Nebezpečenstvo nedostatku medi a zároveň vysokého obsahu železa
Dr. Joseph Mercola, 27. novembra 2022
V i D E O –> https://www.bitchute.com/video/eUGonBMTdKI5/
Rozhovor (ang.) –> https://mercola.fileburst.com/PDF/ExpertInterviewTranscripts/DrMercola-MorleyRobbins-DebunkingMythsinIronDeficiency.pdf
Tu robím rozhovor s opakovaným hosťom Morley Robbinsom, MBA, CHC, (1) zakladateľom Magnesium Advocacy Group a autorom knihy "Vyliečte vašu únavu: Ako ju napraviť na vlastnú päsť".
Hoci sme sa téme železa a medi venovali už skôr, percento lekárov a lekárok prírodnej medicíny, ktorí rozumejú jeho práci, je pravdepodobne asi 1% alebo menej, takže sa oplatí k nej vrátiť. Okrem toho je takmer nemožné naučiť sa tieto informácie v jednom rozhovore bez opätovného zopakovania týchto životne dôležitých princípov.
Železo sa často považuje za univerzálny všeliek, ktorého väčšina potrebuje viac, ale nič nemôže byť ďalej od pravdy. Skutočnosť je taká, že takmer všetci, s výnimkou menštruujúcich žien alebo žien s veľkými krvnými stratami, majú železa príliš veľa.
Naopak, meď sa často považuje za toxickú, ale väčšina ľudí má jej nedostatok a v skutočnosti jej potrebuje viac, aby ich metabolizmus železa fungoval správne. Bez medi sa železo správne nerecykluje, čo sa pri testovaní javí ako nízka hladina železa.
Skutočným problémom však nie je nízky obsah železa, ale nízky obsah medi. Pridávanie železa situáciu len zhorší, pretože nadbytok železa mimoriadne poškodzuje váš kardiovaskulárny systém. Železo hrdzavie, a to sa v podstate deje aj vo vašich cievach.
Účinky nedostatku medi
Robbins uvádza výskum na zvieratách (2) z roku 2009, ktorý skúmal, čo sa deje s génmi (ktoré sú zodpovedné za kódovanie proteínov), keď sa potkanom odoprie meď. Ukázalo sa, že šesť génov (a následných proteínov) sa znižuje alebo vypína, zatiaľ čo jeden konkrétny gén, transferín, sa zvyšuje, a to nasledovne:
Beta-enoláza (ENO3)
Karbonická anhydráza, ktorá zvyšuje prístup oxidu uhličitého a napomáha rýchlej vzájomnej premene oxidu uhličitého a vody na kyselinu uhličitú, protóny a bikarbonátové ióny. Karbonická anhydráza je označovaná ako zinkový enzým, ale v skutočnosti je to enzým medi
Aldózoreduktáza-1, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme glukózy a fruktózy
Glutatiónperoxidáza (GPX), jeden z hlavných antioxidačných enzýmov, ktorý je závislý od medi
Svalová kreatínkináza, ktorú vaše svaly potrebujú na svoju činnosť, pretože zohráva dôležitú úlohu pri produkcii energie
Mitochondriálna akonitáza, ktorá sa podieľa na metabolizme železa v mitochondriách
Transferín, ktorý sa viaže na železo a sprostredkúva jeho transport krvnou plazmou, je v stave nedostatku medi okrem iného zvýšený
Ak máte nedostatok medi, žiadny z týchto génov nebude fungovať správne a okrem nich existuje najmenej 300 ďalších génov, ktoré sú tiež závislé od medi. Vaše mitochondrie tiež potrebujú meď na optimálnu funkciu a dysfunkcia mitochondrií je príčinou prakticky všetkých chronických ochorení a zlého zdravotného stavu.
Význam medi pre funkciu mitochondrií
Meď a jej hlavný proteín ceruloplazmín sú pre funkciu mitochondrií veľmi dôležité. Ceruloplazmín je to, čo poháňa meď do mitochondrií, a každá mitochondria potrebuje na svoju prácu približne 50,000 atómov medi.
Vo vnútorných mitochondriálnych membránach je zabudovaných päť cytochrómových komplexov. Ich úlohou je prepravovať elektróny vytvorené z potravy, ktorú zjete a ktorá sa nakoniec premení na acetyl-CoA na výrobu ATP. Ak majú tieto komplexy nedostatok kľúčových minerálov, nebudete schopní vytvárať dostatok bunkovej energie.
Enzýmy mitochondriálneho dýchacieho reťazca sa nazývajú mitochondriálne dýchacie komplexy. Komplexy 1, 3, 4 a 5 sú závislé od medi. Komplexy 1, 3 a 4 vytvárajú tzv. respiróm a pracujú spoločne ako jednotka, ktorá stimuluje aktivitu NADH dehydrogenázy. (NADH dehydrogenáza je enzým, ktorý premieňa NAD z jeho redukovanej formy NADH na jeho oxidovanú formu NAD+, ktorá je dôležitá pre funkciu mitochondrií a zdravú svalovú hmotu.)
