácie ochorenia pečene. Ten sa však stáva vážnym problémom len vtedy, ak dôjde k výraznému preťaženiu železom skôr, ako sa stanoví diagnóza a môže sa nasadiť správna liečba.
Nedostatočné vylučovanie železa. Spolu s mužmi staršími ako 40 rokov sú ženy po menopauze vystavené zvýšenému riziku vzhľadom na to, že nemajú mesačnú stratu krvi, ktorá je jedným z najlepších a najúčinnejších spôsobov, ako zbaviť telo prebytočného železa.
Ďalšou častou príčinou nadbytočného železa je pravidelná konzumácia alkoholu, ktorá zvýši vstrebávanie akéhokoľvek železa vo vašej strave. Ak napríklad pijete víno k steaku, pravdepodobne absorbujete viac železa, ako potrebujete. Medzi ďalšie možné príčiny vysokej hladiny železa patrí napr:
Varenie v železných hrncoch alebo panviciach. Varenie kyslých potravín v týchto typoch hrncov alebo panvíc spôsobí ešte vyššiu úroveň absorpcie železa
Konzumácia spracovaných potravín obohatených železom
Pitie studničnej vody s vysokým obsahom železa. Kľúčom k úspechu je, aby ste sa uistili, že máte nejaký typ zrážača železa a/alebo filter na vodu s reverznou osmózou.
Užívanie multivitamínov a minerálnych doplnkov, pretože oba tieto prípravky často obsahujú železo
Prečo je nadbytok železa taký nebezpečný
Vaše telo vytvára energiu odovzdávaním elektrónov zo sacharidov a tukov kyslíku prostredníctvom elektrónového transportného reťazca v mitochondriách na výrobu adenozíntrifosfátu (ATP). V 95% prípadov sa kyslík premieňa na vodu. V 0,5 až 5% prípadov však vznikajú reaktívne formy kyslíka (ROS). Železo môže reagovať s peroxidom vodíka vo vnútornej mitochondriálnej membráne. Je to normálna súčasť aeróbneho dýchania buniek. Keď však máte železa priveľa, katalyzuje tvorbu nadmerného množstva hydroxylových voľných radikálov z peroxidu, ktoré decimujú vašu mitochondriálnu DNA, mitochondriálne proteíny transportujúce elektróny a bunkové membrány. Takto preťaženie železom urýchľuje všetky hlavné choroby, ktoré poznáme, a spôsobuje patologické stavy spojené s ochoreniami pečene a srdca a ciev. Žiaľ, len málo lekárov rozumie molekulárnej biológii tejto reakcie, a preto sa preťaženie železom tak často prehliada.
Ak konzumujete nezdravé množstvo čistých sacharidov (celkové množstvo sacharidov mínus vláknina), situácia sa ešte zhoršuje, pretože spaľovanie sacharidov ako hlavného paliva môže pridať ďalších 30 až 40% ROS k hydroxylovým voľným radikálom, ktoré vznikajú v dôsledku prítomnosti vysokého množstva železa. Bohužiaľ, väčšina ľudí, ktorí čítajú tento článok, spaľuje sacharidy ako svoje primárne palivo. Ak bojujete s akýmkoľvek chronickým zdravotným problémom, máte vysokú hladinu železa a stravujete sa štandardnou americkou stravou s vysokým obsahom čistých sacharidov, normalizácia hladiny železa (vysvetlená nižšie) a zavedenie ketogénnej stravy, ako je opísané v mojej knihe Tuk ako palivo, môže výrazne prispieť k zlepšeniu vášho zdravia.
Užívanie ďalších antioxidantov na potlačenie ROS, ktoré vznikajú v dôsledku vysokého obsahu železa samotného alebo v kombinácii so stravou s vysokým obsahom cukrov, nie je vhodné, pretože ROS pôsobia aj ako dôležité signálne molekuly. Nie všetky sú zlé. Škodia len vtedy, keď sa produkujú v nadmernom množstve. Najlepšou voľbou je znížiť produkciu ROS namiesto ich následného potláčania. Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je strava s vysokým obsahom zdravých tukov, dostatočným množstvom bielkovín a nízkym obsahom čistých sacharidov. Konzumácia zdravých tukov môže mať väčší význam, ako si myslíte, najmä ak máte vysoký obsah železa.
