Hloh obyčajný, príbuzný ružiam a jablkám, nesie kvety a drobné červené plody. Starovekí liečitelia zistili, že rastlina je úžasne účinná pri problémoch so srdcom.
Tento článok je reprint. Pôvodne bol uverejnený 24. októbra 2016.
Hlohové kríky, hustý ker rodiaci drobné červené bobule, sú bežné v lesných oblastiach a v plotových radoch v USA a na celom svete. Mnohé časti hlohu (s botanickým názvom Crataegus) vrátane jeho bobúľ a kvetov už po stáročia využívajú tradiční liečitelia.
Hlohové bobule pripomínajúce drobné sladké čerešne sa už roky používajú na výrobu vína, želé a ochutenej pálenky, ale málokto vie, že pôsobivo liečia aj srdcové problémy a mnohé iné telesné neduhy.
Moderné štúdie čoraz častejšie poukazujú na to, že hloh je cennou liečbou kardio-vaskulárnych ochorení (CVD), ktoré sú podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) najčastejšou príčinou úmrtí v USA. 1 Pharmacognosy Review:
„Výsledky zaznamenané na základe klinických štúdií, skúsenosti odborne kvalifikovaných lekárskych bylinkárov a nízky/ zanedbateľný výskyt vedľajších účinkov u pacientov naznačujú, že prípravky z Crataegus majú významný potenciál ako užitočný prostriedok pri liečbe CVD.“ 2
Viac o hlohu
O hlohu, jednej z najstarších známych liečivých rastlín, ako o rastline prospešnej pre zdravie srdca prvýkrát písal grécky bylinkár Dioskorides v prvom storočí. Neskôr podobné pozorovania zaznamenal švajčiarsky lekár Paracelsus (1493–1541). 3
Bobuľovitý ker hlohu patrí do rovnakej čeľade rastlín ako jablká a ruže, preto je príznačné, že plody sú zvyčajne žiarivo červené. Ako ruže na steroidoch sú plody sprevádzané dlhými, drevnatými tŕňmi, ktoré môžu pri nedostatočnej opatrnosti spôsobiť veľké škody.
Jedným z dôvodov, prečo sú hlohyne také rozšírené, je, že vysielajú odnože, takže sa vekom zväčšujú a hustnú. Odrody sa ľahko krížia. Často rastú do živých plotov vysokých až 25 metrov a prinášajú malé biele, ružové alebo červené kvety s okvetnými lístkami podobnými ružiam.
Ako potravina bol kedysi známy ako „strom chleba a syra“, pretože kvety, bobule a listy sú zdravotne nezávadné, takže bol záchranou počas hladomoru. 4
Hloh, známy aj pod názvami mayblossom, hedgethorn, maybush, mayflower a whitethorn, má stovky druhov a každý z nich má svoj vlastný súbor cenných liečivých látok. V starovekom Grécku a Ázii sa na výrobu liekov používali všetky časti hlohu: kvety, bobule, listy, stonky a dokonca aj kôra.
Komisia E, pobočka nemeckej vlády, ktorá skúma a schvaľuje bylinné liečebné postupy, schválila používanie hlohu ako liečivej rastliny. 5
Moderné využitie hlohu
Botanik, vedec a autor Christopher Hobbs dnes tvrdí, že hloh je oficiálnym rastlinným liekom v Brazílii, Číne, Francúzsku, Nemecku, Rusku a Švajčiarsku. Je zložkou 213 komerčných európskych bylinných prípravkov, zväčša na liečbu kardiovaskulárnych problémov. 6
Bylinkári v Anglicku, východnej Európe, Poľsku a USA používajú aj listy a kvety z hlohu obyčajného (Crataegus monogyna) a hlohu anglického (Crataegus laevigata), ale celá rastlina je plná cenných fytonutrientov. Herbal Supplement Resource si všíma niekoľko účinných látok a spôsob ich využitia:
„Hloh obsahuje približne 1% až 2% flavonoidov, oligomerné proantokyanidíny (1–3%), saponíny, fenolové kyseliny (kyselina chlorogénová, kyselina kávová), deriváty 2-(2-fenyletyl) chromónu (v kvetoch, listoch a púčikoch), amíny (fenyetylamín, metoxyfenetylamín, dopamín, acetylcholín a tyramín) a triterpény na báze kyseliny ursolovej a kyseliny oleanolovej.
Predpokladá sa, že hloh zlepšuje aj krvný obeh v rukách a nohách tým, že znižuje odpor v tepnách. Je to čiastočne spôsobené jeho schopnosťou inhibovať látku v tele známu ako angiotenzín konvertujúci enzým (ACE).
