Päťročná štúdia potvrdzuje to, čo mnohí tušili: Ich konzumácia znižuje riziko infarktu.
Poznámka: Tento článok je reprint. Pôvodne bol uverejnený 7. októbra 2019
Kyselina dokozahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) sú omega-3 tuky s dlhým reťazcom, ktoré sa nachádzajú v tučných rybách žijúcich v studených vodách, ako sú voľne lovené aljašské lososy, sardinky, ančovičky a niektoré ďalšie morské živočíchy vrátane krilu.
Spolu s testovaním vitamínu D sa odporúča aspoň raz ročne si zmerať hladinu omega-3, pretože nízky obsah tejto životne dôležitej živiny môže znamenať problémy pre vaše zdravie vo viacerých smeroch.
Jedným z dôvodov, prečo sú DHA a EPA také dôležité, je, že sú vlastne kľúčovými štrukturálnymi prvkami buniek; nie sú len obyčajným palivom. Ak nemáte dostatok DHA a EPA, schopnosť vášho tela opravovať a udržiavať zdravé bunkové štruktúry je vážne narušená.
Omega-3 na morskej báze chráni zdravie srdca
Morské omega-3 sú obzvlášť dôležité pre zdravie vášho srdca. Podľa analýzy (1,2) 19 štúdií z roku 2016 sa zistilo, že vyššia hladina DHA v krvi znižuje riziko smrteľného infarktu o 10%. Tento účinok platil aj po zohľadnení mätúcich faktorov, ako je vek, pohlavie, etnický pôvod, cukrovka a užívanie aspirínu alebo liekov na zníženie cholesterolu.
Štúdie tiež ukázali, že ak sa tuky omega-3 užívajú po infarkte, môžu významne zlepšiť vaše šance na prežitie (3). Veľká talianska štúdia (4) ukázala, že u ľudí, ktorí prežili infarkt a užívali 1 gram tukov omega-3 denne počas 3,5 roka, sa "klinicky významne a štatisticky významne" znížilo riziko úmrtia, nefatálneho infarktu a mŕtvice. Tuky omega-3 živočíšneho pôvodu, najmä DHA, chránia a podporujú vaše kardiovaskulárne zdravie tým, že (5):
znižujú krvný tlak a zlepšujú funkciu endotelu
pôsobia proti srdcovej arytmii alebo jej zabraňujú
znižujú koncentráciu triglyceridov
pomáhajú predchádzať trombóze (vzniku krvnej zrazeniny v cieve) tým, že znižujú agregáciu krvných doštičiek
pôsobia proti zápalu
Najnovšie výsledky päťročnej štúdie Severoamerickej menopauzálnej spoločnosti (The North American Menopause Society – NAMS), štúdie VITAL (ktorá sa zaoberá omega-3 aj vitamínom D), ukazujú, že suplementácia rybím olejom znižuje riziko srdcového infarktu (6,7). Výsledky (8) boli prezentované na stretnutí NAMS 25. až 28. septembra 2019 v Chicagu. Contemporary Clinic o výsledkoch informovala s tým, že (9):
"Najväčší prínos liečby zaznamenali ľudia s príjmom rýb v strave pod kohortovým mediánom 1,5 porcie týždenne. Zatiaľ čo účastníci, ktorých príjem bol nad touto úrovňou, nezaznamenali taký veľký prínos."
Potreby živín by mohli byť splnené miestnymi úlovkami rýb
Zaujímavá štúdia (10,11,12) uverejnená 25. septembra 2019 naznačuje, že ryby sú vynikajúcim zdrojom rôznych živín vrátane železa a zinku a že mnohé nedostatky mikroživín by sa mohli vyriešiť tým, že by sa v danej oblasti ponechalo viac miestnych úlovkov rýb namiesto ich vývozu.
Ako sa uvádza v tlačovej správe (13), údaje "ukázali, že dôležité živiny sú ľahko dostupné v už vylovených rybách, ale nedostávajú sa k mnohým miestnym obyvateľom, ktorí ich často najviac potrebujú".
Vo väčšine oblastí sveta väčšinu rýb lovia medzinárodné spoločnosti a následne ich predávajú iným, zvyčajne bohatším národom, zatiaľ čo miestni obyvatelia sa často vzdávajú svojej pôvodnej stravy v prospech spracovaných potravín. Ako uvádza portál SciDev.net, 90% rýb ulovených v Mauretánii ulovia zahraničné rybárske flotily a nikdy sa nedostanú na miestny trh.
