Najnovšie štúdie potvrdzujú pôsobivé účinky kvercetínu na zdravie vrátane boja proti vírusom, odvrátenia cukrovky a pomoci pri regulácii krvného tlaku. Tu nájdete jeho najlepšie zdroje v potrave.
Kvercetín, silný flavonoid, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, si získava pozornosť pre svoje pôsobivé farmakologické vlastnosti. Tento flavonoid, prirodzene prítomný v potravinách, ako sú kapary, jablká, bobuľovité ovocie a dokonca aj čaj, pôsobí ako silný antioxidant, ktorý pomáha inhibovať reaktívne formy kyslíka (ROS), čím zohráva kľúčovú úlohu pri neutralizácii oxidačného stresu, prevencii poškodenia buniek a udržiavaní celkového zdravia.
Kvercetín má však aj iné ako len antioxidačné schopnosti – štúdie 1 2 zistili, že vykazuje aj pozoruhodné antivírusové, krvný tlak znižujúce a protirakovinové vlastnosti. Tieto zdravotné výhody ilustrujú, prečo sa kvercetín považuje za pozoruhodnú zlúčeninu v modernej medicíne. Vďaka širokospektrálnym účinkom podporeným vedeckým výskumom môže byť kvercetín dôležitým spojencom pri zlepšovaní vášho celkového zdravia.
Kvercetín vykazuje významné antioxidačné vlastnosti
Kvercetín vykazuje pozoruhodné antioxidačné schopnosti, ktoré sú kľúčové pre neutralizáciu oxidačného stresu a prevenciu poškodenia buniek. Má päť funkčných hydroxylových skupín, ktoré pôsobia ako silní donori elektrónov, čo mu umožňuje neutralizovať rôzne reaktívne formy kyslíka (ROS). Tým kvercetín pomáha udržiavať zdravie buniek a znižuje celkový oxidačný stres v tele. V štúdii uverejnenej v časopise Molecules vedci vysvetlili:
"Oxidačný stres môže poškodiť mitochondriálnu DNA, denaturovať vnútrobunkové bielkoviny, spôsobiť peroxidáciu lipidov a podnietiť zápal. Vďaka fenolovej hydroxylovej skupine a dvojitej väzbe vykazuje kvercetín potenciálnu antioxidačnú aktivitu." 3
Tento antioxidačný mechanizmus je taký dôležitý, pretože oxidačný stres zohráva významnú úlohu pri vzniku mnohých chronických ochorení. Keď hladina ROS prekročí schopnosť organizmu neutralizovať ich, spôsobujú poškodenie buniek a tkanív, urýchľujú starnutie a prispievajú k vzniku rôznych ochorení.
Neutralizáciou ROS pôsobí kvercetín ako ochranný prostriedok, ktorý posilňuje obranyschopnosť vášho tela proti chorobám vyvolaným oxidačným stresom vrátane srdcových ochorení, cukrovky a rakoviny. 4
"Jedným zo zdravotných problémov, s ktorým sa spája oxidačný stres, je obezita. Obezita je jedným z hlavných zdravotných problémov na svete a vedie k zvýšenému množstvu tukových buniek. Vyznačuje sa nadprodukciou reaktívneho kyslíkového stresu," uviedli vedci.
Kvercetín vykazuje aj pozoruhodné antivírusové vlastnosti
Antivírusové vlastnosti kvercetínu pridávajú k jeho farmakologickému profilu ďalšiu vrstvu. Štúdie ukázali, že kvercetín účinne pôsobí proti celému radu vírusov vrátane vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV), hepatitídy B a vírusu herpes simplex.
Dosahuje to tým, že zasahuje do mechanizmov replikácie vírusov a inhibuje enzýmy kľúčové pre životný cyklus vírusov, čím bráni schopnosti vírusu množiť sa a šíriť. Okrem toho posilňuje vašu imunitnú odpoveď, čím vírusu sťažuje presadenie sa v tele. Vďaka tomuto dvojitému účinku je kvercetín sľubným prírodným kandidátom na antivírusovú liečbu, ktorý ponúka alternatívny alebo doplnkový prístup k tradičným antivírusovým liekom. 5
Ukázalo sa, že inhibuje uvoľňovanie zápalových cytokínov, čo by mohlo pomôcť zmierniť príznaky súvisiace s infekciou a potlačiť nadmerné zápalové reakcie. Jeho antioxidačné účinky tiež pomáhajú predchádzať poškodeniu tkanív spôsobenému vychytávaním voľných radikálov, čím napomáha procesu zotavenia z vírusových infekcií. 6
Počas vrcholiacej pandémie COVID-19 sa podľa štúdií kvercetín zvažoval aj ako doplnková liečba pri včasnej ambulantnej liečbe miernej infekcie SARS-CoV-2. 7 8 V jednej štúdii vykonanej na 152 ambulantných pacientoch s COVIDom-19, ktorým sa podávalo 1,000 miligramov kvercetínu denne počas jedného mesiaca, výskumníci zaznamenali pozitívne výsledky a uviedli:
"Výsledky odhalili zníženie frekvencie a dĺžky hospitalizácie, potreby neinvazívnej kyslíkovej terapie, progresie na jednotkách intenzívnej starostlivosti a počtu úmrtí. Výsledky tiež potvrdili veľmi vysoký bezpečnostný profil kvercetínu a naznačili možné vlastnosti proti únave a na podporu chuti do jedla." 9
Antivírusové výhody kvercetínu sú obzvlášť cenné v regiónoch s vysokým výskytom týchto vírusov, pretože poskytujú prirodzené, nákladovo efektívne riešenie na rozšírenie tradičnej liečby. Okrem toho by začlenením tohto flavonoidu do preventívnych zdravotných stratégií mohli komunity účinnejšie zvládať prepuknutie vírusov.
