V i D E O + Prepis rozhovoru (angl.)
PRÍBEH V SKRATKE
Kyselina šťaveľová je prirodzene sa vyskytujúca toxická, korozívna kyselina. Ak sú na kyselinu šťaveľovú naviazané minerály, nazýva sa šťavelan, ktorý pôsobí ako minerálny chelátor
Šťavelan vytvára kryštály, ktoré má vaše telo obmedzenú schopnosť spracovať. Napríklad šťavelan vápenatý, čo je kyselina šťaveľová s pripojeným vápnikom, sa tvorí do bolestivých obličkových kameňov
Na rozdiel od niektorých iných toxínov súvisiacich s potravinami sa oxalát nedá odstrániť varením, namáčaním alebo kvasením potravín. Takisto nie je možné jednoducho užívať minerálne doplnky na odstránenie úbytku, ktorý spôsobujú oxaláty
Tri hlavné "superpotraviny", ktoré majú veľmi vysoký obsah oxalátov a môžu spôsobovať problémy, sú špenát, švajčiarsky mangold a zelená repa. Ďalšou potravinou s vysokým obsahom oxalátov sú mandle, ktorými sa môžete ľahko "predávkovať", ak jete chlieb z mandľovej múky alebo pijete mandľové mlieko, prípadne ak ste na keto alebo paleo diéte, keďže obe sa vo veľkej miere spoliehajú na mandle. Ďalšou potravinou s vysokým obsahom oxalátov je tmavá čokoláda
Oxaláty poškodzujú bunkové membrány a spôsobujú, že bunky zaplavuje nadbytok vápnika, čo má za následok zrýchlené odumieranie buniek a ďalšie metabolické problémy, ktoré prispievajú k chronickým ochoreniam a zlému zdravotnému stavu
Ak nikto nevie zistiť, čo vám je a podľa testov sa zdá, že ste v poriadku, môže to byť dôsledok tejto prirodzene sa vyskytujúcej toxickej žieravej kyseliny, ktorá prechádza cez črevá a spôsobuje, že nadbytok vápnika zaplavuje vaše bunky – čo vedie k chronickým ochoreniam a zlému zdravotnému stavu.
V tomto rozhovore Sally Nortonová, autorka knihy Toxické superpotraviny: ako vám preťaženie oxalátmi spôsobuje choroby – a ako sa z nich dostať, približuje, ako a prečo môžu aj potraviny, o ktorých sme si mysleli, že sú zdravé, spôsobiť katastrofu na vašom zdraví. Ako naznačuje názov knihy, hlavným vinníkom je šťavelan alebo kyselina šťaveľová, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinách, fazuli, obilninách, semenách a orechoch, ovocí, bobuľovinách a bylinkách. (1)
Čo sú teda oxaláty, prečo sú také zlé a ako sa skrývajú v týchto superpotravinách, ktoré konzumuje toľko ľudí? Stručne povedané, ide o prirodzene sa vyskytujúce toxické, žieravé kyseliny. V tomto stave sa nazýva kyselina šťaveľová. Keď sú na kyselinu šťaveľovú naviazané minerály, nazýva sa šťavelan.
Z chemického hľadiska je to soľ a podobne ako iné soli vytvára kryštály, ktoré má vaše telo vrodenú obmedzenú schopnosť spracovať. Napríklad šťavelan vápenatý, čo je kyselina šťaveľová s pripojeným vápnikom, sa tvorí do bolestivých obličkových kameňov.
Na rozdiel od niektorých iných toxínov súvisiacich s potravinami sa oxalát nedá odstrániť varením, namáčaním ani kvasením potravín. Na odstránenie úbytku, ktorý spôsobujú oxaláty, tiež nemôžete jednoducho užívať minerálne doplnky.
