Vzhľadom na to, že rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí, mohli by sme si myslieť, že lekári budú tento vitamín odporúčať každému, pretože jeho nízka hladina v krvi je jednoznačne spojená so zvýšeným rizikom mnohých druhov rakoviny.
Dôrazne odporúčam každý deň sa rozumne vystavovať slnku a jedným z dôvodov je, že pomáha prirodzene optimalizovať hladinu vitamínu D. Nízka hladina vitamínu D sa spája so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny (1), pričom vitamín D sa môže naviazať na receptor vitamínu D (VDR) vo vašich bunkách a spustiť sériu signálov, ktoré môžu ovplyvniť ich rast, vývoj a prežívanie (2).
Týmto spôsobom vitamín D pôsobí ako brzda procesu rastu buniek v mnohých tkani-vách tela a pomáha kontrolovať rýchlosť, akou sa bunky množia. To je dôležité najmä v prípade rakoviny, pretože jedným z kľúčových znakov tohto ochorenia je nekontro-lovateľný rast buniek. Okrem toho sa v štúdiách na zvieratách zistilo, že vitamín D po-máha oddialiť niektoré zmeny súvisiace s vekom tým, že aktivuje ďalšiu dôležitú cestu prostredníctvom receptora vitamínu D.
Táto dráha zahŕňa molekulu nazývanú Nrf2, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane organizmu pred oxidačným stresom a poškodením DNA – dvoma faktormi, ktoré sa bežne spájajú so vznikom rakoviny (3). Celkovo sa stále hromadia dôkazy, ktoré uka-zujú, že vitamín D je silným spojencom v boji proti rakovine (4).
Vitamín D znižuje úmrtnosť na rakovinu
Na celom svete je rakovina príčinou úmrtí číslo 2, hneď za kardiovaskulárnymi ocho-reniami (5). Pritom celosvetová prevalencia nedostatku vitamínu D (definovaného ako hladina nižšia ako 50 nmol/l) a nedostatočnosti (definovaného ako hladina 50 až menej ako 75 nmol/l) je 40% až 100% (6). Hoci zvýšenie hladiny vitamínu D môže pomôcť znížiť úmrtnosť na rakovinu, zdravotnícki pracovníci na tento účel zriedka odporúčajú optimalizáciu jeho hladiny.
Výskum napríklad ukázal, že po dosiahnutí minimálnej sérovej hladiny vitamí-nu D 100 nmol/l sa riziko vzniku rakoviny znižuje o 67% v porovnaní s hladi-nou 50 nmol/l alebo menej (7).
Systematický prehľad a metaanalýza z roku 2023 uverejnené v Ageing Research Re-views tiež zistili, že suplementácia vitamínom D3 znižuje úmrtnosť na rakovinu o 6%. Nepovažovalo sa to za štatisticky významné, ale keď sa analyzovali len štúdie zahŕňa-júce denný príjem vitamínu D, úmrtnosť na rakovinu klesla o významných 12%. (8) Podľa výskumníkov (9):
"Z biologického hľadiska je pravdepodobné, že dostatočný stav vitamínu D má vplyv na prognózu rakoviny: väzbou na receptor vitamínu D (VDR) aktívny hormón 1,25-dihydroxyvitamín D (1,25(OH)2D) ovplyvňuje signálne dráhy, ktoré regulujú bunkovú proliferáciu, diferenciáciu a prežívanie buniek, a tak pôsobí ako antiproliferačný pro-striedok v mnohých tkanivách a môže spomaliť rast malígnych buniek."
Úlohu vitamínu D pri ochrane pred smrťou na rakovinu potvrdzujú aj ďalšie výskumy. V jednej štúdii na 25,871 pacientoch sa zistilo, že suplementácia vitamínom D znižuje riziko vzniku metastáz rakoviny a úmrtia o 17%. Riziko sa znížilo až o 38% u tých, ktorí si zároveň udržiavali zdravú hmotnosť (10,11).
Pozoruhodné je najmä to, že táto štúdia podávala účastníkom len 2,000 IU vitamínu D denne a nemerala im hladinu v krvi. Napriek týmto nedostatkom výskumu sa stále zis-til významný prínos. Iné výskumy však zistili ešte výraznejšie prínosy, vrátane analýzy GrassrootsHealth uverejnenej v PLOS ONE.
Ukázalo sa, že ženy s hladinou vitamínu D 150 nmol/l alebo vyššou mali o 82% nižšie riziko rakoviny prsníka v porovnaní s tými, ktorých hladina bola nižšia ako 50 nmol/l (12). Riziko rakoviny pľúc, rakoviny hrubého čreva a konečníka, rakoviny prsníka, rako-viny močového mechúra a lymfómu je pritom vyššie u ľudí s nízkou hladinou vitamínu D, zatiaľ čo vyššia hladina sa spája s lepšou prognózou v prípade rakoviny prsníka a hrubého čreva a konečníka (13).
