Fermentované potraviny môžu pomôcť vytvoriť a udržiavať zdravý črevný mikrobióm a môžu chrániť pred infekciou SARS-CoV-2 a poškodením spike proteínom.
Spike proteíny vírusu SARS-CoV-2 viažuce sa na receptor ACE2 exprimovaný v enterocytoch sprostredkúvajú vstup vírusu vyvolávajúci črevný zápal (uvoľňovanie prozápalových mediátorov a nábor zápalových buniek), ktorý vedie k zmene črevnej mikroflóry
Zistilo sa, že dysregulovaný črevný mikrobióm prostredníctvom interakcie spike proteínu s Ace2 môže prispievať k náchylnosti na SARS-CoV-2 a závažnému ochoreniu na COVID. Môže sa tiež podieľať na indukcii dlhého COVIDu.
Počas infekcie SARS-CoV-2 by downregulácia ACE2 potenciálne viedla k neovplyvniteľným funkciám Ang II a zníženým hladinám Ang (1–7), čím by sa rovnováha posunula na prozápalovú stranu. Pri IBD sú znížené hladiny ACE2 v tenkom čreve, ale zvýšené v hrubom čreve spojené so zápalom, čo naznačuje kompartmentalizáciu biológie súvisiacej s ACE2 v tenkom čreve a zápalom hrubého čreva.
Mechanizmy vedúce k črevnej dysbióze pri COVID-19: Súčasné dôkazy a neistoty založené na cestách nepriaznivých výsledkov
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9505288/
Súvislosti medzi zložením črevnej mikroflóry, hladinami cytokínov a zápalových markerov u pacientov s COVIDom-19 naznačujú, že črevný mikrobióm sa podieľa na veľkosti závažnosti COVIDu-19 pravdepodobne prostredníctvom modulácie imunitných reakcií hostiteľa. Okrem toho by dysbióza črevnej mikroflóry po vyriešení ochorenia mohla prispieť k pretrvávajúcim príznakom, čo zdôrazňuje potrebu pochopiť, ako sa črevné mikroorganizmy podieľajú na zápale a COVIDe-19.
Zloženie črevnej mikroflóry odráža závažnosť ochorenia a dysfunkčné imunitné reakcie u pacientov s COVID-19
https://gut.bmj.com/content/70/4/698
Objavte fermentované potraviny teraz. Existuje mnoho takých, ktoré sú prospešné pre črevný mikrobióm, ako napríklad jogurt, kyslá kapusta, kefír, kimči a kombucha
Niektoré fermentované potraviny a probiotiká môžu dodávať životaschopné mikróby s potenciálom podporovať črevnú imunitu. Prebiotiká zasa môžu posilniť črevnú imunitu tým, že selektívne stimulujú určité mikróby, ktoré v črevách žijú. Rôzne úrovne dôkazov podporujú používanie fermentovaných potravín, probiotík a prebiotík na podporu črevnej a pľúcnej imunity. Bez toho, aby bola sľúbená ich účinnosť proti COVIDu-19, ich zaradenie do stravy môže pomôcť znížiť zápal čreva a posilniť slizničnú imunitu, prípadne lepšie čeliť infekcii tým, že prispeje k zníženiu závažnosti alebo trvania epizód infekcie.
V kontexte ochudobnenej a ohrozenej črevnej mikroflóry je konzumácia doma pripravených fermentovaných potravín (jogurt, kefír, kyslá kapusta, kombucha) alebo zaradenie komerčných produktov obsahujúcich probiotiká a prebiotiká do stravy vo forme potravín alebo potravinových doplnkov súčasťou komplexnej výživovej stratégie na zlepšenie funkcie črevnej mikroflóry, na podporu slizničnej imunity a potenciálne aj imunity horných dýchacích ciest, aby bolo možné lepšie čeliť vírusovým alebo bakteriálnym infekciám spôsobeným respiračnými syndrómami.
Vytvorenie a udržiavanie zdravého črevného mikrobiómu môže byť prospešné aj pre miesta vzdialené od čreva.
Úzky vzťah medzi COVIDom-19 a črevnou mikroflórou by tak mohol vysvetliť komplikácie črevných dysfunkcií u niektorých pacientov s ťažším klinickým priebehom ochorenia (Fanos a kol., 2020). Fermentované potraviny, probiotiká, prebiotiká a synbiotiká sú však schopné modulovať črevnú mikroflóru a pravdepodobne aj na vzdialených miestach, ako je napríklad dýchací trakt. Možno navrhnúť špecifické terapeutické stratégie, ako napríklad používanie probiotík u pacientov s gastrointestinálnymi symptómami súvisiacimi s COVID a u pacientov s miernymi až stredne závažnými systémovými symptómami, pričom sa snažíme zabrániť cytokínovej búrke.
Potenciálny prínos prospešných mikróbov pri boji s pandémiou C19
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7378002/
Hoci zatiaľ neexistuje "zlatý štandard" na určenie účinnosti probiotík vo vzťahu k SARS-CoV-2, všetky dôkazy týkajúce sa respiračných infekcií (kde COVID začína a, dúfajme, aj končí) ukazujú, že probiotiká sú prospešné. Osobne mám rád kyslé, štipľavé chute fermentovaných potravín. Ak nám niečo môže pomôcť rýchlejšie zbaviť telo vírusu SARS-CoV-2 alebo zabrániť tomu, aby nás nakazil, verím, že by sa to malo použiť.
Uvedené je práca lekárskeho výskumu a nie lekárske odporúčanie. Tak ako pri všetkých doplnkoch a liekoch, pred použitím akýchkoľvek liekov alebo doplnkov sa poraďte so svojím lekárom. Všetko, čo môžeme urobiť, aby sme telo zbavili SARS-CoV-2 a jeho spike proteínu, je určite prospešné. Každý pozitívny krok, ktorý podnikneme, takmer určite zvýši celkový účinok našich režimových opatrení proti tejto novodobej nákaze.