Ako oxaláty poškodzujú vaše telo
Kyselina šťaveľová je dikarboxylová kyselina, čo znamená, že má dva uhlíky a na každý uhlík je pripojená molekula kyslíka. "Táto špeciálna kyselina karbolová má všetky druhy škodlivých toxických schopností, keď sa nachádza v blízkosti membrány," hovorí Nortonová. Vysvetľuje:
"Membrány sú skutočne dôležité pre biochémiu a našu základnú fyziológiu na bunkovej úrovni. Vaše membrány musia mať správnu štruktúru a správne materiály, aby dobre fungovali. V poslednom čase ste sa zamerali na rastlinné oleje [kyselinu linolovú] a na to, aké sú toxické.
Narušuje štruktúru membrány, pretože membrána je táto dvojitá vrstva mastných kyselín. No na to, aby fungovala, potrebuje určitú štruktúru.
Membrána vykonáva všetky druhy intelektuálnych komunikačných procesov v bunke, pomáha bunke rozhodnúť sa, čo má v každej situácii urobiť ďalej, a určité mastné kyseliny musíte mať len na vnútornej strane membrány. Sú to dve vrstvy. Takže existuje niečo, čo nazývame vnútorný list a vonkajší list.
Na vnútornom lístku sa nachádza fosfolipid nazývaný fosfatidylserín ... To, čo sa dostáva do vášho tela a spôsobuje problémy, je voľný ión kyseliny šťaveľovej, táto jediná malá molekula, ktorá ľahko prechádza cez črevá, pretože sa jednoducho vznáša vo vode medzi bunkami. Nazývame to paracelulárny trans ...
Keď je oxalát v okolí, spôsobuje poškodenie membrány do takej miery, že táto vrodená štruktúra, kde sa fosfatidylserín teraz objavuje na vonkajšej strane membrány. To je zlá správa. Pre mnohé bunky to znamená, že bunka je teraz na rade na odstránenie, pretože je poškodená. Je to signál pre imunitný systém, hej, odstráňte bunku. Bola poškodená.
Takže prídete o svoju štruktúrovanú membránu. To spôsobuje bunke rôzne problémy. Často nemôže správne fungovať. Platí to najmä pre bunky, ktoré vystielajú cievny systém. Takže endotelová výstelka, ktorá je týmto obrovským orgánom fyziológie, metabolizmu a údržby tela, môže mať problémy napríklad po špenátovom smoothie."
Najväčší "superpotravinoví" páchatelia oxalátov
Tri hlavné zeleninové "superpotraviny", ktoré majú veľmi vysoký obsah oxalátov a môžu spôsobiť problémy, sú špenát, švajčiarsky mangold a zelená repa. Ďalšou potravinou s vysokým obsahom oxalátov sú mandle, ktorými sa môžete ľahko "predávkovať", ak jete chlieb z mandľovej múky alebo pijete mandľové mlieko, prípadne ak ste na keto alebo paleo diéte, keďže obe sa vo veľkej miere spoliehajú na mandle. Ďalšou potravinou s vysokým obsahom oxalátov je tmavá čokoláda.
"Približne štyri hodiny po jej zjedení nastáva vrchol, keď je hladina tejto kyseliny šťaveľovej v krvi naozaj dosť vysoká. Takže teraz, keď majú vaše bunky poškodené membrány a... vaša úbohá pečeň je po jedle zaplavená kyselinou šťaveľovou a pečeň má nulovú fyziológiu na to, aby ju rozložila, zmenila, urobila menej toxickou.
Pečeň doslova vyrába viac šťavelanu, a čím viac zápalov v tele, tým viac šťavelanu pečeň vyrába ... Množstvo, ktoré sa premení na kyselinu šťaveľovú, závisí od stavu vitamínu B. Ak máte dostatok vitamínov B6 a B1, znižuje sa množstvo, ktoré sa stáva kyselinou šťaveľovou ...
Musíte mať tiež nízky zápal. Ľudia s cukrovkou a obezitou majú vyššiu úroveň generalizovaného zápalu, takže pravdepodobne produkujú viac endogénneho oxalátu."
Šťavelany zhoršujú signalizáciu vápnika
Po poškodení membrány sa kyselina šťavelová môže dostať do bunky. Kyselina šťaveľová je chelátorom vápnika a vápnik je pre funkciu buniek veľmi dôležitý. Bunky používajú vápnik ako posla správ, takže je kľúčový pre samosprávu bunky. Ešte pred vstupom oxalátu, čo môže trvať aj dve hodiny, sa v prvých 15 minútach po tom, ako sa oxalát dostane do blízkosti bunky, presunie do bunky zvýšené množstvo vápnika.
