https://odysee.com/@FrontlineCovid19CriticalCareAlliance:c/Weekly_Webinar_October27:e
Vo vyššie uvedenom videu je týždenná aktualizácia organizácie Front Line COVID-19 Critical Care Alliance (FLCCC) z 26. októbra 2022, v ktorej som zhodnotil prínosy dvoch najnovších doplnkov k protokolu FLCCC na zotavenie po dlhom COVIDe (1), a ich protokolu na zotavenie po skončení liečby (2): časovo obmedzeného stravovania (TRE) a fotobiomodulácie pomocou slnka alebo sauny s blízkym infračerveným svetlom*. Diskusiu vedú spoluzakladatelia FLCCC Dr. Paul Marik a Dr. Pierre Kory.
*Tento termín sa používa na označenie oblasti elektromagnetického spektra, ktorá je blízko infračervenej oblasti, ale má väčšiu vlnovú dĺžku a je bližšie k viditeľnému svetlu.
Časovo obmedzené stravovanie (TRE)
Drvivá väčšina ľudí sa stravuje v priebehu 12 hodín alebo dlhšie, čo je recept na metabolickú katastrofu. Potvrdzujú to zdravotné štatistiky. V júli 2022 časopis Journal of the American College of Cardiology (3) zverejnil aktuálne informácie o metabolickej zdatnosti alebo flexibilite americkej populácie.
Metabolická zdatnosť zahŕňa také veci, ako je glukóza a cukor v krvi, krvný tlak a hmotnosť, a metabolická flexibilita sa vzťahuje na schopnosť vášho tela plynule prechádzať medzi spaľovaním tukov a sacharidov ako primárneho paliva.
V roku 2016 bolo za metabolicky zdatných považovaných 12,2% Američanov (4). O dva roky neskôr, v roku 2018, malo optimálne kardiometabolické zdravie len 6,8% dospelých Američanov (5). To bolo pred štyrmi rokmi, takže dnes je tento pomer pravdepodobne ešte nižší.
Domnievam sa, že v súčasnosti je najmenej 95% Američanov metabolicky nezdravých, čo znamená, že približne 19 z 20 ľudí by malo prospech z TRE, pretože je to jeden z najjednoduchších a zároveň najúčinnejších zásahov na zníženie inzulínovej rezistencie, obnovenie metabolickej flexibility a stratu nadbytočného telesného tuku.
Pokiaľ ide o dlhodobé zotavenie po COVIDe a po "očkovaní", hlavným prínosom TRE je jeho schopnosť optimalizovať mitochondriálnu funkciu, ktorá je kľúčová pre zotavenie po akejkoľvek chorobe alebo ochorení.
Vo všeobecnosti odporúčam stlačiť stravovacie okno na šesť až osem hodín a zvyšných 16 až 18 hodín každý deň sa postiť. Dôležité je však načasovanie tohto jedla.
Chcete sa vyhnúť jedlu hneď ráno (počkajte aspoň dve alebo tri hodiny) a chcete sa vyhnúť jedlu tesne pred spaním. V ideálnom prípade si posledné jedlo dajte aspoň tri hodiny alebo viac pred spaním. Ako príklad uvedieme, že všetky jedlá by ste mohli zjesť medzi 10. a 18. hodinou alebo medzi 11. a 17. hodinou.
Vystavenie blízkemu infračervenému svetlu a melatonín
Ďalším dôležitým mitochondriálnym nástrojom je strategické používanie blízkeho infračerveného svetla a jeho vplyv na melatonín, ktorý je jednou z najdôležitejších antioxidačných molekúl vo vašom tele. Okrem priamych antioxidačných účinkov stimuluje aj syntézu glutatiónu a ďalších dôležitých antioxidantov, ako je super-oxiddismutáza a kataláza.
Hoci sa bežne považuje za niečo, čo sa produkuje len v epifýze a vzniká ako reakcia na tmu, tvorí len 5 % melatonínu v tele. Pred niekoľkými rokmi Dr. Russel Reiter publiko-val prelomovú prácu, v ktorej vysvetlil, že prevažná väčšina, 95%, sa v skutočnosti vytvára v mitochondriách vo vnútri vašich buniek (6), kde sa produkuje v reakcii na blízke infračervené svetlo, ktoré môže pochádzať zo slnka alebo z blízkych infračer-vených žiaroviek v saune.
Vzhľadom na to, že melatonín bojuje proti oxidačnému poškodeniu, je logické, že väčšina z neho sa vytvára vo vašich mitochondriách, pretože práve tam dochádza k väčšine oxidačného poškodenia – v mitochondriálnom elektrónovom transportnom reťazci. Je to teda skutočne fenomenálny systém. Kľúčom, vďaka ktorému tento systém funguje, je však vystavenie sa blízkemu infračervenému svetlu. Ak sa chcete tejto téme venovať hlbšie, pozrite si môj rozhovor s Reiterom.