Ako riešiť preťaženie železom
Ak máte vysokú hladinu železa, najjednoduchším a najúčinnejším riešením je darovať krv. Ak ste dospelý muž, budete chcieť darovať krv trikrát až štyrikrát ročne, keď sa vaša hladina železa dostane do normálu. Ak je vaša hladina feritínu vyššia ako 200 ng/ml, odporúča sa agresívnejší plán flebotómie. Je tiež rozumné nechať si urobiť percentuálnu saturáciu transferínu. V ideálnom prípade by sa táto hodnota mala pohybovať medzi 30 a 40%. Ak je vyššia a máte zvýšenú hladinu feritínu, potom vám to musím bohužiaľ povedať, ale máte preťaženie železom, ktoré poškodzuje vaše mitochondrie. Ak chcete znížiť riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina, je potrebné to riešiť.
Ako poznamenal Masterjohn vo vyššie uvedenom videu, snaha kontrolovať vysokú hladinu železa prostredníctvom stravy tým, že sa budete vyhýbať potravinám bohatým na železo, môže mať viacero škodlivých účinkov, pretože sa zároveň vzdáte mnohých cenných živín. V ideálnom prípade budete chcieť darovať krv dvakrát alebo trikrát ročne, kým sa vaše laboratórne hodnoty neznormalizujú. Ak nemôžete darovať krv, môžete si nechať od lekára vypísať recept na terapeutickú flebotómiu, aby ste to mohli urobiť. Pri darovaní krvi vám zvyčajne odoberú krv (približne 0,5 litra), čo môže byť pre mnohých náročné, pretože je to asi 10% ich krvných zásob. Väčšina ľudí znáša tento proces oveľa lepšie, keď častejšie darujú menšie množstvo krvi. Múdrejšou stratégiou by bol odber 60 ml každý týždeň alebo 240 ml mesačne.
V nedávnej štúdii (21) v časopise Frontiers in Molecular Neuroscience sa uvádza, že diéta s obmedzeným príjmom železa "ovplyvňuje hladinu feritínu v mozgu, metabolizmus dopamínu a bunkové prionové proteíny regionálne špecifickým spôsobom" - tieto účinky zdôrazňujú význam primeraného množstva železa pre celkové zdravie mozgu a pre prevenciu neurologických ochorení.
Napriek tomu, ak máte vysoký obsah železa, možno sa budete chcieť vyhnúť kombinácii potravín s vysokým obsahom vitamínu C s potravinami s vysokým obsahom železa, pretože vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa. Na druhej strane, vápnik sa viaže na železo, čím obmedzuje jeho vstrebávanie, takže konzumácia potravín bohatých na železo s potravinami bohatými na vápnik môže byť užitočná. Vyhnite sa však používaniu fytátov alebo kyseliny fytovej (známej aj ako IP6) na zabránenie vstrebávania železa a chelátovanie železa z tela, pretože to môže ľahko viesť k nedostatku iných minerálov, napríklad k nedostatku zinku. Oveľa bezpečnejšou alternatívou je užívanie kurkumínu. Pôsobí ako silný chelátor železa a môže byť užitočným doplnkom, ak máte zvýšené množstvo železa.
preklad: Sutumo Takami —> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
PDF - https://media.mercola.com/ImageServer/Public/2022/June/PDF/managing-iron-levels-pdf.pdf
video - https://www.bitchute.com/video/2WSQDKtrYm6d/
prepis - https://mercola.fileburst.com/PDF/ExpertInterviewTranscripts/Interview-Koenig-IronDisorders.pdf
Zdroje a odkazy:
3 UCLA Newsroom. Researchers Discover Hormone That Controls … Iron … June 1, 2014
6 Self Hacked, 25 Conditions Associated With Higher and Lower Ferritin
8, 9, 13 Irondisorders.org. Iron Levels Tests
11 Academia. Hemoglobin Concentration in Pregnancy and Perinatal Mortality. November 23, 2004
12 Diabetes UK. Iron Overload During Pregnancy. November 11, 2016
15 MedlinePlus