Stručne povedané, poškodenie bunkovej membrány spôsobí, že bunka začne prijímať viac vápnika. To je dosť zlé, ale keď nasleduje oxalát, znižuje efektívnu koncentráciu vápnika z fyziologického hľadiska. Nortonová vysvetľuje, čo sa deje ďalej:
"Teraz máte bunky, ktoré majú v sebe príliš veľa vápnika a príliš málo funkčného vápnika. Takže bunka si stále prináša ešte viac vápnika, pretože oxalát znižuje funkčný vnútrobunkový vápnik tým, že chelatuje vápenaté ióny v bunke.
Ale medzitým mitochondrie zbierajú vápnik, pretože sa snažia zachrániť bunku pred prebytkom vápnika. Takže tento problém so záchranou mitochondrií zabíja mitochondrie a v konečnom dôsledku zabíja aj bunku. Takže máte viacero krokov, v ktorých sa účinky oxalátov tak trochu rozširujú do kolapsu bunky ...
Oxalát preniká do oblasti bunkového cytosolu a mitochondrií a usádza sa na ... aktívnom mieste štyroch metabolických enzýmov vrátane posledného kroku glykolýzy. Takže posledný krok v glykolýze je zablokovaný.
Ovplyvňuje to aj vašu schopnosť produkovať glukózu a môže to prispieť k nízkej hladine cukru v krvi, pravdepodobne k inzulínovej rezistencii a k mnohým metabolickým problémom, pretože ste v bunke vytvorili energetickú krízu ... a máte enzýmovú interferenciu. Ak teraz vaše mitochondrie nie sú spokojné, nemôžete produkovať dostatok materiálov ani na výmenu bunky. Takže reprodukcia buniek môže byť sťažená.
Odumierajú, ich život sa skracuje, zomierajú rýchlejšie a nemajú dostatok energie na výrobu dostatočného množstva bielkovín a iných materiálov, ktoré potrebujú na svoje rozmnožovanie. Namiesto toho teda vzniká fibróza.
Namiesto zdravej údržby tkanív začnú fibroblasty produkovať čoraz viac tohto materiálu z jaziev a vy získate fibrotickú hmotu, ktorá vás drží pohromade.
Ak nemáte dostatok buniek, ktoré by držali tkanivo pohromade, potrebujete toto dočasné štádium produkcie jazvovitého tkaniva, aby ste sa nerozpadli a náhle nevykrvácali alebo nemali problémy. Je to skvelá vec, ktorú telo robí, ale z dlhodobého hľadiska by ste sa mohli zmeniť na fibrotickú kašu a nevedieť prečo."
Toxicita oxalátmi zvyšuje riziko toxicity EMP
Koncentrácia vápnika mimo bunky je 50,000-krát vyššia ako vo vnútri bunky. Výskum odborníkov ako Martin Pall v oblasti poškodenia elektromagnetickým poľom (EMP) ukazuje, že EMP umožňuje prílev nadbytočného vápnika do bunky, čo spôsobuje kaskádu zvýšeného množstva oxidu dusnatého, superoxidu a ďalších toxických molekúl. Rovnakým mechanizmom škodia aj oxaláty. Ako uvádza Nortonová:
"Toto je priesečník všetkých týchto toxicít, kde oxalátová toxicita vytvára zvýšenú zraniteľnosť voči toxicite EMP. Vidíme to u svojich klientov, ktorí sú krehkí a citliví na všetko.
Keď v tele dosiahneme nižšie množstvo oxalátov, sú opäť odolnejší a tieto ostatné stresory už nie sú také zlé. Ako hovoríte, prevezmite kontrolu nad svojím zdravím. Toto je jedno z miest, kde máte väčšiu kontrolu nad tým, koľko oxalátov je vo vašej strave, ako nad vystavením EMP v mnohých situáciách."