Komplexy 1, 3, 4 (pôsobiace ako respiráza) sú napojené na kardiolipín, jedinečný tuk, ktorý sa nachádza len v mitochondriálnej membráne, ktorý podporuje meď a umožňuje dynamiku transportu elektrónov. Retinol (vitamín A) je tiež rozhodujúci pre presun elektrónov z komplexu 3 do komplexu 4.
Záleží na type tuku, ktorý konzumujete
Zloženie mastných kyselín, napríklad kardiolipínu, teraz úplne závisí od toho, čo jete. Ak ste ako väčšina Američanov a 20% až 30% tuku, ktorý jete, tvorí kyselina linolová omega-6, vysoké percento mastných kyselín v kardiolipíne bude pozostávať z kyseliny linolovej. Ak jete veľa nasýtených tukov alebo mononenasýtených tukov, potom sa bude skladať z nich.
Prečo je to dôležité? Pretože nenasýtené tuky, ako je kyselina linolová, sú náchylné na oxidáciu. A keď máte oxidáciu v kardiolipíne, ničíte štruktúru mitochondrií a decimujete schopnosť mitochondrií dobre fungovať. Keď je kardiolipín oxidovaný, nemôžu tak efektívne prenášať elektróny.
Jediné miesto, kde sa kardiolipín vo vašom tele nachádza, je v kryštáloch vnútornej mitochondriálnej membrány vašich mitochondrií. Tu je uložená väčšina vašich cytochrómových komplexov. Ak je kardiolipín poškodený, komplexy nebudú blízko pri sebe, aby vytvorili superkomplexy, a tak nebudú schopné generovať toľko mitochondriálnej energie. Dôležité je tiež vedieť, čo je zápalkou spôsobujúcou oxidáciu, a to je železo.
"Keď sa ľuďom povie, že majú málo železa v krvi, lekár nevie, že v tkanive je železa veľa, a potom im dá viac železa, a čo to železo urobí? Nájde si cestu do bunky a potom si nájde cestu do mitochondrií a potom nastane kolaps v produkcii energie," vysvetľuje Robbins.
Pochopenie testovania železa
Nejasnosť, ktorá preniká problematikou železa, spočíva v tom, ako ho vlastne merať. Sedemdesiat percent železa vo vašom tele je uložených v hemoglobíne v červených krvinkách, 10% sa nachádza v medzibunkových bielkovinách a len desatinu 1% železa tvorí sérové železo, naviazané na transferín.
Kľúčovým detailom je, že vaše červené krvinky sa nenachádzajú v krvi, ale v skutočnosti plávajú vo vodnatej časti krvného séra, ktorá sa meria pri krvnom teste. Takže keď meriate sérový feritín, v skutočnosti nezískate skutočný údaj o vašich zásobách železa. Nízka hladina feritínu sa zvyčajne interpretuje ako nízka hladina železa, ale to je veľký klinický omyl.
Musíte sa pozrieť na všetky zásoby železa – hemoglobín, sérové železo a feritín. Musíte sa pozrieť aj na neželezné markery, ako sú zinok, meď a ceruloplazmín, ako aj vitamín A a vitamín D, pretože ovplyvňujú biologickú dostupnosť medi. Na toto holistické hodnotenie sa zameriava Robbinsov protokol "Koreňová príčina".
V čom je problém, ak máte nízky feritín?
Podľa Robbinsa, keď niekomu povedia, že má málo železa, pretože má nízky feritín, v 99,9% prípadov je skutočným problémom dysfunkcia recyklácie železa spojená s nedostatkom medi. Toto tvrdenie je v rozpore takmer s každým lekárskym "odborníkom" na svete, takže je to závažné tvrdenie, ale jeho pochopenie môže mať významný vplyv na vaše zdravie.
V podstate "nedostatok železa" prakticky neexistuje mimo akútnej straty krvi, ktorá nesúvisí s menštruáciou. Pokiaľ nemáte v anamnéze akútnu stratu krvi, povedzme v dôsledku úrazu, pravdepodobne máte do činenia s poruchou recyklácie železa v dôsledku nedostatku medi.
"Máme mýtus o nedostatku železa. Máme mýtus, že železo sa reguluje samo. Nie je to tak. Je úplne závislé od medi. Keď sa pustíte do skutočne hlbokého výskumu, zistíte, že meď je generál, železo je pešiak. A teraz si skúste predstaviť bitku v Ardenách bez Pattona. Je to úplne iný príbeh.