V iných oblastiach, napríklad v Namíbii, sa ryby vyvážajú aj napriek tomu, že väčšina rybárskych flotíl patrí miestnym vlastníkom. Edward Allison, profesor na School of Marine and Environmental Affairs Washingtonskej univerzity, pre SciDev.net povedal (14): "Tieto transformované diéty znamenajú presun rýb do stravy lepšie situovaných ľudí, čo znamená, že nie každý, kto by mohol mať z konzumácie rýb prospech, sa k nim dostane."
Spravodlivejší obchod s rybami by obmedzil nedostatok živín
Bežnými nedostatkami živín, ktoré trápia západnú Afriku, sú napríklad nedostatok zinku, železa a vitamínu A. Výskumníci však zistili, že tieto tri živiny sú v rybách ulovených pri západoafrickom pobreží ľahko dostupné, a to v dostatočnom množstve, aby pokryli výživové potreby ľudí žijúcich v okruhu 100 km od pobrežia. Ako vysvetľujú autori (15):
"Nedostatok mikroživín je podľa odhadov príčinou jedného milióna predčasných úmrtí ročne a v prípade niektorých krajín môže znížiť hrubý domáci produkt až o 11%, čo zdôrazňuje potrebu potravinovej politiky, ktorá sa zameriava na zlepšenie výživy, a nie len na zvýšenie objemu vyprodukovaných potravín.
Ľudia získavajú živiny z pestrej stravy, hoci ryby – ktoré sú bohatým zdrojom biologicky dostupných mikroživín, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské zdravie – sa často prehliadajú.
Nedostatočné pochopenie zloženia živín vo väčšine rýb a rozdielov vo výťažnosti živín v jednotlivých druhoch rybolovu bráni zmenám v politike, ktoré sú potrebné na účinné využitie potenciálu rybolovu pre potravinovú a výživovú bezpečnosť.
V tejto práci na základe koncentrácie 7 živín vo viac ako 350 druhoch morských rýb odhadujeme, ako environmentálne a ekologické vlastnosti predpovedajú obsah živín v morských druhoch rýb... a porovnávame výťažnosť živín s výskytom nedostatku mikroživín v ľudskej populácii...
V prípade viacerých krajín, v ktorých je príjem živín nedostatočný, živiny dostupné v úlovkoch morských rýb prevyšujú výživové požiadavky pre populácie, ktoré žijú do 100 km od pobrežia, a časť súčasných vykládok by mohla mať vplyv najmä na deti do 5 rokov. Naše analýzy naznačujú, že potravinové stratégie založené na rybách majú potenciál výrazne prispieť k celosvetovej potravinovej a výživovej bezpečnosti."
Ako uvádza SciDev.net (16), ak by Namíbia zachovala len 9% svojich miestnych úlovkov rýb, vyriešila by nedostatok železa v strave v krajine. Na Kiribati by iba 1% úlovkov rýb pomohlo vyriešiť nedostatok vápnika, ktorý postihuje 82% obyvateľov tohto ostrovného štátu.
V závere štúdie sa navrhuje niekoľko politických odporúčaní zameraných na zlepšenie dostupnosti rýb na celom svete. Medzi nimi je podpora miestneho rybolovu v malom meradle a zavedenie celosvetových usmernení pre obchod s rybami s cieľom zabezpečiť spravodlivejšiu distribúciu. Ako uvádza SciDev.net (17):
Xavier Basurto, docent na Nicholas School of the Environment na Duke University v Spojených štátoch, sa domnieva, že by sa malo obmedziť aj spracovanie vysoko výživných rýb na výrobky s nízkym obsahom živín určené pre rozvinuté krajiny vrátane krmiva pre domáce zvieratá. "Napríklad by sa dalo regulovať, aby sa určité druhy úlovkov nepoužívali na rybiu múčku na vývoz, pretože majú výživovú hodnotu pre obyvateľstvo s nízkymi príjmami," navrhol.
Kľúčová je hladina v krvi, nie dávkovanie
https://www.bitchute.com/video/Rct0Bb6jbFxW/
Ak sa vrátime k omega-3, údaje naznačujú, že nedostatok týchto dôležitých živín môže byť rozšírenejší, ako sa predpokladalo (18). Jedným z dôvodov je, že testovanie omega-3 je pomerne nové. Test na meranie omega-3 v červených krvinkách vyvinul doktor William Harris v roku 2004. Predtým takýto test nebol k dispozícii.
Index omega-3 sa vyjadruje ako percento všetkých mastných kyselín v membráne červených krviniek (19). Údaje zo štúdií, ktoré Harris vykonal, ukázali, že ideálne, zdravé rozpätie omega-3 je medzi 8% a 12% (20).