Príznaky toxicity oxalátov
Medzi príznaky, ktoré môžete pociťovať, ak ste vystavení nadmernému množstvu oxalátov, patria nasledujúce. Ak chcete získať podrobnejšie informácie o mechanike každého z nich, vypočujte si rozhovor alebo si prečítajte jeho prepis.
"Hlavným vzorcom príznakov je, že nikto nevie zistiť, čo vám je a podľa testov sa zdá, že ste v poriadku," hovorí Nortonová. "To je klasická oxalátová situácia."
Ja osobne som 15 rokov bojoval s náročnou svrbivou vyrážkou, ktorá sa vzpierala akejkoľvek diagnóze u viacerých dermatológov. Nakoniec som si uvedomil, že je to spôsobené oxalátmi a znížením spotreby oxalátov sa to výrazne zlepšilo. Kedysi som bojoval aj so zubným povlakom a zdá sa, že sa to tiež zlepšilo znížením obsahu oxalátov a používaním zubného skalera.
Obličkové kamene z oxalátu vápenatého (tvoria asi 80% všetkých obličkových kameňov)
Svrbivé vyrážky
Intersticiálna cystitída (časté močenie a bolesť močového mechúra)
Zlé alebo pomalé hojenie rán
Krehká koža, ktorá ľahko krváca (pretože sa poškodzujú vaše spojivové tkanivá)
Bolesť kĺbov
Osteoporóza (pretože oxaláty odoberajú minerály z kostí)
Usadeniny vápnika
Tráviace problémy
Neurologické problémy od zlej nálady a nemotornosti až po tras
Zlý spánok
Reumatologické bolesti svalov, ako je fibromyalgia
Problémy so zrakom, ako je krátkozrakosť, šedý zákal a zlé nočné videnie
Zubný povlak alebo zubný kameň
Nebezpečenstvá nadmerného množstva vitamínu C
Vitamín C a kyselina askorbová môžu viesť k problémom aj vtedy, ak je vaše telo už zaťažené oxalátmi, pretože sa počas rozkladu metabolicky redukujú na kyselinu šťaveľovú. Nortonová vysvetľuje:
"Hlavným zdrojom vnútorných oxalátov je kyselina askorbová alebo vitamín C ... Existuje veľa prípadových štúdií o stroskotaní doplnkov stravy a veľa prípadových štúdií o problémoch s intravenóznym vitamínom C. Dovoľte mi, aby som vám povedala svoj osobný príbeh. Podstúpila som chelátovú liečbu vitamínom C ... Nevedela som, že mám problém so šťavelanmi ...
Na tretí raz sa mi čoraz ťažšie vpichovala intravenózna ihla, pretože teraz boli moje žily húževnatejšie a valivejšie a utekali pred ihlou. To je fibróza ... Vitamín C som mala intravenózne len možno 10-krát. Ale lekár a zdravotná sestra si tento vedľajší účinok liečby – že som sa stávala fibróznejšou a ťažšie sa mi pichalo ... vôbec nevšímali.
Je to pýcha, keď hovoria: 'No, veď je to v poriadku. Všetci moji pacienti sa majú na mojich infúziách s vitamínom C skvele,' keď nie ste otvorení tomu, aby ste videli vedľajšie účinky. Jedna zo štúdií preukázala, že práve pri perorálnom podávaní, a nie až tak dlho, akonáhle prestali vitamín C podávať, hladina oxalátov v moči sa výrazne zvýšila.
Takže zatiaľ čo na telo útočí príliš veľa vitamínu C, je zaneprázdnené sekvestrovaním tvoriaceho sa oxalátu, jeho zadržiavaním a ochranou obličiek pred devastáciou, pred nadmerným zaťažením oxalátmi. Akonáhle prestanete produkovať alebo jesť príliš veľa oxalátov, tento zadržiavací vzorec môže povoliť a teraz vidíte oveľa vyššie hladiny oxalátov v krvi a v moči."
Z týchto dôvodov, ak pravidelne užívate vitamín C, Nortonová odporúča obmedziť ho na 250 mg denne. To stačí na splnenie vašich nutričných požiadaviek a je nepravdepodobné, že by spôsobil problémy súvisiace s kyselinou šťaveľovou. Výnimkou by bolo, keby ste mali sepsu, v takom prípade vám veľké dávky kyseliny askorbovej podávané intravenózne môžu zachrániť život.