Tretia vec je myšlienka: "No ja sa cítim oveľa lepšie, keď užívam železo. Dr. Robert E. Hodges v roku 1978 majstrovsky vysvetlil klamstvo suplementácie železa. Ponúka šesťtýždňový hit. Hemoglobín sa naozaj zvýši, ľudia sa budú cítiť o niečo lepšie. Ale bude to trvať len šesť týždňov.
Dokázal to dôkladne zdokumentovať v trojročnej štúdii, ktorú robil s ľuďmi. Dokázal presne ukázať, prečo reagujú. Kľúčom je, že akýkoľvek ťažký kov, a železo je ťažký kov... si vynúti zvýšenie počtu červených krviniek. Je tu dynamika ťažkých kovov, ktorá spôsobuje, že sa zvyšuje počet červených krviniek, [pravdepodobne] aby sa dodalo viac kyslíka na zvládnutie toxicity.
Ale zvýšenie množstva železa a lepší pocit je krátkodobý a klamlivý. Kedy sa zmenila dynamika všetkých krvných markerov v štúdii doktora Hodgea? Keď zaviedol retinol, ktorý robí meď biologicky dostupnou."
Vysoký feritín je často znakom dysfunkcie pečene
Na opačnej strane máme vysoký feritín. Ten sa bežne interpretuje ako normálne (alebo vysoké) zásoby železa, ale ani to nie je presné. Dôležité je, že keď máte vysoký feritín, je to často znakom dysfunkcie pečene. Feritín sa z pečene vylieva do krvného obehu, pretože recyklačné centrum hepatocytu nefunguje.
Recyklačné centrum pečene sa nazýva lyzozóm. Tu sa feritín premieňa, aby sa železo mohlo použiť. Keď tento lyzozóm nefunguje správne, železo sa hromadí v pečeni, čo spôsobuje vylučovanie feritínu do bunky. Kľúčom k správnej recyklácii železa v pečeni je opäť meď. Nahrávanie železa do feritínu, ktoré prebieha vo vnútri bunky, a recyklácia feritínu vo vnútri bunky sú úplne závislé od medi. Robbins vysvetľuje:
"Meď sa dostáva do feritínu v dôsledku funkcie enzýmu ferroxidázy, ktorá je riadená meďou. A potom je meď potrebná na recykláciu tohto proteínu feritínu, na jeho rozklad a uvoľnenie železa. Je to proces závislý od medi.
Ľudia si neuvedomujú úlohu, ktorú zohrávajú chaperóny medi, aby presunuli toto železo tam, kde je v tele potrebné. A hlavným chaperónom pre železo v krvi, sérové železo, je transferín."
Ako už bolo spomenuté, gén, ktorý kóduje transferín, je pri nedostatku medi regulovaný. Takže transferín stúpa protichodne, v dôsledku nedostatku medi sa železo sekvestruje do makrofágov RES, a tak sa železo nerecykluje a nedistribuuje správne. Robbins pokračuje:
"Bola vykonaná iná [štúdia, v ktorej] použili hlodavce a odopreli im [meď]. Sledovali 13 rôznych génov. Jediný gén, ktorý sa pri nedostatku medi zapálil, bol gén ľahkého reťazca feritínu (FTL). Je veľmi odlišný od ťažkého reťazca feritínu (FTH), ktorý je závislý od medi, pretože opäť závisí od enzýmu ferroxidázy.
A kde sa nachádza ľahký reťazec feritínu? Nachádza sa v pečeni a pri nedostatku medi sa železo hromadí v pečeni. Vieme to už od roku 1928... (Hart a kol., 1928)
Myslím si, že to, čo je dôležité, veľké makro pre každého v tomto rozhovore, je vidieť hlbokú interakciu, ktorú majú meď a železo v našom metabolizme, a že neexistuje metabolizmus železa, existuje len metabolizmus medi a železa, a nemôžete robiť závery o stave železa, meraním len stavu feritínu v sére."
Koľko železa potrebujete?
Ako už bolo spomenuté, pokiaľ nestrácate veľa krvi, vaše množstvo železa bude (s najväčšou pravdepodobnosťou) vysoké. Dôvodom je to, že vaše telo nemá iný spôsob eliminácie železa ako stratu krvi.
Vysoký obsah železa môže vďaka svojej korozívnej povahe spôsobiť vo vašom tele obrovské škody. Na udržanie červených krviniek potrebujete v tele len 25 miligramov železa a 24 z týchto 25 mg pochádza z recyklačného systému (za predpokladu, že máte dostatok medi, aby fungoval tak, ako má).
Zo stravy teda potrebujete veľmi málo železa – len 1 mg denne. Problémom je, že optimálne množstvo potrebného železa je približne 5,000 mg. Starší ľudia môžu mať vďaka nadmernému príjmu počas života bližšie k 25,000 alebo 30,000 mg.