Aby sa maximalizovali výhody kvercetínu pri vírusoch, najlepšie je užívať ho so zinkom a vitamínom C. Kvercetín pôsobí ako ionofor zinku, čo znamená, že prenáša zinok cez bunkovú membránu do buniek. Práve to zastavuje replikáciu vírusov, preto je veľmi užitočný počas obdobia nachladnutia a chrípky.
Vitamín C medzitým zvyšuje hladinu kvercetínu v plazme. Ako sa uvádza v prehľadovom článku Frontiers in Immunology: 10
„Existujú dôkazy, že súčasné podávanie vitamínu C a kvercetínu má synergický antivírusový účinok v dôsledku prekrývajúcich sa antivírusových a imunomodulačných vlastností a schopnosti askorbátu recyklovať kvercetín, čím sa zvyšuje jeho účinnosť.“
Tento flavonoid zohráva úlohu aj v kardiovaskulárnom zdraví
Výhody kvercetínu sa vzťahujú aj na kardiovaskulárne zdravie a štúdie zdôraznili jeho schopnosť znižovať krvný tlak a bojovať proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Tento flavonoid znižuje systolický aj diastolický krvný tlak, a to najmä vďaka svojej schopnosti pôsobiť ako vazodilatátor a antioxidačnému pôsobeniu, ktoré znižuje oxidačný stres v kardiovaskulárnom systéme. 11 12
Prehľad uverejnený v časopise Molecules tiež poukázal na niekoľko molekulárnych mechanizmov, ktoré stoja za kardioprotektívnymi účinkami kvercetínu. Podľa výskumníkov:
"Podľa jednej z teórií kvercetín spôsobuje aktiváciu endotelovej syntázy oxidu dusnatého (eNOS), ktorá produkuje oxid dusnatý (NO), vazodilatátor, ktorý uvoľňuje cievy a znižuje krvný tlak. Podľa viacerých štúdií kvercetín zvyšuje aktivitu eNOS a tvorbu NO.
Ďalším mechanizmom, ktorým môže kvercetín pôsobiť antihypertenzívne, je inhibícia angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE). Angiotenzín II, silný vazokonstrikčný faktor, ktorý zvyšuje krvný tlak, je tvorený enzýmom ACE a ukázalo sa, že kvercetín inhibuje aktivitu ACE, čím znižuje krvný tlak." 13
Okrem toho kvercetín inhibuje proteín kinázu C (PKC), bielkovinu, ktorá sa podieľa na kontrakcii ciev. To vedie k vazodilatácii alebo rozšíreniu ciev, čo znižuje krvný tlak. 14 15 Znížením oxidačného stresu v kardiovaskulárnom systéme kvercetín pomáha udržiavať zdravú funkciu ciev a znižuje celkové riziko kardiovaskulárnych ochorení, čo z neho robí pozoruhodnú zlúčeninu pri podpore zdravia srdca.
V prehľade Molecules sa diskutovalo aj o štúdii uverejnenej v časopise British Journal of Nutrition. Štúdie sa zúčastnilo 30 obéznych dospelých ľudí s nadváhou a prehypertenziou a hypertenziou 1. stupňa, ktorí dostávali 730 miligramov kvercetínu denne počas 12 týždňov. Výsledky boli pozoruhodné – došlo k významnému zníženiu systolického aj diastolického krvného tlaku, čo dáva nádej na prirodzený zásah na kontrolu hypertenzie. 16
Kvercetín pomáha pri liečbe cukrovky
Existujú aj dôkazy, ktoré naznačujú, že kvercetín má hlboký prínos proti cukrovke vďaka svojim antihyperglykemickým účinkom. Úlohu v tom zohráva niekoľko mechanizmov účinku, najmä jeho schopnosť: 17
Zvýšiť citlivosť na inzulín
Podporovať syntézu glykogénu
Zlepšiť inzulínovú rezistenciu
Kvercetín stimuluje produkciu β-buniek pankreasu, ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu. Zvýšením sekrécie inzulínu pomáha účinnejšie regulovať hladinu cukru v krvi.