Protilátka proti šťavelanom
Dobrou správou je, že existuje "protilátka" na oxalát, ktorá môže byť užitočná, ak bojujete s toxicitou oxalátu alebo ste práve zjedli jedlo s vysokým obsahom oxalátu. Touto protilátkou je citrát. Ja užívam citráty každý deň: citrát horčíka, citrát vápnika a citrát draslíka, zvyčajne s jedlom. Týmto spôsobom sa zníži vstrebávanie všetkých oxalátov v jedle.
"Pri jedlách s vysokým obsahom oxalátov určite potrebujete vápnik a horčík," hovorí Nortonová. "Ale väčším problémom je táto dlhodobá toxicita, pretože všetci vyrastáme na potravinách s vysokým obsahom oxalátov. Arašidové maslo má vysoký obsah, pšeničné otruby majú vysoký obsah, zemiaky majú vysoký obsah. Ovsené otruby sú premenlivé. Ryžové otruby majú vysoký obsah, pšeničné otruby majú vysoký obsah.
Citráty v mineráloch sú obzvlášť dôležité pre toto dlhé obdobie prekonania chronickej choroby, keď máte v tele oxalátové preťaženie. Ak ste teda prekročili vek 10 rokov a vyrastali ste na štandardných potravinách, máte určitý stupeň usadenín v kostnej dreni, kĺboch a žľazách ...
Najväčším biohackom je vápnik [citrát], pretože vápnik podporuje odstraňovanie [oxalátov]. Niektorí ľudia vápnik ani neznášajú, pretože ich telo je také dychtivé vyvrhnúť tento neporiadok zo svojich tkanív, že mu vápnik dáva príliš veľa voľnosti. Niektorí ľudia majú taký nedostatok minerálov…
Dlhodobá vysokooxalátová strava vás naozaj vysáva z elektrolytov a minerálov a bez minerálov ste naozaj krehkí. To spomaľuje vylučovanie z tkanív. Vylučovanie z tkanív si vyžaduje určitú metabolickú silu a určitý prístup k elektrolytom, aby tkanivá mohli robiť to, čo potrebujú.
[Videla som] ľudí, ktorí boli tri roky na ťažkej keto diéte a potom prešli na úplnú mäsitú stravu, čo je strava s nulovým obsahom oxalátov – takže prešli zo super toxickej vysokooxalátovej stravy na nulový obsah oxalátov – čo je prudký pád.
Niektorí okamžite ochorejú na ďalšie vyrážky... zrazu sú chorí ako pes s otravou oxalátmi, pretože sa mobilizujú. Zrazu majú dostatok živín a čokoľvek. Teraz to telo zapína."
Detoxikácia oxalátov si vyžaduje čas
Záverom je, že musíte postupovať pomaly. Je to maratón, nie šprint. Zvyčajne po dvoch rokoch až dva a pol roku na nízkooxalátovej diéte môžete náhle ochorieť, pretože vaše obličky sú konečne vyčistené a schopné efektívnejšie vylučovať oxalát.
Potom ste schopní preniknúť do hlbších ložísk. V dôsledku toho sa u vás môžu vyskytnúť veci ako gastritída, migrény, záchvaty úzkosti, dna a iné druhy toxických reakcií. Môže sa tiež zvýšiť obsah kyseliny močovej, pretože kyselina močová nahrádza kyselinu šťaveľovú. V tomto prípade je to znak toho, že sa vám odstraňuje šťavelan. K ďalším príznakom očisťovania od oxalátov patrí tvorba zubného kameňa na zuboch, zrnité oči, zrnitá stolica, hemoroidy a pálenie stolice.