ACE súvisí s tvorbou angiotenzínu II, látky, ktorá má silný sťahujúci účinok na cievy." 7
Štúdie a testy týkajúce sa zložiek hlohu
V štúdii z roku 2009 sa uvádza, že keď dobrovoľníci užívali 900 miligramov (mg) extraktu z hlohu denne počas dvoch mesiacov, bol rovnako účinný ako nízke dávky kaptroprilu, populárneho lieku na srdce, najmä pri zlepšovaní príznakov kongestívneho srdcového zlyhania. 8
V testoch prípravkov z hlohu sa v časopise Pharmacognosy Review identifikovali bioflavonoidy a proantokyanidíny ako dve najdôležitejšie zlúčeniny vďaka ich silnej antioxidačnej aktivite; niektoré ich mali viac ako iné:
"Z 28 testovaných ovocných dužín mala najvyššiu mieru antioxidačnej aktivity dužina hlohu (čínsky hloh). Podobne vysoká antioxidačná aktivita bola zistená aj v hlohu (Crataegus aronia), ktorý je pôvodným druhom hlohu v Izraeli, Jordánsku a Palestíne." 9
Ďalej sa zistilo, že epikatechín a hyperozid v extraktoch z hlohu sú výrazne účinnejšie ako v prípade zavedených liečiv. Herbal Supplement Resource poznamenal:
„Niekoľko dvojito zaslepených testov ukázalo, že u pacientov so skorými štádiami kardiovaskulárnych porúch sa po niekoľkotýždňovom užívaní štandardizovaných výťažkov z hlohu zvýšila fyzická vytrvalosť a zlepšila sa funkcia srdca (meraná EKG).“ 10
Okrem toho by hloh mohol byť užitočný pri angíne pectoris alebo bolesti na hrudníku spôsobenej zníženým prísunom kyslíka do srdcového svalu. Prehľad z roku 1983 naznačil, že extrakt z hlohu by mohol úspešne liečiť pacientov trpiacich angínou pectoris.
Šesťdesiatim pacientom podávali každý deň počas troch týždňov buď 180 mg extraktu, alebo placebo. Tí, ktorí užívali hloh, vykazovali na EKG lepší prietok krvi a zásobovanie srdca kyslíkom a mohli trénovať dlhšie bez záchvatov ako tí, ktorí užívali placebo. 11
Hloh prospieva nielen vášmu srdcu
Vaše srdce nie je jedinou časťou tela, ktorá profituje z užívania plodov hlohu. Používa sa ako diuretikum, ktoré je bežne potrebné pri príznakoch srdcového zlyhania. Uvádza sa, že je účinný aj v iných oblastiach vášho tela a pri iných zdravotných ťažkostiach, vrátane:
Dny 12
Edému (prebytok tekutín)
Hnačky 13
Pamäte 14
Nespavosti
Ochorenia obličiek 15
Úzkosti
Príznakov menopauzy 16
Cukrovky 2. typu 17
Fytonutrienty hlohu sú kľúčom k tomu, ako pomáha vášmu srdcu. Je obzvlášť cenná v počiatočných štádiách srdcových ochorení, od zlepšenia prietoku krvi do ciev okolo srdca a mozgu až po zvýšenie tolerancie srdcového svalu v dôsledku nedostatku kyslíka.
Zmierniť by sa mohli aj súvisiace fyzické problémy, ako je vysoký krvný tlak, ateroskleróza (kôrnatenie tepien) a arytmia (nepravidelný srdcový rytmus). Užívanie hlohu by totiž mohlo kompenzovať vážnejšie srdcové ochorenia a oddialiť predpisovanie silnejších liekov na srdce.
Denník Epoch Times naznačil, že pri hľadaní doplnku stravy s obsahom hlohu pravdepodobne dostanete niečo podobné tomu, čo vedci v klinických štúdiách označili za účinné, a to kombináciu najmenej 1,8% vitexínu a 10% prokyanidínov.
Kombinácia hlohu s doplnkami na dosiahnutie väčšieho účinku
Podľa Herbal Supplement Resource sa hloh niekedy kombinuje s inými bylinami na zvýšenie účinnosti:
Používanie doplnkov stravy z hlohu s koenzýmom Q10 pomáha obmedziť skoré štádiá srdcových ochorení.
Hloh sa môže kombinovať s ginkgom (Ginkgo biloba) na zlepšenie krvného obehu, aby sa do mozgu dostalo viac kyslíka.
Použitie s cesnakom (Allium sativum) a arnikou (Arnica montana) Hloh pomáha odstraňovať angínu pectoris a slabý krvný obeh.
Bylinný čaj z hlohu vraj upokojuje nervy a navodzuje spánok, najmä ak sa používa s medovkou lekárskou (Melissa officinalis) a ľubovníkom bodkovaným.
Odporúčané dávky hlohu sú zvyčajne 160 až 900 miligramov dvakrát alebo trikrát denne. Môžete ho používať aj ako bylinný čaj zo 4 až 5 gramov sušených plodov alebo 1 až 2 gramy sušených listov a kvetov. K dispozícii sú aj tekuté extrakty, ktorých odporúčané dávky sú 20 až 30 kvapiek v malom pohári vody.
Ako vedľajšiu poznámku uvádzame, že účinnosť doplnkov stravy z hlohu by mohli znížiť lieky na astmu, Viagra, Clonidine (liek na zníženie krvného tlaku) a iné bylinky na srdce.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
Ľudová lekáreň uvádza, že tehotné ženy by hloh nemali užívať. 18 Okrem toho by hloh mohol zvýšiť účinok liekov na srdce, ako je digitoxín, preto by sa nemal užívať s bylinkami obsahujúcimi srdcové glykozidy, ako je napríklad lišajník a konvalinka. 19