Toto je jeden z dôvodov, prečo je vystavovanie čo najväčšieho množstva holej pokožky slnku na hodinu denne mojím odporúčaním č. 1 na optimalizáciu vášho zdravia. A je to zadarmo. Ako môžete vidieť na grafe nižšie, 52% slnečných lúčov je blízke infračervenému žiarenie.
Pokiaľ ide o rakovinu kože…
Ako uvádza Marik, mnohí sa vyhýbajú pobytu na slnku ako zdroju UV a blízkeho infračerveného žiarenia zo strachu pred rakovinou kože. Je to ďalší príklad lekárskej propagandy. Skutočnosť je taká, že slnko je živina, ktorá v skutočnosti znižuje riziko vzniku rakoviny kože aj vnútorných orgánov, za predpokladu, že sa vyhnete spáleniu na slnku.
Ďalším málo známym faktom je, že tuky vo vašej strave môžu do značnej miery určovať, ako veľmi ste náchylní na spálenie a poškodenie kože spôsobené slnkom. Kľúčom k úspechu je obmedzenie omega-6 tukov v strave. To znamená vyhýbať sa spracovaným potravinám, potravinám pripraveným na olejoch zo semien a živočíšnym potravinám chovaným na olejoch zo semien a/alebo obilnín, ako je kuracie a bravčové mäso.
Oleje zo semien omega-6 obsahujú predovšetkým kyselinu linolovú (LA), polynena-sýtený tuk, ktorý je veľmi náchylný na oxidačné poškodenie, keď je vystavený rôznym stresorom. Navyše LA môže zostať usadená v bunkových membránach a tkanivách až sedem rokov, pričom po celý čas pôsobí devastujúco a poškodzuje ich oxidačným stresom.
Pokiaľ ide o vystavenie sa slnečnému žiareniu, LA zabudovaná v bunkových membrá-nach sa aktivuje pôsobením slnka, čo prispieva k poškodeniu pokožky. Keď radikálne znížite alebo vylúčite LA zo svojej stravy, riziko spálenia na slnku sa časom výrazne zníži, rovnako ako riziko rakoviny kože.
Všeobecné výhody fotobiomodulácie (PBM)
Svetlo v červenom a infračervenom pásme má niekoľko dôležitých zdravotných prínosov vrátane:
zvýšenia produkcie ATP v mitochondriách
zvýšenia množstva proteínov tepelného šoku, ktoré pomáhajú proteínom zachovať si trojrozmernú štruktúru a opätovne skladať nesprávne zložené proteíny
aktivácie reakcií buniek na stres
zvýšenia autofágie
zníženia zápalov
urýchlenia hojenia rán
Konkrétne blízke infračervené svetlo, ktoré je voľným okom neviditeľné, môže prenik-núť 5 až 7 centimetrov do vášho tela, do podkožného tkaniva, svalového tkaniva, kostí a dokonca do vnútorných tkanív, ako môžete vidieť na grafe nižšie. To je v ostrom kontraste s ďalekým infračerveným žiarením, ktoré používa väčšina sáun a ktoré preniká menej ako pol centimetra.
Práve vďaka tomu sú sauny s blízkym infračerveným žiarením také užitočné, pretože môžete zvýšiť produkciu melatonínu v celom tele vrátane orgánov, a tým ich detoxi-kovať a liečiť. Pre porovnanie, vzdialené infračervené žiarenie preniká len 1 až 2 milimetre, avšak práve vzdialené infračervené žiarenie, žiaľ, využíva väčšina komerčne dostupných elektrických sáun.
Všeobecné výhody saunovania
Výskum preukázal, že saunovanie môže:
zlepšiť kardiovaskulárnu kondíciu a znížiť riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia, mŕtvicu a infarkt
znížiť krvný tlak
znížiť riziko demencie
zlepšiť náladu a duševné zdravie a znížiť príznaky depresie, čiastočne vďaka senzibilizácii opioidných receptorov
posilniť imunitu
znižovať úmrtnosť zo všetkých príčin
zlepšiť športovú vytrvalosť
znížiť zápaly znížením c-reaktívneho proteínu a zvýšením IL-10 a IL-6 (tzv. myokínu) a aktiváciou Nrf2
aktivovať a doplniť kmeňové bunky
zlepšiť glykémiu nalačno a citlivosť na inzulín
znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu (7)
Všetky tieto výhody sa prejavujú v závislosti od dávky, takže čím častejšie sa budete saunovať, tým výraznejšie budú vaše výhody. Napríklad sa ukázalo, že používanie sauny dva až trikrát týždenne znižuje riziko srdcovej smrti približne o 22% v porovnaní s používaním sauny raz týždenne, zatiaľ čo tí, ktorí ju používajú sedemkrát týždenne, znižujú riziko o 63%.