Zdroje citrátu
Hoci by ste mohli užívať citrátové doplnky, skvelou voľbou je surové mlieko dobytka kŕmeného trávou, pretože má vysoký obsah vápnika. Medzi ďalšie možnosti patria sardinky a citrónová šťava. Ako uvádza Nortonová:
"[Mlieko] bolo tradičnou výživou... na získanie vápnika, pretože jediným iným dobrým zdrojom sú sardinky a kosti z lososa. V niektorých druhoch zeleniny s nízkym obsahom oxalátov sa nachádza biologicky dostupný vápnik, ale nemôžete jesť toľko kapusty. Dobré sú aj konzervované sardinky.
Citrát je tak dobrý. Je to váš priateľ. Citrónová šťava je skvelým zdrojom kyseliny citrónovej a ja používam citrónovú šťavu ako terapiu. Odporúčam ľuďom, aby si dali pol šálky čerstvej citrónovej šťavy, štvrť šálky ráno, štvrť šálky večer a spustili ju ako injekciu, alebo si môžete urobiť domáci citrónový šumák.
Je to ako Alka-Seltzer Gold, do ktorého pridáte hydrogenuhličitan draselný a/alebo hydrogenuhličitan sodný a môžete alkalizovať, pretože sa stane, že pečeň premení časť kyseliny citrónovej na hydrogenuhličitan a alkalizácia veľmi pomáha, pretože oxalát vytvára kyslý metabolizmus ...
Keď sa necítite dobre, pretože váš systém je zaneprázdnený robením tohto nepríjemného upratovania a odvádzaním toxického odpadu z vášho tela, najjednoduchšou odpoveďou je odšťaviť citrón, vziať si Alka-Seltzer Gold alebo použiť tieto citrátové doplnky. Citrát pomáha alkalizovať, čo je naozaj skvelé, pretože teraz majú bunky obličiek navyše kyselinu citrónovú, ktorú môžu uvoľňovať z vlastnej fyziológie do moču, a to je rozhodujúci faktor.
Ak máte v moči málo citrátov, hrozí vám riziko vzniku obličkových kameňov, pretože citráty nám bránia vzniku kameňov a pomáhajú rozkladať kamene. Domnievam sa, že citrát priťahuje vápnik a molekulu oxalátu vápenatého alebo kryštálový nanokryštál alebo mikrokryštál. Pripája sa k vápenatej strane kryštálu a má elektromagnetický ťah na tento vápnik, ktorý oslabuje väzbu medzi šťavelanom a vápnikom.
Takže teraz máte trojstranný milostný vzťah, v ktorom tieto dve molekuly bojujú o vápnik a citrát vyhráva. To spôsobí, že sa kryštál šťavelanu vápenatého, ktorý je pevný ako kremeň alebo sklo, zmení na kriedovú látku, ktorá sa ľahšie rozkladá."
Ak používate práškovú formu citrátov, užívajte štvrť čajovej lyžičky dvakrát denne s jedlom. Nortonová uprednostňuje užívanie citrátu vápenatého alebo citrátu horčíka pred spaním. Oba pomáhajú upokojiť nervový systém a zlepšujú spánok. Pri používaní citrátu vápenatého odporúča užívanie jednej dávky pred spaním a jednej ráno, plus dvoch dávok rozložených počas dňa. Pri horčíku stačí dvakrát denne.
Viac informácií
Nortonová dúfa, že niekedy v roku 2023 – dúfajme, že do marca, zverejní videokurz o oxalátoch. Plánuje aj doplnkové školenia pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby ich oboznámila s problematikou. Som presvedčený, že otázka oxalátov je mimoriadne dôležitým aspektom optimálneho zdravia, ktorý mnohým uniká.
Viac informácií nájdete aj na stránke SallyKNorton.com vrátane bezplatne stiahnuteľného PDF s receptami s nízkym obsahom oxalátov. Môžete sa tam tiež prihlásiť do Zoom skupiny.
"Udržiavame ich v malom počte, aby ste mohli komunikovať s ľuďmi a stretávať sa s ľuďmi, ktorí sú na ceste s vami, a aby ste sa tam mohli niečo naučiť," hovorí. "Nakoniec, keď kurz vyjde, budeme môcť robiť viac chatu a zdieľať a hovoriť o jednotlivých situáciách ako o spôsobe, ako sa dostať do problematiky."