Štúdia Ageing Research Reviews ďalej odhalila, že denné dopĺňanie vitamínu D bolo obzvlášť prospešné pre ľudí vo veku 70 rokov a viac, ako aj pre tých, ktorí užívali vita-mín D denne a neskôr im bola diagnostikovaná rakovina. Autor štúdie doktor Ben Schöttker z Nemeckého centra pre výskum rakoviny v Heidelbergu ďalej vysvetlil: (14)
"To však znamená, že v podstate každý vo veku 50 rokov a viac, vrátane ľudí, ktorí nikdy nemali rakovinu, by mohol mať prospech z doplnkov vitamínu D, ak má nedostatok vitamínu D... Lekári nemôžu vedieť, u koho by sa neskôr mohla vyvinúť rakovina."
Vitamín D má protirakovinové účinky proti mnohým typom rakoviny
V mini prehľade o vplyve vitamínu D na rakovinu, ktorý bol uverejnený v časopise The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, sa poukazuje na to, že hoci je vitamín D všeobecne známy pre svoju zásadnú úlohu pri regulácii rovnováhy minerálov v tele, jeho nedostatok sa spája so vznikom a progresiou rôznych druhov rakoviny. (15) Vitamín D pôsobí proti rakovine viacerými spôsobmi vrátane: (16)
Protinádorové účinky, čo znamená, že pôsobí na rôzne štádiá vývoja a progresie rakoviny vrátane iniciácie, rastu a šírenia rakovinových buniek.
Antimetastatické účinky, čo znamená schopnosť zastaviť šírenie rakovinových buniek z pôvodného nádorového ložiska do iných častí tela. Keďže metastázy sú často zodpovedné za fatálne následky rakoviny, zabránenie ich šíreniu môže výrazne zlepšiť mieru prežitia.
Antitumorigénny účinok, čo znamená, že vitamín D pomáha predchádzať vzniku nádorov alebo ich rastu. Môže to zahŕňať mechanizmy, ako je vyvolanie bunkovej smrti v rakovinových bunkách, blokovanie progresie bunkového cyklu alebo inhibícia dráh, ktoré podporujú rast nádorov.
V prehľade sa zdôrazňuje úloha vitamínu D v boji proti týmto druhom rakoviny: (17)
Prsníka
Prostaty
Močového mechúra
Hrubého čreva
Glioblastómu
Melanómu
Spinocelulárnemu karcinómu
Ovária
Mnohopočetnému myelómu
Osteosarkómu
Hlavy a krku
Pokiaľ ide o rakovinu prsníka, ktorá je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí žien, nedostatok vitamínu D je medzi pacientkami bežný a u tých, ktoré ho majú nedosta-tok, je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať agresívnejšie a ťažšie liečiteľné podtypy rakoviny prsníka, ako sú nádory vyššieho stupňa a nádory negatívne na estrogénové receptory.
Štúdia tiež poukázala na úlohu genetických rozdielov vo VDR, ktoré by mohli ovplyv-niť riziko vzniku rakoviny prsníka. Najmä u niektorých populácií, ako sú severoindické ženy z Dillí, boli ako potenciálne rizikové faktory identifikované odchýlky v géne VDR. (18)
Pri rakovine prostaty – najčastejšom nádorovom ochorení u mužov – bola nízka hla-dina vitamínu D spojená s vysokou hladinou dihydrotestosterónu (DHT) v prostate, ktorá súvisí s progresiou rakoviny prostaty. (19) Okrem toho môže vitamín D ovplyvňovať aktivitu sirtuínu 1 (SIRT1), ktorý je známy ako proteín dlhovekos-ti. Optimalizácia hladiny vitamínu D môže pomôcť zvýšiť prirodzenú obranyschop-nosť organizmu proti rakovine, čiastočne prostredníctvom mechanizmov zahŕňajú-cich SIRT1. (20)
Ďalšie výskumy naznačujú, že môžu existovať značné rozdiely v tom, ako gény rôz-nych jedincov reagujú na suplementáciu vitamínom D, čo môže vysvetľovať, prečo nie každý má rovnaký prospech z dodatočného vitamínu D.
Vedci navrhujú, aby sa suplementácia vitamínom D prispôsobila individuálnym potre-bám a "obhajujú možnosti prispôsobené individuálnym potrebám vitamínu D v kom-binácii s komplexnou intervenciou, ktorá uprednostňuje prevenciu prostredníctvom zdravého životného prostredia a zodpovedného zdravotného správania" (21).
