Luteolín: prevencia väzby spike proteínu a blokovanie rozvoja rakoviny
Flavonoid, ktorý nielenže zabraňuje vstupu spike proteínu do buniek, ale tiež blokuje jeho schopnosť vyvolávať rakovinu.
WALTER M CHESNUT, 21. 7. 2023
Luteolín je bežný flavonoid hojne prítomný vo viacerých rastlinných produktoch vrátane brokolice, papriky, tymiánu a zeleru. Štúdie ukázali, že luteolín má priaznivé neuroprotektívne účinky in vitro aj in vivo. Má tiež antioxidačné a imunomodulačné vlastnosti.
Úloha prírodných produktov v prevencii a liečbe sklerózy multiplex
Výživa a životný štýl pri neurologických autoimunitných ochoreniach, 2017
Okrem uvedených vlastností sa zdá, že luteolín má schopnosť zabrániť vstupu spike proteínu SARS-CoV-2 do buniek narušením jeho RBD.
Naše výsledky odhalili výrazné účinky na rozhraní RBD /ACE2 po naviazaní ligandu na distálne miesto. Konkrétne pri väzbe luteolínu analýza RMSF a deformačná analýza odhalili významné úrovne fluktuácií a deformácií v oblastiach RBD vzdialených od väzbového miesta. Okrem toho krížová korelačná analýza odhaľuje narušenie antikorelovaných pohybov medzi väzobným miestom luteolínu a väzobným rozhraním RBD /ACE2. Budúci výskum si vyžiada preskúmanie možných väzbových motívov pre luteolín a jeho vplyv na väzbu proteínu S na receptor ACE2. Okrem zistenia, že luteolín môže slúžiť na inhibíciu vstupu vírusu, objav tohto distálneho väzbového miesta ponúka potenciál pre návrh a inžinierstvo budúcich terapeutík pre COVID-19.
Molekulárna charakterizácia terapeutík COVID-19: luteolín ako alosterický modulátor hrotového proteínu SARS-CoV-2
https://pubs.rsc.org/en/content/pdf/article/2022/me/d1me00119a
A to sa potvrdilo.
Použitím testu kompetitívnej väzby in vitro sme zistili, že luteolín významne blokoval väzbu S-proteínu RBD na ACE2 s hodnotou IC50 0,61 mM, čo sa potvrdilo neutralizovanou infekciou pseudovírusom SARS-CoV-2 in vivo.
Luteolín inhibuje väzbu spike proteínu koronavírusu ťažkého akútneho respiračného syndrómu-2 (SARS-CoV-2) na angiotenzín konvertujúci enzým 2
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.7826
Ako čitatelia môjho Substacku vedia, existuje množstvo dôkazov o tom, že spike proteín interferuje s nádorovými supresormi p53 a BRAC. Luteolín má schopnosť blokovať vznik rakoviny tým, že zabraňuje deleniu malígnych buniek.
Luteolín je flavonoid, ktorý je súčasťou našej každodennej výživy v relatívne malom množstve (menej ako 1 mg/deň). Napriek tomu niektoré epidemiologické štúdie naznačujú nepriamu úmeru medzi príjmom luteolínu a rizikom vzniku niektorých typov rakoviny. Luteolín vykazuje špecifické protizápalové a antikarcinogénne účinky, ktoré sa dajú len čiastočne vysvetliť jeho antioxidačnými schopnosťami a schopnosťou vychytávať voľné radikály. Luteolín môže oddialiť alebo zablokovať vývoj rakovinových buniek in vitro a in vivo prostredníctvom ochrany pred karcinogénnymi podnetmi, inhibíciou proliferácie nádorových buniek, indukciou zastavenia bunkového cyklu a indukciou apoptózy prostredníctvom vnútorných a vonkajších signálnych dráh.
Antikarcinogénne účinky flavonoidu luteolínu
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6245397/
Zdá sa, že luteolín má schopnosť byť veľmi silným terapeutickým prostriedkom proti spike proteínu. Nielen tým, že zabraňuje jeho vstupu, ale aj tým, že inhibuje jeho schopnosť vyvolávať rakovinu.