Dokonca nefungujú ani lepšie ako (zbytočná) vakcína proti chrípke. Majú však oveľa viac vedľajších účinkov. Neberte to odo mňa, ale od spoločnosti Moderna!
Adept na vlajkovú loď mRNA injekcie proti chrípke spoločnosti Moderna zlyhal, uviedla včera spoločnosť.
Vo veľkej klinickej štúdii sa ukázalo, že vakcína je MENEJ schopná stimulovať imunitný systém ako staršie očkovacie látky proti chrípke pre dva zo štyroch chrípkových kmeňov, uviedla spoločnosť. V porovnaní so staršími očkovacími látkami mala aj oveľa vyšší výskyt vedľajších účinkov. Nedostatočná účinnosť bola pozoruhodná, pretože vakcíny proti chrípke nemajú v reálnom svete takmer žiadnu účinnosť, ako minulý mesiac v jednom dokumente priznal aj sám doktor Anthony Fauci.
Štúdia sa začala v júni 2022 a zahŕňala 6,100 ľudí v Argentíne a ďalších krajinách južnej pologule. Spoločnosť Moderna uviedla, že v dôsledku neúspechu skúšky vakcínu zmení a dúfa, že ju bude môcť znovu otestovať v ďalšej klinickej skúške. Akcie spoločnosti Moderna však dnes klesli približne o 5%, čo naznačuje, že investori sú voči jej plánu skeptickí.
Non-inferiorita nebola splnená pre mieru sérokonverzie a geometrického priemeru titračných pomerov pre chrípku B/Victoria- a B/Yamagata- kmeňové línie
Ako lekári sa často stretávame s dokumentmi, v ktorých sa uvádza, že niečo je "non-inferiorné" voči niečomu inému. Podľa definície je cieľom štúdie non-inferiority preukázať, že testovaný produkt nie je horší ako komparátor o viac ako malé vopred špecifikované množstvo. Táto hodnota je známa ako rozpätie non-inferiority alebo delta. Lekári musia vedieť, kto a prečo toto rozpätie zvolil. Iba ak výhody skúšobnej liečby jasne prekonajú množstvo "zhoršenia", ktoré je obsiahnuté v pojme non-inferiority a delta, môžeme túto novú "non-inferiornú" (alebo skôr "len o niečo horšiu") liečbu odporučiť našim pacientom.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20413972/
Keďže dopyt po mRNA injekciách proti Covidu sa celosvetovo prepadol takmer na nulu, spoločnosť sa zúfalo snaží nájsť nové choroby, ktoré by jej mRNA injekcie mohli liečiť.
Bude však musieť postupovať oveľa tradičnejším spôsobom vývoja injekcií na tieto iné choroby ako v prípade lieku proti Covidu. Vládne regulačné orgány v podstate pozastavili bežné procesy vývoja a schvaľovania injekcií proti Covidu v rámci operácie Warp Speed.
Injekcie proti Covidu od spoločnosti Moderna a ďalších výrobcov sa porovnávali s placebovými injekciami, nie navzájom. Keďže však už existujú vakcíny proti chrípke, spoločnosť Moderna musela testovať svoju vlastnú injekciu s nimi, a nie s placebovou injekciou – injekciou s fyziologickým roztokom, ktorá neobsahovala žiadnu skutočnú liečbu.
Včerajší neúspech jasne poukazuje na ťažkosti, ktorým budú čeliť mRNA injekcie pri získavaní povolení v normálnejšom regulačnom prostredí – najmä ak sa musia porovnávať s inými liečebnými postupmi, a nie s placebom.