Molybdén je minerál, ktorý uľahčuje rozklad aminokyselín v tele a je katalyzátorom enzýmov, ktoré pomáhajú metabolizovať tuky a sacharidy.
Poznámka: Tento článok je reprint. Pôvodne bol uverejnený 17. októbra 2016.
Čo sa nachádza v nefiltrovanej vode, syre, obilninách, listovej zelenine a pečeni? Ak ste povedali molybdén, máte pravdu, ale málokto si uvedomuje, že tento málo známy stopový prvok je nevyhnutný pre takmer každú formu života na Zemi.
Molybdén je nevyhnutným katalyzátorom enzýmov, ktoré pomáhajú metabolizovať tuky a sacharidy a uľahčujú rozklad niektorých aminokyselín v tele. 1 Jeho úloha je pre vaše zdravie zásadná. Zubná sklovina obsahuje vysoké množstvo molybdénu a tento minerál pomáha znižovať kazivosť zubov.
U ľudí vedie nedostatok molybdénu, aj keď je vzácny a zvyčajne sa týka výlučne tých, ktorí musia byť kŕmení intravenózne, k problémom, ako sú bolesti hlavy, zrýchlený tep, psychické problémy a dokonca kóma. Medzi príznaky nedostatku patria problémy s tvorbou kyseliny močovej a znížený metabolizmus aminokyselín obsahujúcich síru.
Je dobré, že sa nachádza vo všetkých uvedených potravinách. Množstvo, ktoré sa nachádza v rastlinných potravinách, je však v priamom vzťahu k tomu, koľko sa ho nachádza v pôde, v ktorej rastú. Molybdén je dostupný aj ako doplnok v tekutej forme a vo forme kapsúl. Tetratiomolybdén je forma molybdénu, ktorá znižuje hladinu medi v tele, takže je účinná pri liečbe fibrotických, zápalových a autoimunitných ochorení.
Ako uvádza portál Livestrong, molybdén je nevyhnutným prvkom v pôde, ktorý zabraňuje tvorbe rakovinotvorných látok známych ako nitrozamíny v rastlinných potravinách. Štúdie na zvieratách tiež ukázali, že: 2 3
"[Molybdén] výrazne potláča pľúcnu a pečeňovú fibrózu, čo je zhrubnutie a zjazvenie tkaniva, pomáha predchádzať poškodeniu pečene paracetamolom a znižuje poškodenie srdca doxorubicínom, bakteriálnym antibiotikom. Tetratiomolybdát vykazuje aj čiastočný ochranný účinok proti cukrovke."
Z technického hľadiska je známe, že molybdén u ľudí funguje ako kofaktor (zlúčenina potrebná na to, aby enzým mohol vykonávať svoju prácu) pre štyri enzýmy:
Sulfitoxidáza – tento enzým je pre ľudské zdravie životne dôležitý a spôsobuje rýchlu premenu siričitanu na síran, čo je reakcia, ktorá je potrebná na to, aby sa v tele využili aminokyseliny obsahujúce síru, „stavebné kamene“ bielkovín metionín a cysteín.
Xantínoxidáza – tento enzým katalyzuje rozklad nukleotidov, prekurzorov DNA a RNA, ktoré potom tvoria kyselinu močovú, čo pomáha udržať faktory zrážania krvi v plazme a odolávať reaktívnym formám kyslíka (ROS) pre antioxidačnú schopnosť krvi.
Aldehyd oxidáza a xantínoxidáza – tieto enzýmy zahŕňajú množstvo molekúl s podobnou chemickou štruktúrou a pomáhajú metabolizovať lieky a toxíny.
Mitochondriálna amidoxím-redukujúca zložka (mARC) – relatívne nová, pokiaľ ide o objavenie jej úlohy v organizme, mARC urýchľuje odstraňovanie niektorých toxických látok. 4
Molybdén a jeho doplnkové množstvá
Jedným zo spôsobov, ako vám molybdén pomáha udržať si zdravie, je rozkladanie toho, čo zjete, vrátane bielkovín. To, čo sa nevyužije okamžite, sa ukladá na budúce použitie, ale väčšina z neho opúšťa vaše telo prostredníctvom moču. Je zaujímavé, že pasúce sa zvieratá, známe ako prežúvavce, majú viacero žalúdkov. V ich tráviacom trakte sa zo zlúčenín obsahujúcich síru a molybdén tvoria tiomolybdáty, ktoré bránia vstrebávaniu medi a vyvolávajú smrteľné poruchy závislé od medi. 5
Podobný problém sa vyskytuje aj u ľudí, preto sa terapia tiomolybdátmi niekedy používa ako liečba genetickej poruchy nazývanej Wilsonova choroba, ktorá spôsobuje hromadenie medi a nakoniec poškodenie pečene a mozgu. Používa sa aj pri zápalových ochoreniach a niektorých druhoch rakoviny. Podľa Inštitútu Linusa Paulinga: 6
"Meď je tiež potrebným kofaktorom pre enzýmy zapojené do zápalu a angiogenézy, o ktorých je známe, že urýchľujú progresiu rakoviny a metastázovanie. U pacientov s pokročilými malígnymi ochoreniami sa začali štúdie deplécie medi s použitím TM [tiomolybdátu] s cieľom zabrániť progresii alebo relapsu ochorenia.
Tieto pilotné štúdie ukázali sľubné výsledky u jedincov s metastatickým karcinómom obličiek, metastatickým kolorektálnym karcinómom a karcinómom prsníka s vysokým rizikom recidívy."
Väčšina ľudí v USA získava potrebný molybdén výlučne prostredníctvom stravy, čo je vhodnejšie. Ak to však nie je možné, ďalšou možnosťou je suplementácia. Nižšie sú uvedené odporúčané denné dávky (RDA) molybdénu podľa Národného inštitútu medicíny. Hoci tieto množstvá pravdepodobne zabránia nedostatku, v súčasnosti neexistujú vedecké dôkazy o tom, že užívanie väčšieho množstva je zdravé; a bolo dokázané, že príliš veľké množstvo je škodlivé.
Pôda s nedostatkom molybdénu súvisí s rakovinou pažeráka
V oblastiach, kde je malý prístup k potravinám bohatým na molybdén, sa minimálny obsah molybdénu v potrave spája s rakovinou pažeráka a žalúdka. Napríklad v malej oblasti severnej Číny je výskyt rakoviny pažeráka a žalúdka 10-krát vyšší, ako je čínsky národný priemer, a 100-krát vyšší, ako je priemer v USA: 7
"Pôda v tomto regióne má nízky obsah molybdénu a iných minerálnych prvkov, preto je aj príjem molybdénu v potrave nízky.
Štúdie vykonané v iných oblastiach s nízkym a vysokým výskytom rakoviny pažeráka ukázali, že obsah molybdénu a zinku vo vlasoch a nechtoch je u obyvateľov vysokorizikových oblastí výrazne nižší v porovnaní s chladnými miestami.
Pacienti s rakovinou pažeráka navyše vykazujú znížený obsah týchto stopových prvkov v porovnaní so zdravými príbuznými."
Predpokladá sa, že pridaním molybdénu amónneho do pôdy sa počet prípadov rakoviny zníži. Doplnenie stravy o minerálne látky vrátane molybdénu a vitamíny v oblasti Linxian v Číne však v priebehu piatich rokov nijako neznížilo úmrtnosť na rakovinu. 8
Zároveň je Rugao, okres v čínskej provincii Ťiang-su, známy svojimi osemdesiatnikmi. Stravovacie návyky, tradície a životný štýl sú podobné ako v okolitých oblastiach, s jediným rozdielom – Rugao má „veľké množstvo“ rôznych typov pôdy, čo môže mať súvis s pozoruhodnou dlhovekosťou jeho obyvateľov. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Environmental Geochemistry and Health: 9
"Pomer ľudí starších ako 90 rokov na 100,000 obyvateľov na základe dediny (približne 4,000 obyvateľov na 4 km2) sa koreloval so stopovými prvkami v pôde, pitnej vode a ryži pomocou korelačnej analýzy... Zistili sa podobné vzťahy medzi dostupnými prvkami v pôde a prvkami vo vode a ryži.
Tieto výsledky naznačujú, že: (1) dostupné formy prvkov v pôde boli pre biologickú dostupnosť prvkov v ekosystéme a ľudské zdravie podstatnejšie ako celkové množstvo prvkov v pôde; a (2) uvedená asociácia prvkov mohla pozitívne ovplyvniť počet 90- a viacročných a mohla by byť dôležitým environmentálnym geochemickým faktorom ovplyvňujúcim dlhovekosť ľudí."
Nitrozamíny a NMMG – známe karcinogény
Vedci sa domnievajú, že vysoký výskyt niektorých druhov rakoviny súvisí so stravovacími alebo environmentálnymi faktormi vrátane zvýšeného príjmu nitrozamínov, ktoré sú známymi karcinogénmi, ktoré sa častejšie vyskytujú v rastlinných potravinách pestovaných v pôde s nedostatkom molybdénu. Livestrong uvádza, že: 10
„Pri nedostatočnom príjme molybdénu v rastlinách vznikajú nitrozamíny, pretože enzým nitrátreduktáza nemôže správne fungovať bez svojho molybdénového kofaktora.“
Podľa správy Národného toxikologického programu amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb 11 v prípade užívania tabaku sliny redukujú dusičnany na dusitany, ktoré v tráviacom trakte vytvárajú tieto škodlivé zlúčeniny, ktoré sú „hlavnou príčinou vystavenia človeka N-nitrozamínom“. Ďalej sa ukázalo, že o deriváte MNNG (N-metyl-N′-nitro-N-nitrozoguanidín) sa „odôvodnene predpokladá, že je to ľudský karcinogén na základe dostatočných dôkazov o karcinogenite zo štúdií na pokusných zvieratách“. Spôsoboval nádory u niekoľkých rôznych zvierat pri rôznych typoch expozície. Podľa britského ministerstva pre obchod, podnikanie a regulačnú reformu sú nitrozamíny toxické pre viac živočíšnych druhov ako akákoľvek iná kategória chemických karcinogénov. 12 Zdravotné obavy z nitrozamínov zahŕňajú rakovinu, toxicitu orgánových systémov, endokrinné poruchy a ďalšie. Antioxidačné vlastnosti molybdénu pomáhajú rozkladať toxíny v tele vrátane rakovino-tvorných nitrozamínov z potravín a iných zdrojov.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
preklad: Takumi Azadi –>https://tinyurl.com/yxxk3y9a
3 Journal of Inorganic Biochemistry May 2006, Volume 100, Issues 5-6, Pages 927-930
11 National Toxicology Program, Report on Carcinogens (Fifteenth Edition)