Bromelaín a kurkumín v boji proti opakovaným expozíciám spike proteínu SARS-CoV-2
PETER A. MCCULLOUGH, MD, MPH™, 16. 6. 2023
To je dôležité. Vráťme sa k tomu, kým skutočne sme. Dosť bolo toxického "priemyslu". – Jessica Rose
Prírodné produkty majú silné opodstatnenie pre použitie po syndróme COVIDu-19 a vakcíne
Považujem za zaujímavé, že veľká skupina akútnych sekvencií po COVIDe-19 sa vyskytuje u tých, ktorí dostali neúspešné vakcíny proti COVIDu-19. Sme ešte ďaleko od definitívnych klinických štúdií viacliekových stratégií pre pacientov, ktorí boli viackrát vystavení spike proteínu SARS-CoV-2 prostredníctvom očkovania alebo opakovaného COVIDu-19.
Kritis a kol. upozorňujú: "Kurkumín (diferuloylmetán) je prírodný fenol nachádzajúci sa v kurkume (Curcuma longa), ktorá patrí do čeľade rastlín zázvoru [4]. Kurkumín moduluje zápal a zabraňuje následnej cytokínovej búrke tým, že inhibuje viaceré transkripčné faktory, ako sú nukleárny faktor kappa B (NF-kB) a signálny transduktor a aktivátor transkripcie 3 (STAT-3), a znižuje reguláciu prozápalových cytokínov, čo sa preukázalo v ľudských makrofágoch po infekcii vírusom chrípky [4,6]. Okrem toho kurkumín inhibuje ACE, čím moduluje syntézu angiotenzínu II a znižuje reguláciu zápalu, pričom podporuje aj fibrinolýzu a proces antikoagulácie [4,6,7] (obr. 1). Antivírusové pôsobenie kurkumínu proti viacerým vírusom (vírusy chrípky a hepatitídy, herpes vírusy, ľudský papiloma vírus, vírus ľudskej imunodeficiencie, koronavírus ťažkého akútneho respiračného syndrómu a iné koronavírusy), baktériám a hubám bolo preukázané experimentálnymi dôkazmi [8]. Je pozoruhodné, že nedávne dôkazy zo štúdií in silico preukázali, že kurkumín zabraňuje vstupu SARS-CoV-2 do buniek blokovaním väzobných miest vírusu a bunkových ligandov (proteín hrotu, receptory ACE-2 a bazigín), znížením regulácie trans-membránovej serínovej proteázy 2 (TMPRSS-2) a zasahovaním do vírusovej replikácie prostredníctvom interakcie s rôznymi vírusovými proteínmi [4]. Minimálna absorpcia kurkumínu po perorálnom podaní však predstavuje hlavné obmedzenie jeho biologickej dostupnosti [6].
Bromelaín je cysteínová proteáza, izolovaná zo stonky ananásu (Ananas comosus) [9]. Tradične sa používa pre svoje protizápalové a hojivé účinky v prípade artritídy a poranení, pričom v Európe bol schválený na odstraňovanie popálenín. Experimentálne štúdie preukázali, že bromelaín má jedinečné imunomodulačné účinky: b) zníženie regulácie prozápalového prostaglandínu E2 (PGE-2) prostredníctvom inhibície NF-kB a cyklooxygenázy 2 (COX-2); 2) zvýšenie regulácie protizápalového PGE-1; 3) aktiváciu zápalových mediátorov (interleukín 1b, interleukín-6, tumor nekrotizujúci faktor-a a interferón-g) ako akútnu odpoveď na bunkový stres, ale aj inhibíciu zápalových mediátorov v stavoch zjavnej produkcie cytokínov; 4) moduláciu odpovedí T-buniek in vitro a in vivo a 5) zvýšenie odpovedí antigénšpecifických protilátok B-buniek závislých od T-buniek [5,10e14]. Dôležité je, že bromelaín vykazuje antikoagulačné účinky závislé od dávky: 1) zníženie regulácie PGE-2 a tromboxánu A2 (TXA2), čo vedie k relatívnemu prebytku prostacyklínu; 2) podporu fibrinolýzy stimuláciou premeny plazminogénu na plazmin a prevenciu agregácie trombocytov. Bromelaín tiež hydrolyzuje bradykinín a znižuje hladiny kininogénu a bradykinínu v sére a tkanivách, čím zlepšuje zápal a edém, ako sa ukázalo v štúdiách na zvieratách [15]. Najmä posledný účinok podporuje potenciálnu úlohu bromelaínu pri zmierňovaní príznakov COVID-19, ako sú kašeľ, horúčka a bolesť, a závažnejších dôsledkov zápalu, trombózy a edému. Účinok bromelaínu na inhibíciu PGE-2 prevyšuje účinok prednizónu a aspirínu, pričom predstavuje veľmi nízku toxicitu a nemá žiadne závažné vedľajšie účinky. Zaujímavé je, že nedávna experimentálna štúdia preukázala, že bromelaín inhibuje infekciu buniek VeroE6 vírusom SARS-CoV-2 prostredníctvom blokovania väzby vírusu a jeho vstupu do buniek prostredníctvom zníženia expresie ACE-2 a TMPRSS2 a štiepenia špicatého proteínu SARS-CoV-2, čo predstavuje novú sľubnú terapeutickú možnosť, ktorá si vyžaduje ďalšie skúmanie.
Súhrnne možno povedať, že kombinácia kurkumínu a bromelaínu má dobré postavenie ako doplnok u ľudí, ktorí sa dostávajú do opakovaného kontaktu so spike proteínom COVIDu-19. Budúce randomizované štúdie objasnia klinické prínosy pri špecifických aplikáciách.