Dôležité je, že jediný spôsob, ako zistiť stav omega-3, je testovanie, ktoré je teraz jednoduché. Nezisková organizácia GrassrootsHealth, ktorá sa zaoberá výskumom v oblasti verejného zdravia, má k dispozícii niekoľko nákladovo efektívnych možností v rámci rôznych výskumných projektov zameraných na výživu sponzorovanú spotrebiteľmi (21), ktorých cieľom je stanoviť odporúčania pre obyvateľstvo na základe vedecky podložených údajov.
Napríklad prebiehajúci výskum GrassrootsHealth pevne stanovil, že hladina vitamínu D 50 nmol/l nie je ani zďaleka dostatočná; ideálne rozmedzie na prevenciu chorôb je v skutočnosti 150 až 200 nmol/l. Ich výskum tiež ukazuje, že neuveriteľných 80% recidív rakoviny by sa dalo predísť jednoduchým zvýšením hladiny vitamínu D na 150 nmol/l.
GrassrootsHealth uskutočňuje rovnaký výskum podporovaný spotrebiteľmi v oblasti omega-3 a horčíka. V prípade omega-3 máte štyri možnosti testovania:
Súprava na testovanie indexu omega-3
Súprava na testovanie vitamínu D a omega-3
Súprava na testovanie vitamínu D, horčíka a omega-3
Súprava na testovanie vitamínu D, horčíka a omega 3 PLUS Elements – táto súprava obsahuje merania základných minerálov (horčíka, selénu, zinku a medi), ako aj škodlivých ťažkých kovov (kadmia, olova a ortuti).
Každá súprava obsahuje návod na odber vzorky krvi. Vzorku potom pošlete poštou a vyplníte rýchly online zdravotný dotazník prostredníctvom služby GrassrootsHealth.
Účasť na tomto výskumnom projekte umožní výskumníkom spoločnosti poskytnúť presné údaje o stave omega-3 v populácii, o úrovni, pri ktorej sa skutočne dosahuje prevencia ochorení, a návod na dávkovanie na dosiahnutie optimálnej hladiny.
To všetko sú dôležité informácie, ktoré môžu výrazne prispieť k zlepšeniu verejného zdravia. Výsledky testov vám budú zaslané e-mailom približne do 10 až 20 dní od prijatia vašich vzoriek. Na základe výsledku vášho indexu budete môcť použiť kalkulačku indexu omega-3 spoločnosti GrassrootsHealth (22) na určenie dávky, ktorú môžete potrebovať na zvýšenie vašej súčasnej hladiny na zvolenú cieľovú úroveň.
Vaše zdravotné údaje sa používajú anonymne. Upozorňujeme, že 100% výnosov zo súprav ide na financovanie výskumného projektu. Ako distribútor týchto testovacích súprav si neúčtujem nič navyše.
Nepredpokladajte, že váš príjem je dostatočný
Dôrazne vás vyzývam, aby ste sa vyhli pokušeniu predpokladať, že váš index omega-3 je dostatočný len preto, že jete ryby alebo užívate doplnok. Mnohé ryby neobsahujú vysoké množstvo omega-3 (aby ste získali tento benefit, musíte jesť tučné ryby žijúce v studených vodách) a mnohé doplnky rybieho oleja sú syntetické s pochybnou účinnosťou.
Ako uvádza portál GrassrootsHealth (23), z prvých 135 účastníkov projektu domáceho testovania D*action + Omega-3 malo prekvapivo 85% index omega-3 nižší ako 8%, čo je spodná hranica dostatočnosti, čím sa vystavujú zvýšenému riziku srdcových ochorení (24) a iných chronických ochorení, ako aj úmrtia z akejkoľvek príčiny.
Zdroj: GrassrootsHealth
Ako uvádza GrassrootsHealth (25):
"V štúdiách využívajúcich meranie nazývané test Omega-3 indexu sa ukázalo, že osoby s nízkym indexom majú 10-násobne vyššie riziko úmrtia v porovnaní s osobami s vysokým indexom... Omega-3 index medzi 8% a 12% bol spojený s nižším rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v porovnaní s indexom nižším ako 4%."
preklad: Takumi Azadi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
10, 15 Nature September 25, 2019
12, 14, 16, 17 SCIDEV.net September 26, 2019
18, 23 GrassrootsHealth, How to Maintain Healthy Omega-3 Levels
24 GrassrootsHealth, What Are Optimal Levels of Omega-3? Why?