Podobne tí, ktorí ju využívajú štyrikrát až sedemkrát týždenne, majú o 40% nižšie riziko úmrtia zo všetkých príčin ako tí, ktorí ju využívajú len raz týždenne. Viac informácií o týchto a ďalších zdravotných prínosoch saunovania nájdete v článku "Ohromujúce zdravotné prínosy saunovania".
Rôzne druhy saunovania prinášajú rôzne výhody
Mnohé z uvedených prínosov súvisia so samotným pôsobením tepla a v prípade tepla príliš nezáleží na tom, aký typ sauny používate: tradičnú termálnu fínsku saunu, ďalekú infračervenú saunu alebo saunu s blízkym infračerveným žiarením. Hoci treba byť opatrný, pretože mnohé sauny s ďalekým infračerveným žiarením jednoducho nie sú dostatočne horúce na to, aby sa v nich vytvárali proteíny tepelného šoku a detoxikácia.
Blízke infračervené sauny majú výhody, ktoré s ostatnými jednoducho nemôžete získať. Nižšie je uvedená jednoduchá tabuľka, ktorá ukazuje rozdiely v prínosoch medzi tromi základnými typmi sáun dostupnými v USA.
Ako vidíte, všetky do určitej miery zabezpečia detoxikáciu (hoci detoxikácia, ktorú poskytuje ďaleká infračervená sauna, je otázna, keďže sotva preniká do tkaniva. Sauny s ďalekým infračerveným žiarením tiež často nie sú dostatočne horúce na účinnú detoxikáciu, čo si vyžaduje, aby ste sa hojne potili. Detoxikáciu potrebuje takmer každý človek, pretože sme obklopení toxínmi a prijímame ich s jedlom aj vodou.
"Neštruktúrované bielkoviny majú tendenciu sa zhlukovať a tieto agregáty potom môžu vytvárať plaky v cievnom systéme alebo mozgu, čo prispieva k neurodegeneratívnym ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom. Proteíny tepelného šoku zohrávajú skutočne kľúčovú úlohu pri udržiavaní týchto druhov problémov na uzde."
Všetky tri proteíny tepelného šoku sa do určitej miery vytvárajú. Ako už bolo spome-nuté, proteíny tepelného šoku sú dôležité, pretože opätovne skladajú nesprávne zložené proteíny a všetci máme nesprávne zložené proteíny.
Neštruktúrované bielkoviny majú tendenciu agregovať sa a tieto agregáty môžu potom tvoriť plaky v cievnom systéme alebo mozgu, čo prispieva k neurodegenera-tívnym ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom, takže proteíny tepelného šoku zohrávajú skutočne kľúčovú úlohu pri udržiavaní týchto druhov problémov na uzde.
Opäť je tu otáznik pri ďalekom infračervenom žiarení, pretože mnohé infračervené sauny sa nedokážu dostatočne rozpáliť. Blízkoinfračervené sauny tiež nie sú ani zďaleka také horúce ako sauny fínskeho typu, ale kvôli extrémnemu prieniku ani nemusia byť. Budete sa hojne potiť a aktivovať proteíny tepelného šoku, hoci teplota vzduchu je nižšia ako vo fínskej termálnej saune.
To, či je sauna pre vás dostatočne horúca, môžete zistiť tak, že si zmeriate teplotu ústnym teplomerom. Po skončení saunovania by mala byť približne 38,3 až 39,4 stupňov Celzia. Pred saunovaním a po ňom by ste sa mohli aj zvážiť a mali by ste stratiť 2 až 4 kilogramy vody (potu).
Ďalším na zozname je produkcia melatonínu. Tú možno dosiahnuť len v saune s blízkym infračerveným žiarením, pretože melatonín sa nevytvára ako reakcia na samotné teplo alebo svetlo v ďalekom infračervenom rozsahu.
Význam sauny bez EMP
Nakoniec je tu otázka nepriaznivých účinkov elektromagnetických polí (EMP) na zdravie. Na túto tému som začiatkom roka 2020 vydal knihu s názvom "EMF*D". Prakticky žiadna ďaleká infračervená sauna na trhu nie je skutočne bez EMP, aj keď sa tak inzeruje. Dôvodom je, že EMP zahŕňajú elektrické aj magnetické polia a väčšina sáun sa zaoberá len jedným z nich.
Ak používate fínsku saunu na drevo, bude samozrejme bez EMP, ale v USA ju takmer nikto nemá. Väčšina sáun fínskeho typu, ktoré sa tu predávajú, používa elektrické ohrievače a vyžaruje elektrické polia. Pri detoxikácii chcete byť v parasympatickom prostredí. Keď ste vystavení elektromagnetickým poliam, aktivuje sa váš sympatický nervový systém, čo zhoršuje vašu schopnosť správne detoxikovať.