Prečo je vystavovanie sa slnku najlepším zdrojom vitamínu D
Počas bežného slnečného dňa môže vaše telo vyprodukovať až 25,000 medzinárod-ných jednotiek (IU) vitamínu D, (22) hoci mnohí ľudia nie sú na slnku dostatočne, aby optimalizovali svoju hladinu vitamínu D. Ak je to však možné, dôrazne odporúčam získavať vitamín D z primeraného vystavenia sa slnečnému žiareniu, pretože po-skytuje výhody nad rámec optimalizácie vitamínu D.
Vyššia hladina vitamínu D môže dokonca slúžiť ako marker zdravého slnenia, ktoré zasa môže byť zodpovedné za mnohé zdravotné výhody, medzi ktoré patrí zníženie rizika rakoviny a predĺženie dĺžky života, pripisované vitamínu D. Pravidelné slne-nie napríklad zvyšuje produkciu melatonínu – silného protirakovinového čini-teľa. (23)
Blízke infračervené lúče zo slnka prenikajú hlboko do vášho tela a aktivujú cytochróm c oxidázu, ktorá následne stimuluje produkciu melatonínu vo vašich mitochondriách. Vaše mitochondrie produkujú ATP, energetickú menu vášho tela. Vedľajším produk-tom tejto produkcie ATP sú reaktívne oxidačné formy (ROS), ktoré sú zodpovedné za oxidačný stres.
Nadmerné množstvo ROS poškodzuje mitochondrie, čo prispieva k suboptimálnemu zdraviu, zápalom a chronickým zdravotným stavom, ako sú cukrovka, obezita a trom-bóza (krvné zrazeniny). Melatonín však v podstate odstraňuje ROS, ktoré poškodzujú mitochondrie. Ak sa teda počas dňa budete dostatočne vystavovať slnku, vaše mito-chondrie sa budú kúpať v melatoníne, čím sa zníži oxidačný stres. (24,25)
Ak sa nemôžete každý deň dostatočne vystavovať slnečnému žiareniu, môže byť potrebná suplementácia vitamínom D. Majte na pamäti, že 50 nmol/l, ktoré sa často používa ako hraničná hodnota pre nedostatok vitamínu D, sa opakovane ukázalo ako závažný nedostatok pre dobré zdravie a prevenciu chorôb, čo znamená, že skutočný výskyt ľudí bez optimálnej hladiny vitamínu D je ešte vyšší.
Jediný spôsob, ako určiť, koľko slnečného žiarenia je dostatočné a/alebo koľko vitamí-nu D3 potrebujete užívať, je zmerať si hladinu vitamínu D, ideálne dvakrát ročne. Po potvrdení hladiny vitamínu D pomocou testov podľa toho upravte svoje vystavovanie sa slnku a/alebo užívanie vitamínu D3. Potom si nezabudnite zopakovať testovanie za tri až štyri mesiace, aby ste sa uistili, že ste dosiahli svoju cieľovú hladinu.
Optimálna hladina vitamínu D na prevenciu rakoviny
Optimálna hladina na prevenciu zdravia a chorôb vrátane prevencie rakoviny sa pohybuje v rozmedzí 150–200 nmol/l, zatiaľ čo hranica dostatočnosti sa zdá byť približne 100 nmol/ml. V Európe sú hľadané hodnoty 150 až 200 nmol/l, resp. 100 nmol/l.
Je dôležité si uvedomiť, že vápnik, vitamín D3, horčík a vitamín K2 musia byť správne vyvážené pre optimálne celkové zdravie. Vašou najlepšou a najbezpečnejšou voľbou je jednoducho jesť viac potravín bohatých na vápnik, horčík a vitamín K2 spolu s rozum-ným vystavovaním sa slnečnému žiareniu.
Ak však po vyšetrení vitamínu D v sére zistíte, že je potrebná suplementácia, doplňte aj horčík a vitamín K2 (MK-7), aby ste zabezpečili správnu rovnováhu. Budete sa tiež chcieť uistiť, že dodržiavate celkovo zdravý životný štýl, aby ste čo najviac znížili riziko vzniku rakoviny. Ako vysvetlili vedci v časopise Nutrients: (26)
"Suplementácia vitamínom D nie je zázračná pilulka, ktorá zázračne vyrieši záťaž rakovinou alebo ktorá môže nahradiť zdravý životný štýl. Je potrebné podporiť dobré životné prostredie a oživiť zdravý životný štýl vrátane kvalit-nej stravy a fyzickej aktivity. Je dokázané, že oboje prináša zdravotné výhody pri mnohých ochoreniach vrátane rakoviny a sú to najlepšie dostupné preven-tívne opatrenia."