Kvercetín tiež ovplyvňuje viaceré signálne dráhy zapojené do príjmu glukózy, vďaka čomu bunky lepšie reagujú na inzulín. To znamená, že pomáha stabilizovať hladinu glukózy v krvi, čo pomáha odvrátiť komplikácie cukrovky. Podľa autorov štúdie z roku 2023 uverejnenej v časopise Molecules:
"Kvercetín by mohol byť sľubným kandidátom, ktorý pôsobí v mnohých cieľoch diabetu a môže regulovať mnohé dráhy. Okrem toho sa preukázalo, že ko-kríštály zložené z kvercetínu a antidiabetických látok, ako sú metformín a inhibítory DPP-IV, liečia diabetes mellitus (DM) znížením hladiny glukózy v krvi a zlepšením glukózovej tolerancie." 18
Kvercetín má protirakovinové účinky
Schopnosť kvercetínu bojovať proti rakovine je ďalšou oblasťou záujmu. Tento flavonoid interaguje s rôznymi signálnymi dráhami, aby potlačil proliferáciu buniek a vyvolal apoptózu (programovanú bunkovú smrť) v rakovinových bunkách. Pôsobí tak, že zastavuje bunkový cyklus, čo potom zabraňuje množeniu rakovinových buniek.
"Experimentmi in vitro sa zistilo, že kvercetín vykazuje protinádorovú aktivitu proti rakovine prostaty, pečene, prsníka a pankreasu a melanómu. Protinádorové účinky kvercetínu na hepatocelulárny karcinóm sa skúmali nielen in vitro, ale aj in vivo.
Hoci presný mechanizmus účinku zostáva nejasný, protinádorový účinok kvercetínu môže vzniknúť reguláciou niektorých enzymatických aktivít alebo tiež moduláciou oxidačného stresu a niektorých bunkových dráh,“ uviedli autori štúdie. 19
Tento protinádorový účinok je mimoriadne cenný, pretože ponúka menej agresívnu alternatívu k tradičnej liečbe rakoviny, ako je chemoterapia, ktorá je často spojená s ohromujúcimi zdravotnými nákladmi a závažnými vedľajšími účinkami. Tým, že sa kvercetín zameriava špecificky na rakovinové bunky, pomáha znížiť potrebu invazívnejšej liečby a zlepšiť celkovú kvalitu života pacientov s rakovinou.
Keďže výskum naďalej odhaľuje silné účinky kvercetínu, zaradenie tohto účinného flavonoidu do vášho zdravotného režimu je múdrou voľbou pre celkové zlepšenie zdravia. Dobrou správou je, že konzumácia potravín bohatých na kvercetín vám umožní využiť mnohé zdravotné výhody tohto flavonoidu.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
Najlepšie potravinové zdroje kvercetínu
Kvercetín sa nachádza v mnohých potravinách vrátane citrusových plodov, zelenej listovej zeleniny, brokolice, jabĺk, cibule, zeleného čaju, červeného hrozna, tmavých čerešní a bobuľovitého ovocia, ako sú čučoriedky a brusnice. Najvyššie množstvo sa nachádza v jablkách (najmä v šupke), cibuli, brokolici, čerešniach, bobuľovom ovocí a zelenom čaji. 20
Ak chcete získať obzvlášť koncentrovaný zdroj, zvážte cibuľové šupky. Obsahujú 77-krát viac kvercetínu ako dužina. 21 22 Hoci cibuľové šupky sú nechutné, zvážte popíjanie vývaru z cibuľových šupiek, ktorý má silnejšie liečivé účinky. Kvercetín sa nachádza aj v liečivých produktoch, ako je Ginkgo biloba, ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) a baza čierna (Sambucus canadensis).
Ak užívate kvercetín vo forme doplnku stravy, zvážte jeho užívanie večer (so zinkom) pred spaním, keď ste aspoň tri až štyri hodiny nejedli. Ak ste metabolicky flexibilní, počas spánku sa dostanete do nutričnej ketózy.
Ďalšou výhodou užívania kvercetínu v noci je využitie jeho senolytického účinku na odstránenie starnúcich buniek. Senolytické vlastnosti kvercetínu môžete ešte viac optimalizovať, ak ho budete užívať počas pôstu.
preklad: Takumi Azadi –>https://tinyurl.com/yxxk3y9a
1, 11, 14, 18, 19 Molecules 2023, 28(24), 8141
2, 3, 4, 5, 12, 13, 15, 16, 17 Molecules 2024, 29(5), 1000
22 Journal of Cleaner Production, September 2019; 10(231): 1192-1199