Sauna s blízkym infračerveným priestorom, ktorú používam a odporúčam, nemá žiadne EMP. A opäť, hoci tradičné sauny a niektoré FIR sauny môžu poskytovať vynikajúce výhody pri detoxikácii a tvorbe proteínov tepelného šoku, ani jedna z nich neposkytuje svetelné vlnové dĺžky, ktoré by vytvárali výhody PBM.
Vďaka čomu sú žiarovky Sauna Space také jedinečné
Sauna Space používa žiarovky (zobrazené na fotografii nižšie), ktoré produkujú väčšinu tepla v podobe stredného infračerveného žiarenia a navyše významné percento blízkych a stredných infračervených frekvencií, ktoré poskytujú výhody PBM. Spektrálne rozloženie týchto žiaroviek je znázornené na nasledujúcom grafe.
Ako už bolo spomenuté, 52% slnečného svetla tvorí blízke infračervené žiarenie a žiarovky Sauna Space napodobňujú slnečné svetlo s 39% svetla v blízkom infra-červenom rozsahu. (Nemajú však žiadne UV svetlo, takže sa vám nevytvorí vitamín D. Žiarovky napodobňujú slnečné svetlo len z hľadiska rozloženia infračerveného svetla). To je výrazne lepšie ako v prípade priemernej červenej tepelnej lampy (graf nižšie), v ktorej je len 14% svetla v blízkom infračervenom pásme.
V článku "Terapia blízkym infračerveným žiarením v saune – kľúčový biohack pre zdravie" uvádzam návod, ako si môžete vytvoriť vlastnú saunu s blízkym infračer-veným žiarením pomocou žiaroviek Sauna Space s blízkym infračerveným žiarením.
Sauna Space je jediná spoločnosť, o ktorej viem, že vyrába tieto druhy žiaroviek, takže aspoň zatiaľ je naozaj na trhu. Pomocou týchto žiaroviek si budete môcť vytvoriť absolútne najlepšiu a najúčinnejšiu saunu, pretože získate výhody štandardnej sauny aj PBM a žiadne nebezpečenstvo EMP.
Optimalizácia fotobiomodulácie pomocou metylénovej modrej
Ak chcete ešte viac optimalizovať svoje mitochondrie, môžete PBM (blízke infra-červené svetlo) skombinovať s metylénovou modrou. V článku z roku 20208 v časopise Translational Neurodegeneration sa uvádzajú výhody tejto kombinácie, konkrétne pokiaľ ide o neuroprotekciu. Domnievam sa, že táto kombinácia môže byť veľmi cenná aj pri liečbe dlhotrvajúceho COVIDu a pri zotavovaní po "očkovaní", mnohé príznaky z nich majú neurologický charakter.
V roku 1890 nemecký lekár Dr. Paul Ehrlich publikoval štúdiu, ktorá ukázala, že metylénová modrá dokáže účinne liečiť maláriu. Je zaujímavé, že mnohé z najužitočnejších liekov proti COVIDu sú antimalariká a antiparazitiká, ako napríklad hydroxychlorochín. No a metylénová modrá je materskou moleku-lou chlorochínu.
Metylénová modrá môže byť obzvlášť užitočná pri riešení únavy, ktorá je taká častá pri dlhotrvajúcom COVIDe. Viac sa dozviete v článku "Prekvapivé zdravotné prínosy metylénovej modrej", v ktorom som urobil rozhovor s doktorom Franciscom Gonza-lezom-Limom, ktorý sa dlhé roky venoval štúdiu tohto lieku.
Na záver uvádzam, že na webovej stránke FLCCC nájdete najnovšie, aktualizované protokoly pre dlhé COVID9 a poškodenia po "vakcíne" (10). Tieto protokoly sa priebežne aktualizujú podľa toho, ako sa tím dozvedá viac.
preklad: Takumi Azadi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
na tomto odkaze:
https://upload.nolog.cz/download/03396b5194124507/#VvAQDYE0FIagHEvlWt8igg
(buď si stiahnite súbor Send-Archive.zip alebo protokoly)
nájdete 2 protokoly v slovenskom jazyku (strojový preklad DeepLPro)
odkaz je platný do prvých 100 stiahnutí alebo 7 dní
V prípade potreby ho nazdieľam znova.
2, 10 FLCCC Alliance, I-RECOVER Post-Vaccine Treatment Protocol
3 Journal of the American College of Cardiology July 2022; 80(2): 138-151
7 YouTube The Science & Health Benefits of Deliberate Heat Exposure | Huberman Lab Podcast #69