"Čo sa deje, je úplné mlčanie o recyklácii železa," hovorí Robbins. "Keďže žijeme v prostredí s nedostatkom medi, systém recyklácie nie je taký účinný. Sérové železo sa za týchto podmienok ukáže ako nízke. Lekár bude reagovať slovami: 'Potrebujete viac železa', hoci v skutočnosti potrebujete viac medi. Recyklačný systém je závislý od jednej železnej únikovej cesty.
Nazýva sa feroportín (železné dvere) a feroportín úplne závisí od enzýmu medi. Nazýva sa hefaistín. Je to proteín medi, ktorý exprimuje presne ten istý enzým ako ceruloplazmín, nazývaný ferroxidáza.
Hefaistín sa stará o to, aby sa železo dostalo z recyklujúcich makrofágov čo najskôr – 2,5-krát rýchlejšie, ako keby meď nebola prítomná – a zabezpečuje, aby sa naložilo na transferín, ktorý toto železo odnesie do kostnej drene [kde sa červené krvinky vytvárajú 2,5 miliónkrát za sekundu].
Tento recyklačný systém, ktorý prebieha celý deň a celú noc, lekári nikdy nezohľadnia pri interpretácii krvného obrazu. Vidia len nízke čísla a nemyslia na recykláciu, ale len na náhradu.
Myslím si, že to by bol pre ľudí naozaj dôležitý poznatok – spochybniť tvrdenie lekára, že je potrebné viac železa: "Je možné, že môj systém recyklácie železa nefunguje správne, na rozdiel od mojej potreby nového železa?"
Optimalizujte svoje zdravie darovaním krvi a zvýšením obsahu medi
Dobrou správou je, že zníženie obsahu železa, ktoré má mnoho zdravotných výhod a môže zlepšiť dĺžku vášho života, je jednoduché. Stačí, ak dvakrát až štyrikrát ročne darujete krv. Ako vysvetľuje Robbins:
"Strata krvi je jediný spôsob, ako znížiť hladinu železa v ľudskom tele. Boli sme naučení myslieť si, že sme chudokrvní, a boli sme naučení myslieť si, že potrebujeme nahradiť železo, hoci v skutočnosti je chýbajúcim kúskom skladačky biologicky dostupná meď – čo je meď v prítomnosti retinolu –, aby sa enzýmy správne zaťažili a mohli správne fungovať."
Ak je pre vás strata 10% krvi na jeden záťah problematická, môžete krv odstraňovať v menších množstvách raz za mesiac podľa harmonogramu, ktorý uvádzam nižšie. Ak máte kongestívne zlyhanie srdca alebo ťažkú CHOCHP, mali by ste sa o tom poradiť so svojím lekárom, ale inak je to pre väčšinu pomerne vhodné odporúčanie.
Muži: 150 ml
Ženy po menopauze: 100 ml
Ženy pred menopauzou: 50 ml
Zníženie obsahu železa je len jednou stránkou rovnice. Druhou stranou je zvýšenie obsahu medi a retinolu. Na zvýšenie množstva medi Robbins odporúča užívať až 3 až 4 mg bisglycinátu meďnatého denne alebo konzumovať potraviny bohaté na meď, ako sú včelí peľ, trávou kŕmená hovädzia pečeň a čerešne acerola. (Čerešňa acerola má veľmi vysoký obsah vitamínu C, ktorý obsahuje enzým tyrozinázu bohatý na meď.)
Retinol sa nachádza v hovädzej pečeni a v orgánoch hovädzieho mäsa, takže ak ho konzumujete, nemusíte potrebovať žiadny doplnok. Ak to nie je možné, olej z treščej pečene je uznávaným zdrojom skutočného retinolu.
Viac informácií
V rozhovore sa venujeme aj nedávnej prípadovej štúdii ženy s pretrvávajúcou nízkou hladinou feritínu napriek tomu, že robila všetko, čo Robbins odporúčal, a tomu, čo bolo potrebné na vyriešenie tohto prípadu. Pre viac informácií si teda nezabudnite vypočuť celý rozhovor.
Hovoríme o negatívnom vplyve stresového hormónu kortizolu na biologicky dostupnú meď (čo môže mať za následok tvrdohlavo nízku hladinu feritínu) a o tom, ako môže byť riešenie emocionálnych uzlov pomocou Techniky emocionálnej slobody (EFT) nápomocné pri liečení prípadov, v ktorých zohráva úlohu stres a emocionálny nepokoj.
Robbins tiež skúma, ako dysfunkčný metabolizmus železa a nedostatok medi ovplyvňujú stavy, ako sú schizofrénia, obezita, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.
Ak sa chcete dozvedieť viac, určite navštívte Robbinsovu webovú stránku RCP123.org, kde nájdete stovky videí a článkov na YouTube.
preklad: Sumo Taka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
preklady nájdete "pod jednou strechou" tu: https://t.me/watchdog
Zdroje a odkazy: