Chryzín (propolis) inhibuje prestavbu aktínu a nesprávne skladanie proteínov
Substack, Walter M Chesnut, 10. februára 2023
Ďalšie potenciálne účinné liečivo proti SARS-CoV-2 a jeho spike proteínu
OBRÁZOK 1. Chemická štruktúra chryzínu (A) a inhibícia indukcie F-aktínu chryzínom v ľudských obličkových mezangiálnych bunkách (HRMC, B a C) vystavených účinkom produktov pokročilých koncov glykácie (AGE) a hovädzieho sérového albumínu (BSA). HRMC boli vystavené pôsobeniu 5,5 mM glukózy, 5,5 mM glukózy plus 27,5 mM manitolu ako osmotickej kontrole alebo 33 mM glukózy alebo 100 μg/ml AGE-BSA v neprítomnosti a prítomnosti 1-20 μM chryzínu. Indukcia F-aktínu sa merala pomocou Western blot analýzy s použitím bunkových lyzátov s primárnou protilátkou proti F-aktínu (B). Ako vnútorná kontrola sa použil proteín β-aktín. Zobrazené reprezentatívne bloty sú typické pre tri nezávislé experimenty. Stĺpcové grafy (priemer ± SEM) v pravom paneli predstavujú kvantitatívne výsledky získané z denzitometra. Hodnoty, ktoré nemajú spoločné písmeno, sa líšia pri p < 0,05. Farbenie červeným rodamínovým falloidínom na tvorbu F-aktínu sa uskutočnilo v HRMC vystavených AGE-BSA (C). Jadrové protifarbenie sa vykonalo použitím modrého 4',6-diamidino-2-fenylindolu. Stupnica = 50 µm. Každá fotografia je reprezentatívna pre najmenej štyri zvieratá. Zväčšenie: 200-násobné.
Čitatelia môjho Substacku vedia, beriem vážne zistenie, že spike proteín vyvoláva aktínovú prestavbu červených krviniek. Som si takmer istý, že tento mechanizmus je všadeprítomný, keďže integrínový receptor na krvných doštičkách sa nachádza na všetkých jadrových bunkách.
Chryzín, flavonoidná zlúčenina, ktorá sa nachádza vo včeľom peli a propolise, má schopnosť modulovať aktínovú prestavbu vyvolanú spike proteínom.
Tieto zistenia vrhajú svetlo na terapeutickú úlohu chryzínu pri modulácii aberantnej remodelácie aktínu a abnormálnej koordinácie medzi F-aktínom a fokálnou adhéziou v mezangiálnych bunkách počas glukózou alebo AGE indukovaného glomerulárneho poškodenia.
Chryzín v strave potláča tvorbu aktínového cytoskeletu a fokálnej adhézie v mezangiálnych bunkách vystavených AGE a v diabetických obličkách: Úloha autofágie
Chryzín má navyše ďalšiu vlastnosť, že dokáže inhibovať nesprávne skladanie sprostredkované ER stresom. Toto (pozri predchádzajúce príspevky) je ďalší mechanizmus spike proteínu. Domnievam sa, že dôkazy ukazujú, že keď spike proteín prenikne do endotelu, potom pokračuje v invázii do tkanív a orgánov, čo vedie k chybnej translácii (nesprávnemu skladaniu) základných proteínov.
S cieľom odhaliť, že chryzín inhibuje ER stresom sprostredkované nesprávne skladanie proteínov štrbinovej membrány, sa v tejto štúdii skúmala indukcia podocínu a nefrínu v podocytoch vystavených vysokej hladine glukózy a v diabetických glomerulárnych tkanivách. Naše zistenia poukazujú na mechanizmus, ktorým chryzín bojuje proti stresu ER, aby poskytol možný nový terapeutický cieľ pri strate podocytov a poškodení glomerulárnej filtračnej bariéry.
OBRÁZOK 2. Chemická štruktúra (A) a cytotoxicita (B) chryzínu a inhibičné účinky chryzínu na viabilitu (C) a fragmentáciu DNA (D) v podocytoch vystavených vysokej hladine glukózy. Podocyty boli inkubované v médiách s rôznym obsahom glukózy (5,5 mmol/l glukózy a 27,5 mmol/l manitolu ako osmotické kontroly a 33 mmol/l glukózy v neprítomnosti alebo prítomnosti 1-20 μmol/l chryzínu počas 3 d). Životaschopnosť podocytov (priemer±SEM, n=5) sa merala pomocou MTT testu a vyjadrila sa ako percento prežitia buniek v porovnaní s kontrolnou vzorkou s glukózou. Fragmentácia DNA v podocytoch sa merala pomocou testu TUNEL a jadrové farbenie sa uskutočnilo pomocou DAPI (D). Reprezentatívne mikrofotografie boli získané fluorescenčnou mikroskopiou so zeleným fluoresceínovým filtrom. Zväčšenie: ×200. Intenzita fluorescencie sa kvantifikovala pomocou mikroskopického systému Axiomager. *P<0,05 oproti 5,5 mmol/l glukózy alebo 27,5 mmol/l manitolu. #P<0,05 vs 33 mmol/l samotnej glukózy.
Chryzín zlepšuje poškodenie podocytov a stratu proteínov štrbinovej membrány prostredníctvom inhibície dráhy PERK-eIF2α-ATF-CHOP u diabetických myší
Preto by sme mali okamžite začať s pokusmi s propolisom (chryzínom), aby sme zistili jeho účinnosť pri prevencii aj liečbe patologických stavov súvisiacich so spike proteínom (SARS-CoV-2).